रूस युक्रेन युद्ध: रुसले युक्रेनको खेरसन क्षेत्रको नीपर नदीको पश्चिमी किनारबाट आफ्नो सेना फिर्ता गर्ने घोषणा गरेको छ। रुसी रक्षामन्त्री सर्गेई शोइगुले देशका सैनिकलाई यस सम्बन्धमा आदेश दिएका छन् । फेब्रुअरीको अन्त्यमा युक्रेनमा आक्रमण गरेपछि यो घोषणा रूसको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण निर्णय हो। 

युक्रेनी अधिकारीहरूले रुसको कदमको पुष्टि गरेका छैनन्। राष्ट्रपति भोलोडिमिर जेलेन्स्कीले हालैका दिनहरूमा सुझाव दिएका छन् कि रुसीहरूले युक्रेनी सेनालाई एक जटिल युद्धमा फसाउन खेर्सनबाट फिर्ता हुने नाटक गरिरहेका छन्। रुसी रक्षामन्त्रीले भने, ‘हामीले हाम्रा सैनिकको जीवन र हाम्रा युनिटको लडाई क्षमतालाई बचाउनेछौँ । तिनीहरूलाई पश्चिमी तटमा राख्नु व्यर्थ छ। ती मध्ये केही अन्य मोर्चाहरूमा प्रयोग गर्न सकिन्छ।

के युद्ध समाप्त हुन्छ? 

जाडो सुरु हुनुअघि रुसले युद्धको अन्त्यको घोषणा गर्ने अपेक्षा गरिएको छ । युक्रेनमाथि पनि युद्ध अन्त्य गर्न दबाब बढिरहेको छ । अमेरिका र युरोपका सबै देशको सहयोगका बाबजुद युक्रेनले यो युद्धमा खासै उपलब्धि हासिल गर्न सकेको छैन । 

एकै समयमा, रूसमाथि आर्थिक प्रतिबन्ध लगाउने सबै निर्णयहरू बेकार साबित भएका छन्। यस्तो अवस्थामा जाडोमा यो युद्धले युरोपको समस्या पनि बढाउनेछ, किनकि रुसी ग्यास बिना घर न्यानो राख्न गाह्रो हुनेछ। एकै समयमा, रुसी र युक्रेनी सैनिकहरूको लागि, चिसो युद्ध भन्दा बढी घातक साबित हुनेछ।