परिचय
एक स्वास्थ्य, महत्वपूर्ण विश्वव्यापी स्वास्थ्य परिणामहरू प्राप्त गर्ने दृष्टिकोणको रूपमा, मानव स्वास्थ्य, पशु चिकित्सा स्वास्थ्य, र वातावरणीय स्वास्थ्यको प्रतिच्छेदनमा फस्टाउँछ। यी तीन स्तम्भहरूको अन्तरनिर्भरताले समावेशी विकासको लागि समग्र उपकरणको रूपमा यसको महत्त्वलाई प्रकाश पार्छ। जुनोटिक भाइरल एजेन्टहरूको कारणले प्रचलित महामारीको साथ, एक स्वास्थ्य साँच्चै घण्टाको मुख्य शब्द हो। त्यसैगरी, विश्वभर प्रचलित असंख्य उपेक्षित उष्णकटिबंधीय रोगहरूले पनि तिनीहरूको नियन्त्रण, उन्मूलन र रोकथामको लागि एउटै स्वास्थ्य दृष्टिकोणको माग गर्दछ। जनस्वास्थ्य पशुचिकित्सकहरूले पशु स्वास्थ्यको संरक्षण मार्फत मानव र वातावरणीय स्वास्थ्यलाई बढावा दिएर समुदायहरूलाई सुरक्षित र स्वस्थ राख्न खोज्छन्। महत्त्वपूर्ण विश्वव्यापी स्वास्थ्य परिणामहरूको उपलब्धिको कल्पना गर्नको लागि प्यानोप्टिकनको रूपमा, एक स्वास्थ्य साँच्चै सहयोगी मामिला हो। परिभाषा अनुसार, मोडेल बहु-अनुशासनात्मक, बहु-क्षेत्रीय र प्रकृतिमा एकीकृत छ। यसरी, प्रभावकारी सहयोग र समझदारी तर्फ साझेदारी सफल कार्यक्रमहरूको अभिन्न अंग हो। यसबाहेक, एक स्वास्थ्य संगठन कसरी फस्टाउँछ भन्ने कुरा धेरै हदसम्म अलग, तर अन्तरसम्बन्धित शाखाहरूले एकअर्कासँग कसरी प्रभावकारी रूपमा सञ्चार गर्छन् भन्नेमा निर्भर गर्दछ।
सहस्राब्दीको पालोमा यो रिपोर्ट गरिएको थियो कि त्यस समयमा ज्ञात 868 मानव रोगजनकहरू मध्ये, 61% ज़ूनोज़ थिए। यसबाहेक, लेखकहरूले रिपोर्ट गरे कि 132 ज्ञात उदीयमान संक्रामक रोगहरू मध्ये लगभग 75% मानिस र जनावरहरू बीच सर्ने पाइयो। यसरी, 2001 को रूपमा, जनावरहरू, मानव र तिनीहरूले साझा वातावरण बीचको सम्बन्धलाई रूपरेखा गरिएको छ। वन हेल्थ – मानव, पशु र वातावरणीय स्वास्थ्य बीचको जडानको पहिचान मार्फत स्वास्थ्य परिणामहरूलाई अनुकूलन गर्न एक ट्रान्सडिसिप्लिनरी, बहु-अनुशासनात्मक र सहयोगी दृष्टिकोण – 1990 को प्रारम्भमा यसको पहिलो प्रयोग पछि, एक स्वास्थ्य पहिलो पटक जोडिएको थियो। गम्भीर तीव्र श्वसन सिन्ड्रोम (SARS) जुन 2003 मा विश्वव्यापी रूपमा फैलियो। यो पछि 2005 मा HPAI H5N1 प्रकोपको रूपमा अर्को जुनोटिक उभरिरहेको संक्रामक रोगसँग जोडिएको थियो। यी रोगहरू जनावरहरूबाट उत्पत्ति भएको विश्वास भएता पनि, चीनको सिभेट बिरालोहरूमा यसको जरा रहेको सार्स, मानव जीवनलाई खतरामा पार्ने रोगहरू वन्यजन्तुबाट उत्पन्न हुन सक्छ भन्ने धारणा म्यानहट्टनको वन्यजन्तु तथा संरक्षण विभागले जारी गरेको थियो। यो सिद्धान्तहरूमा आधारित थियो। । वन्यजन्तु संरक्षण र वातावरणीय अध्ययनहरूमा वन स्वास्थ्यको उत्पत्तिले विश्वव्यापी मानव स्वास्थ्य कायम राख्नको लागि पछिल्लोको महत्त्वलाई प्रतिबिम्बित गर्दछ। तसर्थ, मानव, पशु र वातावरणीय स्वास्थ्य बीचको महत्वपूर्ण सम्बन्धहरू बुझ्न महत्त्वपूर्ण छ यदि अन्तिम लक्ष्य भनेको नियन्त्रण, निगरानी, उन्मूलन र सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कुरा, विश्वव्यापी जुनोटिक उभरिरहेको संक्रामक रोगहरूलाई रोक्न हो।
