बेलायती प्रधानमन्त्री बोरिस जोनसनका लागि सबै ठीक छैन। बिहीबार जोनसनलाई राजनीतिको क्षेत्रमा एकपछि अर्को दुई ठूला धक्का लागेको छ । पहिलो, उनको कन्जरभेटिभ पार्टीले दुई महत्वपूर्ण संसदीय निर्वाचन क्षेत्रमा उपचुनाव हारे र त्यसपछि उनको पार्टी अध्यक्ष र निकटतम सहयोगीले आफ्नो पदबाट राजीनामा दिए। लिबरल डेमोक्र्याटहरूले बिहीबार टिभर्टन र होनिटनको दक्षिण-पश्चिम निर्वाचन क्षेत्र जितेका छन्, जबकि उत्तरी इङ्गल्याण्डको वेकफिल्ड निर्वाचन क्षेत्र मुख्य विपक्षी लेबर पार्टीमा गएको छ।

यो चुनाव जोनसनको लागि जनमत संग्रहको रूपमा थियो

डाउनिङ स्ट्रिटमा कोभिड–१९ का कानुन उल्लङ्घन गर्ने ‘पार्टीगेट’ काण्डको विवादपछि यो निर्वाचनलाई पार्टीमा ५८ वर्षीय जोन्सनको नेतृत्व र बेलायतको प्रधानमन्त्रीका लागि जनमत संग्रहका रूपमा हेरिएको थियो। । पार्टी अध्यक्ष ओलिभर डाउडेनले आफ्नो राजीनामा पत्रमा लेखेका छन्, ‘हामी पहिलेको जस्तो काम गर्न सक्दैनौं ।

अध्यक्षले जिम्मेवारी लिएर राजीनामा दिए

डाउडेनले थपे, “हाम्रा समर्थकहरू हालैका घटनाहरूबाट निराश र निराश छन् र म उनीहरूको भावना बुझ्छु। यो सबैको जिम्मेवारी कसैले लिनुपर्छ र यस्तो अवस्थामा म पदमा बस्नु उपयुक्त नहुने निष्कर्षमा पुगेको छु ।” जोन्सनको नेतृत्वप्रति केही नेताहरूले असन्तुष्टि जनाएपछि राजीनामा दिने डाउडेन पहिलो क्याबिनेट मन्त्री हुन् । विवादमा फसेका जोन्सनले हालै अविश्वासको प्रस्ताव जितेका छन् । कन्जरभेटिभ पार्टीका २११ सदस्यले उनलाई पदमा रहन पक्षमा मतदान गरे भने १४८ जनाले उनको विपक्षमा मतदान गरे।

२ सांसदले राजीनामा दिएपछि सिट खाली भएको हो

वेकफिल्ड र टिभरटन र होनिटन सीटहरू कन्जरभेटिभ पार्टीका सांसदहरूले विभिन्न कारणले राजीनामा दिएपछि खाली गरिएको थियो। यी मध्ये एक सांसद यौन दुर्व्यवहारको आरोपमा दोषी ठहरिएका थिए भने अर्का सांसद हाउस अफ कमन्सको चेम्बरमा पोर्नोग्राफी हेरिरहेको अवस्थामा फेला परेका थिए । तर, यस प्रकरणमा सांसदले आफू फोनमा ट्र्याक्टरको तस्बिर खोजिरहेको भन्दै प्रष्ट पार्न खोजेका थिए ।