नवीनतम चश्माहरू पातलो र हल्का छन् र ‘सैनिक आरामलाई धेरै सुधार गर्न’ डिजाइन गरिएको छ। – माइक्रोसफ्ट

माइक्रोसफ्ट कर्पको चश्माको सुधारिएको मोडेल कम्तिमा दुई वर्षको लागि अमेरिकी सेनाको लडाकु सेनामा तैनाथ गरिने छैन किनभने कम्पनीले पहिले यो देखाउनुपर्छ कि यसले सैनिकहरूलाई टाउको दुखाइ, वाकवाकी र आँखाको तनावको साथ छोडेको छ।

यदि चश्माले यसको परीक्षण पास गर्छ भने, जुलाई 2025 मा एक संस्करण फिल्ड गरिनेछ, सेनाले एक विज्ञप्तिमा भन्यो। नवीनतम संस्करण पातलो र हल्का छ र “सैनिक आरामलाई धेरै सुधार गर्न डिजाइन गरिएको छ,” माइक्रोसफ्टले एक विज्ञप्तिमा भन्यो। सफ्टवेयर सुधारहरू पनि अधिक विश्वसनीयता र कम पावर मागको परिणाम हो।

माइक्रोसफ्टको इन्टिग्रेटेड भिजुअल अगमेन्टेसन सिस्टम, वा IVAS ले युएस ग्राउन्ड फोर्सका लागि लडाकु पाइलटहरू जस्तै “हेड-अप डिस्प्ले” प्रदान गर्ने अपेक्षा गरिएको छ। यो कम्पनीको HoloLens “मिश्रित वास्तविकता” चश्मामा आधारित छ।

सैन्य संस्करण तैनाथ गर्ने निर्णयले खरिदका लागि अरबौं डलर अनलक गर्नेछ जुन अमेरिकी कांग्रेसले सुधारहरूको पेन्डिङ प्रमाण खाली गर्न चाहँदैन। एक दशकमा, सेनाले सबै विकल्पहरू प्रयोग गरिएमा 121,000 उपकरणहरू, स्पेयरहरू र समर्थन सेवाहरूको लागि US$ 21.9bil (RM97.65bil) खर्च गर्ने परियोजनाहरू छन्।

यसले पहिले नै 5,000 प्रारम्भिक संस्करण चश्माहरू स्वीकार गरिसकेको छ, अर्को 5,000 अर्को संस्करण विचाराधीन छ। पहिलो 20 सुधारिएको चश्मा, हातले भेला, जुलाई र सेप्टेम्बर बीचमा डेलिभर गरिने छ, सैनिकहरू द्वारा प्रारम्भिक मूल्याङ्कन पछि, सेनाले भन्यो।

सेनाको खरिदमा हाउस सशस्त्र सेवा उपसमितिको सुनुवाइको क्रममा बुधवार माइक्रोसफ्ट र सेनाको लागि दांव हाइलाइट गरिएको थियो, प्यानल अध्यक्षले अहिलेसम्म खर्च गरेको US$ 1.5bil (RM6.68bil) को बारेमा शंका व्यक्त गरे।

“म प्रति सिपाही US$ 60,000 (RM267,540) भन्दा बढी खर्च हुने उत्पादनको बारेमा विशेष रूपमा चिन्तित छु” र “सैनिक घातकता बढेको सुनिश्चित गर्न प्रणालीलाई सावधानीपूर्वक जाँच्न आवश्यक छ जस्तो लाग्छ,” प्रतिनिधि रोब विटम्यान, भर्जिनिया रिपब्लिकन र उपसमिति अध्यक्ष, एक विज्ञप्ति मा भने।

सेनाको हतियार खरिदकर्ता डग बुशले तयार गरेको कथनमा, सेवा र माइक्रोसफ्टले “सैनिकद्वारा सञ्चालित परिमार्जनहरू मार्फत यी क्षेत्रहरूलाई सम्बोधन गर्ने समाधानहरू पहिचान गरेको” बताएको छ किनभने सेनाले चाँडो भन्दा चाँडो बलसँग लड्नको लागि अद्यावधिक गरिएको “IVAS 1.2” मोडेल फिल्ड गर्न चाहन्छ। जुलाई २०२५।

सेनाको विस्तृत तालिका अनुसार चश्माहरू एक ग्यान्टलेट मार्फत जान्छ: पहिलो 20 हात-निर्मित सुधारिएको मोडेलहरू जुलाईमा सुरु हुनेछ अक्टोबर र डिसेम्बर बीचको पहिलो सैनिक मूल्याङ्कनलाई समर्थन गर्न।

यदि प्रारम्भिक मूल्याङ्कन सफल भयो भने, सेनाले जुलाई-सेप्टेम्बर 2024 बीचको दोस्रो सिपाही मूल्याङ्कनका लागि थप उपकरणहरू उत्पादन गर्न अर्को ठेक्का दिनेछ।

त्यहाँ एक सफल घटना अप्रिल र जुन 2025 को बीचमा पूर्ण विकसित लडाई परिचालन परीक्षण द्वारा पछ्याइनेछ। यदि यो स्नातक परीक्षण सफल भयो भने, चश्माहरू युद्ध एकाइहरू महिनाहरूमा फिल्ड गरिनेछ।

अप्रिल १९ मा बुशले सिनेट सशस्त्र सेवा प्यानललाई भने कि “हामीले जानाजानी दृष्टिकोण लिइरहेका छौं” मूल्याङ्कन गर्न र थप चश्माहरू किन्न। खराब परीक्षण गरिएका प्रारम्भिक मोडेलहरूसँग, सेवा “समय रेखा र उत्पादन र्‍याम्प अपमा इमानदारीपूर्वक, धेरै आक्रामक थियो।”

“हामी सुनिश्चित गर्न चाहन्छौं” नवीनतम संस्करण “सेनालाई के चाहिन्छ वा हामी यसलाई उत्पादन गर्न गइरहेका छैनौं,” बुशले भने।

माइक्रोसफ्टले एक विज्ञप्तिमा भन्यो कि “हामी IVAS विकासका सबै चरणहरूमा सेनासँग धेरै नजिकबाट साझेदारी गर्न जारी राख्छौं।” – ब्लूमबर्ग