पृथ्वीको जनसङ्ख्या अर्को साता ८ अर्ब पुग्यो : अर्को हप्ता पृथ्वीको जनसङ्ख्या ८ अर्ब पुग्नेछ । जुन आगामी ८ वर्ष अर्थात २०२३० सम्ममा ८.५ अर्ब पुग्न सक्नेछ । ‘डेली मेल’ मा प्रकाशित प्रतिवेदनअनुसार तथ्याङ्क र अध्ययनअनुसार सन् २०२० सम्ममा मानिसको जनसंख्या १० अर्ब ४ करोड पुग्ने अनुमान गरिएको छ । पछिल्ला केही वर्षयता धेरै देशमा आयु बढेको छ भने धेरै ठाउँमा लिङ्ग अनुपातसँगै जन्म मृत्युको तथ्याङ्क चिन्ताजनक छ । सन् १९५० देखि विश्वको जनसङ्ख्या कति बढेको छ र मानिसको जीवनस्तरमा कति परिवर्तन आएको छ ? 

विल्सन सेन्टर थिंक ट्याङ्कले हालै गरेको अनुसन्धान र अध्ययनपछिको प्रतिवेदनअनुसार सन् २०२२ देखि २०५० सम्ममा प्रजनन क्षमतामा आएको ह्रासका कारण ६१ देशको जनसङ्ख्या १ प्रतिशत वा सोभन्दा बढीले घटेको अनुमान गरिएको छ । यसैबीच, संयुक्त राष्ट्र संघ (यूएन) द्वारा जारी गरिएको तथ्याङ्कले मानवताको हिसाबले हाम्रो पृथ्वीले छिट्टै महत्त्वपूर्ण कोसेढुङ्गा छुन्ने देखाएको छ। वास्तवमा, अर्को हप्ता विश्वको जनसंख्या आठ अर्ब पुग्नेछ। संयुक्त राष्ट्रसङ्घको जनसंख्या महाशाखाले आगामी दशकहरूमा जनसङ्ख्या बढ्दै जाने बताएको छ । एकै समयमा, जीवन प्रत्याशा 2050 सम्म 77.2 वर्षको औसतमा बढ्नेछ। 

ग्लोबल फुटप्रिन्ट नेटवर्क र डब्लुडब्लुएफको तथ्याङ्क अनुसार यदि यस ग्रह अर्थात् हाम्रो पृथ्वीमा बस्ने प्रत्येक व्यक्तिले भारतको नागरिक जस्तै व्यवहार र जीवन बिताउने हो भने प्रत्येक वर्ष पृथ्वीमा रहेको स्रोतको थोरै हिस्साबाट हामीले आफ्नो काम गर्न सक्छौं। तर यदि विश्वमा रहेको स्रोतसाधनलाई अमेरिकाका बासिन्दाले जस्तै सम्पूर्ण विश्वका जनताले उपभोग गर्ने हो भने हामीलाई एक वर्षमा पाँच धरती बराबरको स्रोत चाहिन्छ । संयुक्त राष्ट्रसंघले सन् २०५० सम्ममा पृथ्वी ९.७ अर्ब मानिसको घर हुने अनुमान गरेको छ । जनसंख्याको बारेमा छलफल गर्दा उत्पन्न हुने सबैभन्दा कठिन प्रश्नहरू मध्ये एउटा प्रजनन क्षमता नियन्त्रण गर्ने हो। यसको नियन्त्रणमा सबैभन्दा बढी जोड दिइएको छ ।

एनजीओ पपुलेसन म्याटर्सका कार्यकारी निर्देशक रोबिन मेनार्डका अनुसार अहिलेको समयमा जनसङ्ख्याको दरलाई एक किसिमले घटाउनुपर्ने आवश्यकता छ । यसैबीच एनजीओ प्रोजेक्ट ड्राडाउनले पृथ्वीमा रहेका स्रोतसाधनलाई लामो समयसम्म जोगाउन ग्लोबल वार्मिङ रोक्न अति आवश्यक भएको बताएको छ । शिक्षा र परिवार नियोजन जस्ता कुराहरूले यसको धेरै मापदण्डहरू पूरा गर्न महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्न सक्छ।