काठमाडौँ, कात्तिक २६ गते  । विश्वकप फुटबल सुरु हुने दिन नजिकिँदै गर्दा आप्रवासी श्रमिकको शोषणका मुद्दा चर्काे रूपमा उठ्न थालेका छन्। महाकुम्भका रूपमा कतारमा मङ्सिर ४ गते सुरु हुने विश्वकप फुटबल प्रतियोगिता सञ्चालन गर्ने रङ्गशाला निर्माणमा खटिएका आप्रवासी श्रमिक चरम शोषण भएको प्रतिवेदन बाहिरिएका छन्। एकपछि अर्को गर्दै सार्वजनिक भइरहेका प्रतिवेदनले कतारमा रङ्गशाला निर्माणका क्रममा आप्रवासी श्रमिकमाथि शोषण भएका घटना बाहिर ल्याइरहेका हुन्।

कतारले विश्वकप आयोजना गर्ने निर्णय हुँदा कतारसँग दुईवटा मात्र रङ्गशाला थिए। अहिले कतारसँग आठवटा रङ्गशाला छन्। यसबाहेक हजारौँ किलोमिटर नयाँ सडक, रेलमार्ग, विमानस्थल र सयौँ होटल बनाइएका छन्। १० वर्षमा कतारले बनाएका यी संरचना निर्माणका क्रममा हजारौँ आप्रवासी श्रमिकको ज्यान गएको र धेरैले तोकिएबमोजिमको पारिश्रमिक नपाएको तथा काम गर्ने क्रममा न्यूनतम सुविधा नदिएको आरोप लगाइँदै आएको छ।

कतारमा दुईवटा रङ्गशाला मर्मत सुधार र छवटा नयाँ निर्माणका लागि दैनिक ३० हजार आप्रवासी श्रमिकले काम गरेको र उनीहरूमध्ये अधिकांशले तोकेको पारिश्रमिक त पाएनन् नै निर्माणका क्रममा न्यूनतम मानवीय सुविधाबाट वञ्चित भएको प्रतिवेदन रिपोर्ट सार्वजनिक गरिएको छ। कतारमा रङ्गशाला निर्माणमा खटिएका आप्रवासी श्रमिकको भोगाइमा केन्द्रित भएर एक्युरियम (अन्तर्राष्ट्रिय मानव अधिकारसम्बन्धी संस्था)ले बिहीबार राति सार्वजनिक गरेको प्रतिवेदनमा यस्तो उल्लेख गरिएको हो।

उक्त संस्थाले यस विषयमा कतारमा बसेर १८ महिना लागेर अध्ययन गरेको जनाएको छ। एक्युरियमले एक हजारभन्दा बढी आप्रवासी श्रमिकसँग कुराकानी गरेर उक्त प्रतिवेदन तयार गरेको जनाएको छ। यसअघि अन्तर्राष्ट्रिय श्रम सङ्गठन (आईएलओ), ह्युमन राइट्स वाच, एम्नेस्टी इन्टरनेसनल, फेयर स्क्वायरलगायतका संस्थाले कतारले थुप्रै आप्रवासी श्रमिकलाई उपलब्ध गराउनुपर्ने क्षतिपूर्ति उपलब्ध नगराएको, कानुनी न्याय उपलब्ध गराउन नसकेको भन्दै आलोचना गरेका छन्।

ती संस्थाले रङ्गशाला निर्माणमा खटिएका श्रमिकको मानसिक र शारीरिक शोषण भएको प्रतिवेदन सार्वजनिक गरेका थिए। ती प्रतिवेदनका अनुसार कतारमा कार्यरत श्रमिक अत्यधिक गर्मी, कामको चर्को बोझ र अव्यवस्थित बसोबास तथा खानपानका कारण अशक्त, घाइते भएर फर्किएका छन्।

  गोरखापत्र दैनिक बाट