रिपब्लिकन पार्टीले बहुमत प्राप्त गर्‍यो: अमेरिकामा बुधबार विपक्षी रिपब्लिकन पार्टीले ४३५ सदस्यीय प्रतिनिधि सभामा मामूली अग्रता लिएर बहुमत हासिल गरेको छ। यो परिवर्तनपछि अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनको कार्यकालको बाँकी दुई वर्षमा उनको योजना कार्यान्वयनमा अवरोध आउने सम्भावना छ । रिपब्लिकन पार्टीसँग अहिले २१८ सिट छ भने डेमोक्रेटिक पार्टीको २११ सिट छ। ६ सिटको मतगणना जारी छ । उनीहरुको नतिजा आएपछि मात्रै अन्तिम अवस्था स्पष्ट हुनेछ । यहाँलाई ८ नोभेम्बरमा मतदान भएको थियो ।

सोचे अनुसार प्रदर्शन हुन सकेन

मध्यावधि निर्वाचनपछि रिपब्लिकन पार्टीले दुवै सदनमा बहुमत ल्याउने अपेक्षा गरे पनि सोचेअनुरुपको नतिजा आउन सकेको छैन । तर, क्यालिफोर्नियाको २७ औं जिल्ला जितेर बुधबार प्रतिनिधिसभामा बहुमत हासिल गरेको छ । रिपब्लिकन पार्टीले एक दिनअघि केभिन म्याकार्थीलाई सदनमा आफ्नो नेता चुनेको थियो। म्याकार्थीले डेमोक्र्याटिक पार्टीकी न्यान्सी पेलोसीको स्थानमा हाउस अफ रिप्रिजेन्टेटिभ्सको नयाँ सभामुख बन्न सक्नेछन्। म्याकार्थीले बुधबार एक ट्वीटमा भने, “अमेरिकी जनता नयाँ दिशामा अगाडि बढ्न तयार छन्, र प्रतिनिधि सभा यसका लागि काम गर्न तयार छ।”

१०० सदस्यीय सिनेटमा डेमोक्रेटिक पार्टीको ५० सिट छ ।

सिनेटमा अझै पनि डेमोक्रेटिक पार्टीको बहुमत छ । 100 सदस्यीय सिनेटमा यसको 50 सीटहरू छन् र अर्को महिना जर्जिया ‘रन अफ’ प्रतियोगिता जित्ने सम्भावना छ। अमेरिकी पूर्वराष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्प (७६) ले तेस्रो पटक राष्ट्रपतिको चुनाव लड्ने घोषणा गरेको भोलिपल्ट हाउस अफ रिप्रिजेन्टेटिभमा पार्टीले बहुमत हासिल गरेको छ । अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले रिपब्लिकन पार्टीलाई प्रतिनिधि सभामा बहुमत प्राप्त गरेकोमा बधाई दिएका छन् । उनले भने, ‘म रिपब्लिकन पार्टीका नेता म्याकार्थीलाई सदनमा बहुमत प्राप्त गरेकोमा बधाई दिन्छु। श्रमजीवी परिवारका लागि प्रतिनिधिसभासँग मिलेर काम गर्न तयार छु ।

चुनावले आफ्नो शक्ति प्रष्ट पारेको छ

बाइडेन (७९) ले एक विज्ञप्तिमा भनेका छन्, ‘गत हप्ताको चुनावले अमेरिकी लोकतन्त्रको बल र लचिलोपनलाई फेरि एकपटक स्पष्ट गरेको छ । चुनाव अस्वीकार, राजनीतिक हिंसा र धम्कीलाई व्यापक रूपमा अस्वीकृत गरियो। अमेरिकामा जनताको इच्छा विजयी हुने कुरामा जोड दिइएको थियो । अमेरिकी राष्ट्रपतिले यस चुनावमा मतदाताहरूले स्पष्ट रूपमा आफ्नो चिन्ता व्यक्त गरेको बताए। मूल्य घटाउन, छनोट गर्ने अधिकारको रक्षा र लोकतन्त्रको संरक्षण गर्न आवश्यक छ ।

बिडेनले सबैलाई निम्तो दिएका छन्

बाइडेनले भने, ‘मैले गत हप्ता पनि भनेझैं भविष्यमा राजनीतिक युद्धको खतरा छ। अमेरिकी जनता हामीले उनीहरुका लागि काम गरेको चाहन्छन् । तिनीहरू चाहन्छन् कि हामीले तिनीहरूसँग सम्बन्धित मुद्दाहरूमा ध्यान केन्द्रित गरोस् र तिनीहरूको जीवन सुधारियोस्। उनले भने, ‘गणतन्त्र होस् वा लोकतान्त्रिक, जनताको सेवामा मसँग काम गर्न तयार छु, मसँग काम गर्न तयार छु ।

४ वर्षपछि बहुमत आयो

रिपब्लिकन पार्टीले झण्डै चार वर्षको अन्तरालपछि प्रतिनिधिसभामा बहुमत हासिल गरेको छ । 2018 मा, डेमोक्र्याटिक पार्टीलाई पराजित गर्दै सदनमा बहुमत हासिल गरेको थियो। रिपब्लिकन पार्टीले सन् २०१० देखि २०१८ सम्म हाउस अफ रिप्रिजेन्टेटिभमा आफ्नो बहुमत कायम राख्न सफल भएको थियो। रिपब्लिकन हाउस अफ रिप्रिजेन्टेटिभमा बहुमत हासिल गर्नु भनेको बाइडेनले आफ्नो बाँकी कार्यकालमा धेरै अवरोधहरूको सामना गर्नुपर्ने हुन्छ।