चीन  अमेरिका: अमेरिकी सेना प्रमुख जनरल मार्क मिलीले चीनलाई चेतावनी दिएका छन्। उनले चीनले ताइवानमाथि आक्रमण गरे ठूलो रणनीतिक गल्ती हुने बताएका छन् । यो युक्रेनको मामिलामा रुसी राष्ट्रपतिले गरेको गल्ती जस्तै हुनेछ। पत्रकार सम्मेलनमा मिलीले अमेरिकी सेनाको निरन्तर श्रेष्ठताले चीन र ताइवानबीचको द्वन्द्व रोक्न मद्दत गर्ने बताइन्। उनले भने कि जबसम्म अमेरिकी सेनाको प्रभुत्व यहाँ रहिरहन्छ, अमेरिका र चीनबीचको महाशक्ति युद्ध रोक्न सकिन्छ।

नम्बर एक र एक नम्बर रहनेछ!

ज्वाइन्ट चिफ अफ स्टाफका अध्यक्ष जनरल मार्क मिलेले पत्रकार सम्मेलनमा भने, ‘यतिबेला अमेरिकी सेना विश्वमा पहिलो नम्बरमा छ, यसमा कुनै प्रश्न नै छैन । हामीसँग सबैभन्दा घातक प्रतिरक्षा प्रणाली छ। अमेरिकाको सेना नम्बर वान छ र हामी नम्बर वान रहन चाहन्छौं, उनले अहिले सेनाको मामिलामा चीन अमेरिकाभन्दा पछाडि रहेको बताए । 

चीन अमेरिकाका लागि खतरा हो 

यस वर्षको सुरुमा अमेरिकाले चीनलाई आफ्नो राष्ट्रिय प्रतिरक्षा रणनीतिमा चुनौती भनेको थियो। अमेरिकाका लागि चीन सबैभन्दा ठूलो भूराजनीतिक खतरा भएको र चीन विश्वको नम्बर एक शक्ति बन्न चाहन्छ तर हामी त्यसो हुन नदिने पनि मिलीले बताइन् । 

युक्रेन संकट मा बयान 

पत्रकार सम्मेलनमा माइलले युक्रेन निकै ठूलो देश भएको बताए । युक्रेनलाई जित्ने र प्रभुत्व जमाउने सम्भावना निकै कम देखिन्छ। रसियाले यी युद्धहरू जित्यो, सैन्य रूपमा यो भइरहेको देख्दैन, तर पनि, माइलीले रूससँग युक्रेनको करिब २० प्रतिशत रहेको स्वीकार गरिन्।