रानी एलिजाबेथ द्वितीयको अन्त्येष्टि फोटोहरू: बेलायतकी महारानी एलिजाबेथ द्वितीयको पार्थिव शरीरलाई सोमबार शाही परम्पराका साथ दाहसंस्कार गरिएको छ। सो अवसरमा विभिन्न देशका राष्ट्रप्रमुखसहित करिब ५ सय महानुभावहरु यस विशेष अवसरको साक्षी बनेका थिए । यो समारोहका विशेष झलकहरु तस्विर मार्फत देखाउछौ ।

सन् १९६५ पछि बेलायतमा यो पहिलो शाही अन्त्येष्टि (रानी एलिजाबेथ द्वितीयको अन्त्येष्टि) थियो। बेलायतकी महारानी एलिजाबेथ द्वितीयले ७० वर्ष शासन गरेकी थिइन् । उनको अन्त्येष्टिमा हजारौं बेलायती सेनाका कर्मचारी सहभागी थिए। मुख्य कार्यक्रम वेस्टमिन्स्टर हल र एबेमा आयोजित गरिएको थियो।

केट मिडलटन, प्रिन्स विलियमकी पत्नी र वेल्सको नयाँ राजकुमारी, छिमेकी (रानी एलिजाबेथ द्वितीय अन्त्येष्टि) लाई अन्तिम विदाई दिन कार्यक्रममा आफ्नो छोरासँग आइपुगे। उनले घाँटीमा हिराको हार लगाएका थिए । उनले गत वर्ष अप्रिलमा आफ्ना छिमेकी राजकुमार फिलिपको अन्त्येष्टिको अवसरमा पनि यो हार लगाएकी थिइन् ।

बेलायतका नयाँ राजा चार्ल्स III ले सम्पूर्ण कार्यक्रमको नेतृत्व गरिरहेका थिए। उनले वेस्टमिन्स्टर हलबाट एबेको चिहानसम्मको यात्रामा आफ्नी आमा एलिजाबेथ द्वितीयको कफन पछ्याए। उनीसँगै उनका भाइ प्रिन्स एन्ड्र्यू, प्रिन्स एडवर्ड, बहिनी राजकुमारी एनी र दुवै छोरा प्रिन्स विलियम र प्रिन्स ह्यारी थिए।

सार्वजनिक दर्शन सकिएपछि स्वर्गीय महारानी एलिजाबेथ द्वितीयको शवलाई शाही सम्मानका साथ पहिलो वेस्टमिन्स्टर हलमा ल्याइयो। पार्थिव शरीर पछ्याउँदै राजपरिवारका सबै सदस्य आ–आफ्नो सम्पदामा हलमा पुगेका थिए । त्यहाँ राजा चार्ल्स उभिए, जबकि बाँकी सिटमा बसे।

वेस्टमिन्स्टर हलमा, पादरीहरूले पूर्व महारानी एलिजाबेथ द्वितीयको अन्त्येष्टिको आत्माको लागि प्रार्थना गर्न बाइबल पदहरू पढ्छन्। शाही परिवारका सदस्यहरू र बेलायतका अन्य प्रतिष्ठित व्यक्तिहरूले पनि आफ्नो सिटबाट उभिए र बाइबल पदहरू पढे। उक्त अवसरमा हालै विभिन्न देशका ५०० भन्दा बढी महानुभावहरुको उपस्थिति रहेको थियो, जसले २ मिनेट मौनधारण गरी शोक व्यक्त गरेका थिए ।