अमेरिका-चीन सम्बन्ध: अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले भने कि उनी चीनसँग प्रतिस्पर्धा चाहन्छन्, द्वन्द्व होइन। बाइडेनले यस महिनाको अन्त्यमा इन्डोनेसियाको राजधानी बालीमा हुने G20 शिखर सम्मेलनको छेउमा आफ्ना चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङलाई भेट्ने अपेक्षा गरिएको छ। बिडेनले बुधबार भने कि बैठकमा राष्ट्रिय हित र “रातो रेखा” बारे छलफल हुने अपेक्षा गरिएको छ। ह्वाइट हाउसले एक विज्ञप्तिमा भनेको छ कि नोभेम्बर 14 मा बाइडेनले इन्डोनेसियाको बालीमा सी जिनपिङसँग भेट गर्नेछन्।

‘रातो रेखाबारे छलफल गर्छु’

एक प्रश्नको जवाफमा अमेरिकी राष्ट्रपतिले भने, ‘मैले उहाँलाई धेरै पटक भेटेको छु र भनेको छु कि म द्वन्द्व होइन प्रतिस्पर्धा चाहन्छु । त्यसैले कुराकानीको क्रममा, म हाम्रो ‘रातो रेखा’ (सीमा) के हो भनेर छलफल गर्न चाहन्छु। उहाँले चीनको राष्ट्रिय हितका लागि के आवश्यक ठान्नुहुन्छ भन्ने कुरा बुझ्नुहुन्छ । अमेरिकाको अत्यावश्यक हितबारे मेरो धारणा के छ… साथै उनीहरू (चासोहरू) एकअर्कासँग टकराव नहोस् भनेर पनि सुनिश्चित गर्नुहोस्।’

बाइडेनले भने, ‘मलाई आशा छ कि हामीले यस क्षेत्रका अन्य देशहरूसँग निष्पक्ष व्यापार र सम्बन्धलगायत धेरै विषयमा कुरा गर्नेछौं।’ अर्को प्रश्नको जवाफमा बाइडेनले भने कि चीनले रुस वा यसका राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनलाई धेरै सम्मान गर्छ भन्ने आफूलाई लाग्दैन।

चीन र रूस मा यो बयान

“मलाई लाग्दैन कि उनीहरूले एक अर्कालाई विशेष गठबन्धनको रूपमा हेरिरहेका छन्। सत्य यो हो कि तिनीहरू अलिकति दूरी राखिरहेका छन्। मलाई लाग्छ कि यो हेर्न बाँकी छ कि सी जिनपिङले के निर्णय गर्छन्… के उनले आफ्नो प्रारम्भिक निर्णयलाई समर्थन गर्छन् वा उनी चीनसँग संसारको सबैभन्दा ठूलो सैन्य र बलियो अर्थतन्त्र भएको चाहन्छन्।’ “उनीहरूले अझै लामो यात्रा गर्न बाँकी छ,” उनले भने। बाइडेनले आणविक हतियार र सम्बन्धित विषयमा पनि छलफल हुने बताए ।