अमेरिकाको चीनसँग प्रत्यक्ष द्वन्द्व नहुन सक्छ । तर ताइवानको विषयमा चीन र अमेरिका अक्सर आमनेसामने हुन्छन्। अब यस विषयमा अमेरिकाले यस्तो बयान दिएको छ, जुन सुनेर चीन आक्रोशित भएको छ । चीनले यो बुझ्न सकेको छैन कि उसले पहिले अमेरिकालाई “कूल डाउन” गर्ने कि ताइवानको “तातो मुद्दा” लाई भुक्तान गर्ने?

अमेरिका ,ताइवान र चीनबीच विगत केही दशकदेखि खिचडी पकाउँदै आएको छ । जसलाई झण्डै ५० वर्षमा न पकाइएको छ, न जलाइएको छ । हो, काठको हांडी, तर विगत ५० वर्षदेखि चीनले ताइवानमा तन्दुरलाई पक्कै लगाएको छ। वास्तवमा यो लडाई अमेरिका र चीनको होइन । चीनले झगडाको झण्डा काँधमा लिएको छ । धेरै धेरै ताइवान कब्जा गर्न बेतुका इच्छाहरूको सिरपमा डुब्दै। बदलिँदो समय र आफ्नो व्यक्तिगत स्वार्थका कारण अहिले एउटै ताइवान दुई देश अमेरिका र चीनका लागि सुनको अण्डा दिने कुखुरा बनेको छ । ताइवान कब्जा गर्न विगत ५० वर्षदेखि फुर्सदमा परेको चीनले आफ्नो हिस्साको कुरा भन्दै रोइरहेको छ ।

 

जहाँ अमेरिका विगत ५० वर्षदेखि ताइवानको बलियो पर्खाललाई आफ्नो सुरक्षा पर्खाल बनाएर लड्दै आएको छ । नाफा नोक्सानको यो गुनासोमा फसेको ताइवान एकतर्फी उभिएको छ । अहिले ताइवानलाई लिएर अमेरिका र चीनबीच प्रायः मौखिक झडप हुन थाल्छ। भर्खरै अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनको एक हँसिलो बयानले आगोमा ईन्धन थपेको छ। जसका कारण ठग चीन घुमिरहेको छ । तर ताइवानले मौनताका साथ आफ्नो बाटो परिवर्तन गरेको छ । तसर्थ, ताइवानको बदलिएको चाल र अमेरिकाको उत्तेजक भनाइका कारण चतुर चीनको आक्रोश जायज छ । किनकी चीन आफ्नो खुशीको अगाडि कसैको सबैभन्दा ठूलो दु:खलाई स्वीकार गर्न कहिल्यै राजी हुँदैन।

बाइडेनले यस्तो के भने ?

अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनको भनाइले द्वन्द्वको यी खराब अवस्थाहरूमा कुनै कसर बाँकी राखेको छैन। बाइडेनले चीनले ताइवानमाथि आक्रमण गर्ने प्रयास गरेमा अमेरिकाले ताइवानलाई आफ्नै बलियो सुरक्षा कभर उपलब्ध गराउने बताएका छन् । धेरै दशकदेखि ताइवानमा गिद्धको नजर राख्दै आएको चीनले अमेरिकाको यो मूर्खतालाई पचाउन सक्छ त ? किनभने चीन सधैं ताइवानलाई आफ्नो सिमाभित्र सामेल गर्न उत्सुक छ। सीबीएस न्यूजमा प्रसारित 60 मिनेट कार्यक्रममा, बिडेनलाई सोधिएको थियो कि यदि चीनले फेरि ताइवानमाथि आक्रमण गरेमा अमेरिकी सेना, अमेरिकी पुरुष र महिलाहरूले ताइवानको रक्षा गर्नेछन्। बिडेनले यसलाई “हो” जवाफ दिए। बाइडेनको यो स्पष्ट बयानले चतुर र बेचैन चीनको निधारमा बल लगाएको छ।