ह्यान्डगनका लागि नयाँ कानून: राष्ट्रपति जो बाइडेनले अमेरिकामा सामूहिक गोलीबारी र निर्दोष मानिसहरूको मृत्युबाट पीडित मानिसहरूलाई ठूलो राहत दिएको छ। उनले शनिबार बन्दुक हिंसा विधेयकमा हस्ताक्षर गरेका हुन् । यो कानूनले अमेरिकामा बढ्दो ह्यान्डगन संस्कृतिलाई रोक्ने र सामूहिक गोलीकाण्डका घटनालाई रोक्ने बताइएको छ । यो समाचार यसकारण पनि महत्त्वपूर्ण छ किनभने दुई दिनअघि सर्वोच्च अदालतले न्युयोर्कमा बन्दुकको प्रयोगलाई धेरै तरिकाले निषेध गर्ने कानुनलाई खारेज गरेको थियो।   

अब गोलीबारीका घटना रोकिने बिडेनको आशा छ

यस अवसरमा बाइडेनले ह्वाइट हाउसमा भएको गोलीकाण्डमा मारिएका परिवारलाई उद्धृत गर्दै भने, ‘उहाँले हामीलाई केही गरौँ भन्ने सन्देश दिनुभयो, राम्रो कुरा आज हामीले त्यो गरेका छौं । यद्यपि यो बिल अहिलेसम्म मैले चाहेको जस्तो छैन, तर यसले जीवन बचाउनको लागि लामो यात्रा गर्नेछ। बिहीबार सिनेटले पारित गरेपछि सदनले शुक्रबार यो विधेयकलाई अन्तिम स्वीकृति दिएको थियो र बाइडेनले युरोपमा दुई शिखर सम्मेलनमा भाग लिन अमेरिका जानुअघि बिलमा हस्ताक्षर गरेका थिए।

यो कानूनमा विशेष के हुनेछ

यो कानूनले सबैभन्दा कान्छो बन्दुक खरिद गर्नेहरूको पृष्ठभूमि जाँच गर्ने अधिकार दिनेछ। घरेलु हिंसामा संलग्न व्यक्तिहरूबाट बन्दुक फिर्ता लिने अधिकार दिनेछ। कानूनले राज्यहरूलाई रातो झण्डा कानून बनाउन मद्दत गर्नेछ जसले अधिकारीहरूलाई खतरनाक मानिने मानिसहरूबाट बन्दुक फिर्ता लिने अधिकार दिनेछ। यस कानूनमा १३ अर्ब अमेरिकी डलरको कोष पनि राखिएको छ, यो सामूहिक गोलीकाण्ड जस्ता घटनाहरू रोक्न मानसिक स्वास्थ्य कार्यक्रम सञ्चालन गर्न प्रयोग गरिनेछ। त्यस्ता घटनाहरू सुरुमा न्यूटाउन, कनेक्टिकट, पार्कल्याण्ड, फ्लोरिडा र अन्य ठाउँहरूमा जहाँ सामूहिक गोलीबारी र मृत्यु भएको थियो।

गोली प्रहारका घटनाहरु लगातार बढ्दै गएका छन्

अमेरिकामा पछिल्लो ६ महिनामा गोलीकाण्डका घटनामा उल्लेख्य वृद्धि भएको छ । वासिङ्टन डिसीमा ४ दिनअघि गोलीबारी हुनुअघि एक हप्तामा धेरै ठाउँमा सामूहिक गोलीबारी भएको थियो र त्यसमा करिब ८ जनाको ज्यान गएको थियो । हालै सिकागोका ५ स्थानमा गोली चलेको थियो, जसमा ५ जनाको मृत्यु भएको थियो । गत हप्ता आइतबार लस एन्जलसमा एउटा पार्टीको क्रममा गोली चल्दा तीन जनाको मृत्यु भएको थियो । यसअघि मे महिनामा पनि गोली हानाहानका धेरै घटना सार्वजनिक भएका थिए । अस्पतालमा गोली चल्दा ३ जनाको मृत्यु भएको थियो । यसअघि विद्यालयमा भएको गोलीकाण्डमा १९ बालबालिकासहित २१ जनाको मृत्यु भएको थियो । यसअघि पनि यस्ता धेरै घटना बाहिर आएका छन् ।