फाइल फोटो: सिरियाको देइर अल जोरको अल-ओमर तेल क्षेत्रमा मार्च २३, २०१९ मा एक अमेरिकी सैनिक सैन्य गाडीमा बसिरहेका छन्। मार्च २३, २०१९ मा लिइएको तस्बिर। REUTERS/Aboud Hamam/फाइल फोटो

अम्मान (रायटर) – वरिष्ठ अमेरिकी अधिकारीहरूले उत्तरपूर्वी सिरियालाई अस्थिर बनाउँदै कुर्द शासनको बिरूद्ध अरब जनजातिहरूको विद्रोहलाई कमजोर पार्ने प्रयासमा आइतबार सिरियाको पूर्वी तेल धनी देर अल जोर प्रान्तको भ्रमण गरे, अमेरिकी अधिकारीहरू, सुरक्षा स्रोतहरू र बासिन्दाहरूले भने।

कुर्दिश वाईपीजी मिलिसियाको शासन विरुद्ध अरब आदिवासीको प्रतिक्रियाले झडप निम्त्याएको छ, जसमा १५० भन्दा बढी मारिएका छन् र दर्जनौं घाइते भएका छन्। मिलिशियाले अमेरिकी समर्थित सिरियन डेमोक्रेटिक फोर्सेस (SDF) को मेरुदण्ड बनाउँछ, र विद्रोह उनीहरूको शासनको लागि सबैभन्दा ठूलो खतरा हो किनभने उनीहरूले अन्ततः इस्लामिक राज्यलाई २०१९ मा देशको उत्तर र पूर्वको भागबाट बाहिर निकाले।

सिरियाका लागि अमेरिकी उप-सहायक विदेश मन्त्री इथान गोल्डरिच र इस्लामिक स्टेट विरुद्धको गठबन्धनको नेतृत्व गर्ने मेजर जनरल जोएल बी भोवेलले अरब आदिवासी नेताहरू र एसडीएफ कमाण्डरहरूलाई भेटे र “स्थानीय गुनासोहरू सम्बोधन गर्न” र “जति सक्दो चाँडो हिंसालाई कम गर्न” सहमत भए। र हताहत हुनबाट जोगिन, “राज्य विभागले भन्यो।

SDF द्वारा गत महिना एक विद्रोही अरब कमाण्डरको गिरफ्तारीले अशान्ति फैलायो जसले चाँडै नै युफ्रेटिस नदीको पूर्वमा रहेको अरब आदिवासी क्षेत्रको मुटुमा रहेको रणनीतिक तेल बेल्टमा बुसेराहदेखि शुहैलसम्मका शहरहरू फैलियो।

अरब आदिवासी लडाकुहरूले सुरुमा धेरै ठूला शहरहरूबाट कुर्दिश नेतृत्वको सेनालाई बाहिर निकाले तर एसडीएफले माथिल्लो हातमा पुन: प्राप्त गर्न थालेको छ।

SDF-संचालित क्षेत्रहरूमा अमेरिकी सेनाको उपस्थितिले रुस र इरानद्वारा समर्थित मिलिसियाहरूको विस्तारलाई जाँच गरेको छ, जसले युफ्रेटिस नदी क्षेत्रको पश्चिम क्षेत्रहरूमा खुट्टा राखेका छन् र जसलाई SDF अधिकारीहरूले आफ्नो प्रभाव फैलाउन आन्तरिक विभाजनको शोषण गरिरहेका छन्।

एसडीएफका प्रवक्ताले इरान र दमास्कस सरकारलाई सिरियाको उत्तरपूर्वमा विनाश सिर्जना गर्न आदिवासी मिलिशियाहरू पठाएको आरोप लगाए, जहाँ देशमा लगभग 900 अमेरिकी सेनाहरू तैनाथ छन्।

अरब आदिवासी नेताहरूले इस्लामिक स्टेटको प्रस्थान पछि कुर्दिश नेतृत्वको सेनाले सिरियाको सबैभन्दा ठूला तेल कुवाहरूमा हात हालेर आफ्नो तेलको सम्पत्तिबाट वञ्चित भएको बताएका छन्। उनीहरुले आफ्नो क्षेत्र कुर्द बाहुल्य क्षेत्रको पक्षमा बेवास्ता गरिएको गुनासो पनि गरेका छन् ।

“हामी उनीहरूलाई देर अल जोरबाट बाहिर निकाल्न चाहन्छौं, हामी मूल अरब बासिन्दाहरूको हातमा क्षेत्रको प्रशासन चाहन्छौं,” आदिवासी नेता शेख महमूद अल जरल्लाहले भने।

SDF को कुर्दिश नेतृत्वले आफ्नो शासन अन्तर्गत मुख्यतया अरब जनसंख्या विरुद्ध भेदभाव गरेको अस्वीकार गर्दछ, इस्लामिक राज्यका अवशेषहरूलाई स्थानीयहरूलाई डराउने र क्षेत्रको विकासलाई रोक्नको लागि दोष दिन्छ।

वाशिंगटनले अरब बासिन्दाहरूलाई SDF क्षेत्रहरूमा आफ्नो मामिलाहरू चलाउनको लागि ठूलो भनाइको लागि जोड दिएको छ, पश्चिमी कूटनीतिज्ञहरू भन्छन्।

एजेन्सी