जो बाइडेन Vs भ्लादिमिर पुटिन: युक्रेन युद्धमा प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको टिप्पणीको एक दिन पछि, ह्वाइट हाउसले शुक्रबार भन्यो कि रूसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले आफूलाई अन्तर्राष्ट्रिय समुदायबाट अलग गरिरहेछन्। उल्लेखनीय कुरा के छ भने, समरकन्दमा सांघाई सहयोग संगठन (एससीओ) को वार्षिक शिखर सम्मेलनको छेउमा भएको द्विपक्षीय बैठकमा प्रधानमन्त्री मोदीले शुक्रबार रुसी राष्ट्रपतिसँगको कुराकानीमा युक्रेनमा जारी द्वन्द्वको चाँडो अन्त्य गर्नुपर्नेमा जोड दिएका थिए। ‘आजको युग युद्धको हैन।’

जवाफमा पुटिनले मोदीलाई युक्रेन द्वन्द्वमा भारतको चासोबारे आफू सचेत रहेको र रुसले यसलाई जतिसक्दो चाँडो अन्त्य गर्न सक्दो प्रयास गर्ने बताए।

रूसलाई सल्लाह

ह्वाइट हाउसमा रहेको राष्ट्रिय सुरक्षा परिषद्का रणनीतिक सञ्चारका संयोजक जोन किर्बीले यस सम्बन्धमा भएको एक प्रश्नमा पत्रकार सम्मेलनमा भने, ‘मलाई लाग्छ तपाईंले उज्वेकिस्तानमा चीन र भारतका नेताहरूबाट जे सुन्नुभयो त्यसले पुटिनलाई के देखाउँछ। उसले युक्रेनमा के गरिरहेको छ भन्ने बारे अरू मानिसहरूको समस्या सुन्दैन।

‘रुससँग अझै व्यापार छैन’

एक पत्रकारले उनलाई सोधे कि तपाईलाई लाग्छ कि भारत जस्तै अन्य देशहरूले पनि सार्वजनिक रूपमा आफ्नो अडान परिवर्तन गर्नेछन्? यसका लागि किर्बीले भने, ‘उनी अन्तर्राष्ट्रिय समुदायबाट आफूलाई अझ अलग गर्दैछन्। रुसले युक्रेनमा जे गरिरहेको छ त्यसलाई हेर्दा पहिलेको जस्तो रुससँग व्यापार गर्ने समय आएको हामीलाई लाग्दैन।

एससीओमा भारतको अडान पनि जान्नुहोस्

प्रधानमन्त्री मोदीले समरकन्दमा भने, ‘हामीले भारत–रुस द्विपक्षीय सम्बन्ध र विभिन्न विषयमा धेरै पटक फोनमा कुरा गरेका छौं । हामीले खाद्यान्न, इन्धन सुरक्षा र मलको समस्या समाधान गर्ने उपाय खोज्नुपर्छ । युक्रेनबाट हाम्रा विद्यार्थीहरूलाई बाहिर निकाल्न मद्दत गरेकोमा म रूस र युक्रेनलाई धन्यवाद दिन चाहन्छु। यसबाहेक प्रधानमन्त्री मोदीले टर्कीका राष्ट्रपतिसँग पनि भेट गरेका छन् । उज्बेकिस्तानको समरकन्दमा प्रधानमन्त्री मोदीले इरानी राष्ट्रपति इब्राहिम रायसीसँग पनि भेट गरेका थिए । त्यसैले उनले उज्वेकिस्तानका राष्ट्रपति शौकत मिर्जियोयेभसँग पनि छलफल गरे ।