किर्गिस्तान ताजिकिस्तान युद्धविराम: पछिल्लो ७ महिनादेखि विश्वमा रुस र युक्रेनबीच युद्ध चलिरहेको छ । यसैबीच अजरबैजान र आर्मेनियाबीच पनि युद्ध सुरु भएको छ । अहिले सोभियत संघको हिस्सा रहेको किर्गिस्तान र ताजिकिस्तानबीच पनि लडाई सुरु भएको छ । शुक्रबार दुवै पक्षबाट भएको भारी गोली हानाहानमा २४ जनाको मृत्यु भएको थियो भने ८७ जना घाइते भएका थिए । दुवै देशले यो झडपको आरोप एकअर्कामाथि लगाएका छन् ।

शुक्रबार दुवै देशले गोली हानाहान गरेका थिए

स्रोतका अनुसार यो सातादेखि नै दुई देशबीच सानातिना झडप सुरु भएको थियो तर शुक्रबार एक्कासी ठूलो बन्यो । ताजिकिस्तानको सेनाले किर्गिस्तानको सीमावर्ती सहर बाटकेनमा ट्याङ्क, तोपखाना र रकेट लन्चरका साथ गोला र रकेट प्रहार गर्न थालेको छ। यो अचानक आक्रमणले सहरमा भागदौड मच्चियो। स्थिति गम्भीर बन्दै गएको देखेर किर्गिजस्तान सरकारले आपतकालीन अपरेशन गरी सहरमा बसोबास गर्ने १ लाख ३६ हजार मानिसलाई विस्थापित गरेको थियो ।

नागरिक क्षेत्रमा पनि बम विष्फोट भएको छ

किर्गिजस्तान बोर्डर सर्भिसका अनुसार ताजिकिस्तानको सेनाले शुक्रबार बिहान किर्गिस्तानको सीमा चौकीमा आक्रमण गर्न थालेपछि झडप भएको हो । यससँगै, बटाकेन सहरको विमानस्थलमा धेरै रकेट लन्चरहरूबाट रकेटहरू प्रहार गरिएको थियो। किर्गिजस्तान सेनाका अनुसार ताजिकिस्तानी सेनाले सहरको नागरिक क्षेत्र पनि छोडेन र त्यहाँ बमबारी गरेर पूर्ण रूपमा ध्वस्त पारेको थियो। यसपछि किर्गिस्तानको सेनाले पनि जवाफी कारबाही गर्दै ताजिकिस्तानका गाउँहरूमा बमबारी गर्न थालेको थियो।

युद्धविराम सम्झौता टिकेन

दिनभर दुवै देशका सेनाहरू (किर्गिस्तान-ताजिकिस्तान) बीच गोली हानाहान भएको थियो। साँझ दुवै देशका सीमा सुरक्षा प्रमुखबीच भेटवार्ता भएको थियो, जसमा युद्धविराम तत्काल रोक्ने सहमति भएको थियो । तर यो सम्झौता घोषणा भएको केही समयपछि दुवै देशका सेनाबीच फेरि गोलीबारी सुरु भयो । ताजिकिस्तानका अधिकारीहरूले उनीहरूले वार्ता र युद्धविराम प्रस्ताव गरेको आरोप लगाए पनि किर्गिज सेनाले त्यसलाई अस्वीकार गरेको छ।

दुई देशका राष्ट्रपतिबीचको वार्ता

सांघाई सहयोग संगठनको बैठकमा भाग लिन उज्वेकिस्तानको राजधानी समरकन्द पुगेका दुई देश (किर्गिजस्तान-ताजिकिस्तान) बीचको गोली हानाहानले दुवै देशका राष्ट्रपतिलाई पनि असर गरेको छ । किर्गिस्तानका राष्ट्रपति सदिर झापरोभ र ताजिकिस्तानका राष्ट्रपति इमोमाली राखमोनले संगठनको एजेन्डाको विरुद्धमा बोलेका थिए। अवस्था चिन्ताजनक रहेको भन्दै दुवै राष्ट्रपतिले द्वन्द्व रोक्न र सीमामा तैनाथ सेना फिर्ता गर्न सहमति जनाएका थिए । संगठनको बैठक सकिएलगत्तै किर्गिस्तानका राष्ट्रपति तुरुन्तै स्वदेश फर्किए र सुरक्षा परिषद्को बैठक बोलाएर स्थितिको समीक्षा गरेका थिए ।

गत वर्ष पनि दुई देशबीच झडप भएको थियो

गत वर्ष पनि दुवै देश (किर्गिजस्तान-ताजिकिस्तान)बीच झडप भएको थियो । त्यतिबेला दुई देशबीच पानीको अधिकारलाई लिएर विवाद थियो । साथै, ताजिकिस्तान सेनाले सीमा सुरक्षा गर्न सीमामा क्यामेरा जडान गर्न चाहेको थियो, जसको किर्गिज सेनाले विरोध गरिरहेको थियो। बिस्तारै तनाव हिंसात्मक झडपमा परिणत भयो र दुवै देशका सेनाबीच गोली हानाहान भयो, जसमा ५५ जनाको ज्यान गयो । त्यसयता मामिला चिसो भएपनि आपसी तनाव भने कायमै रह्यो ।