विश्वमा सैन्य कू:  क्रोधित प्रदर्शनकारीहरूले पश्चिम अफ्रिकाको बुर्किना फासोको राजधानी ओवागाडोउमा फ्रान्सेली दूतावासमा आक्रमण गरे। देशका नयाँ कू नेता क्याप्टेन इब्राहिम ट्राओरेका समर्थकहरूले फ्रान्सले अपदस्थ अन्तरिम राष्ट्रपति लेफ्टिनेन्ट कर्णेल पॉल हेनरी सान्डाओगो दामिबालाई शरण दिएको आरोप लगाएका छन्। तर, फ्रान्सेली अधिकारीहरूले उक्त आरोपलाई अस्वीकार गरेका छन्। देशका सैनिकहरूले नौ महिनापछि राष्ट्रपति बनेका दमिबालाई सत्ताबाट हटाउन शुक्रबार ढिलो सैन्य विद्रोहको घोषणा गरे। दमिबामाथि इस्लामिक चरमपन्थीहरूको बढ्दो हिंसासँग लड्न असफल भएको आरोप लगाइएको छ।

दूतावास परिसरमा आगो देखियो

जन्टाका प्रवक्ताको टिप्पणीले शनिबार ओआगाडोउगुमा क्रोध उत्पन्न गर्‍यो। सामाजिक सञ्जालमा पोष्ट गरिएका भिडियोहरूले फ्रान्सेली दूतावास नजिकै टर्च बोकेका बासिन्दाहरूले देखाएका छन् र अन्य तस्विरहरूले परिसरमा आगो बलिरहेको देखाएको छ।

आक्रोशित भीडले बुर्किना फासोको दोस्रो ठूलो सहर बोबो डिओलासोमा रहेको फ्रान्सेली संस्थामा पनि तोडफोड गरेका छन्। दमिबाको अवस्था अहिलेसम्म थाहा छैन। यद्यपि, फ्रान्सेली विदेश मन्त्रालयले कडा शब्दमा बयान जारी गर्दै भने, ‘हामी औपचारिक रूपमा बुर्किना फासोको घटनाक्रममा कुनै पनि संलग्नता अस्वीकार गर्छौं। पल हेनरी सान्डाओगो दामिबा फ्रान्सेली सेना रहेको बेसमा कहिल्यै बसेका थिएनन्।

फ्रान्सले यस्तो बयान दिएको हो

फ्रान्सेली विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता एनी क्लेयर लेजेन्डरेले फ्रान्स-२४ लाई बताइन् कि ओउगाडोउगुमा “असफल” थियो र फ्रान्सेली नागरिकहरूलाई घरमै बस्न आग्रह गरे। ३४ वर्षीय ट्राओरेले आफू र तिनका साथीहरूले दमिबालाई हानी गर्न नचाहेको बताए। दमिबाले अहिलेसम्म राजीनामा दिएकी छैनन् ।

‘… सायद मरे होला’

ट्राओरेले भ्वाइस अफ अमेरिकालाई भने, ‘हामीले चाहेको भए लडाइको पाँच मिनेटमै उसलाई समात्ने थियौं र सायद उनको मृत्यु हुने थियो। तर हामी यो विनाश चाहँदैनौं। हामी तिनीहरूलाई हानि गर्न चाहँदैनौं किनभने तिनीहरूसँग हाम्रो कुनै व्यक्तिगत समस्या छैन। हामी बुर्किना फासोको लागि लडिरहेका छौं।

अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले अनिश्चितताको अवस्थाको बीचमा दमिबालाई सत्ताबाट हटाएकोमा निन्दा गरेको छ। दमिबा र उनका सहयोगीहरूले नौ महिनाअघि प्रजातान्त्रिक रूपमा निर्वाचित राष्ट्रपतिलाई अपदस्थ गरी देशलाई अझ सुरक्षित बनाउने वाचा गर्दै सत्तामा आए। यद्यपि, हिंसा जारी रह्यो र पछिल्ला महिनाहरूमा उनको नेतृत्वप्रति असन्तुष्टिको आवाज उठ्न थालेको थियो।