जुनोटिक भाइरल एजेन्टहरूको कारणले प्रचलित महामारीको साथ, एक स्वास्थ्य साँच्चै घण्टाको बजवर्ड हो। त्यसैगरी, विश्वभर प्रचलित असंख्य उपेक्षित ट्रपिकल रोगहरू (NTDs) ले पनि तिनीहरूको नियन्त्रण, उन्मूलन, रोकथामको लागि एउटै स्वास्थ्य दृष्टिकोणको माग गर्दछ। तसर्थ, यो उपयुक्त छ कि हामीले वर्तमान युजेनिक छलफलहरूको अधिकतामा यो प्रतिमान हाइलाइट गर्नु उपयुक्त हुन्छ। थप रूपमा, एक स्वास्थ्यका अन्य कम चर्चा गरिएका पक्षहरू, जस्तै स्वास्थ्य सञ्चार, सहयोग र साझेदारी र पशु चिकित्सा सार्वजनिक स्वास्थ्य, पनि छलफल गरिनुपर्छ।
मानव स्वास्थ्य कायम राख्न पशु चिकित्सकहरूले खेलेको परोपकारी भूमिकाले धेरै मानिसहरूलाई पशु चिकित्सा सार्वजनिक स्वास्थ्यतर्फ आकर्षित गरेको छ। जनस्वास्थ्य पशुचिकित्सकहरूले पशु स्वास्थ्यको संरक्षण मार्फत मानव स्वास्थ्यलाई प्रवर्द्धन गर्न पशु चिकित्साको दायरा भित्र सकेसम्म सबै गरेर हाम्रो समुदायलाई सुरक्षित र स्वस्थ राख्न खोज्छन्। पेशाको रूपमा भेटेरिनरी मेडिसिन प्रायः यो धारणासँग सम्बन्धित छ कि यसमा सबैजना या त साथी पशु चिकित्सक वा पशुपालन र कुखुरा व्यवसायी हुन्। इमानदार हुन, यस धारणामा केही सत्यता छ। यद्यपि, यदि पशु चिकित्सा पेशाको सार्वजनिक स्वास्थ्य महत्त्वको माथिको सकल कम मूल्यांकन जारी छ भने, पशु चिकित्सकहरूले समुदायलाई स्वस्थ राख्नको लागि आफ्नो लाभकारी योगदानलाई बेवास्ता गर्न बाध्य छन् “पशु चिकित्सकहरूले कृषि र औषधिलाई जोड्छन्”।
पशु चिकित्सा पेशा, कृषि क्षेत्रका अन्य खेलाडीहरू जस्तै, खेतदेखि काँटासम्म मानव उपभोगको लागि खाद्य सुरक्षित राख्नमा अद्वितीय भूमिका खेल्छ। थप रूपमा तिनीहरूले जुनोटिक रोगहरू र रोगजनकहरूलाई सम्बोधन गर्दछ जसले उत्पादन जनावरहरूलाई असर गर्छ जसले सम्भावित रूपमा उत्पादन लाइनहरूमा मानवहरूमा रोग निम्त्याउन सक्छ। खोप, एन्टिमाइक्रोबियल ड्रग्सको विवेकपूर्ण प्रयोग, उचित पशु स्वास्थ्य व्यवस्थापन अभ्यासहरू, र मासु र सामान्य पशु चिकित्सा निरीक्षणको माध्यमबाट, पशु चिकित्सकहरूले गम्भीर सार्वजनिक स्वास्थ्य घटनाहरूलाई कम गर्न सक्षम छन्। खाद्य उत्पादन श्रृंखलामा पशुचिकित्सकहरूको अनुपस्थितिले अनिवार्य रूपमा खाद्य जनावरहरूबाट हुने खाद्यजन्य रोगहरू फैलाउन सक्छ, जसले सार्वजनिक स्वास्थ्यमा गम्भीर असर पार्छ।
यो स्वीकार गर्नुपर्दछ कि तिनीहरू प्रायः घरेलु र विदेशी दुबै घरपालुवा जनावरहरूमा जुनोटिक रोगहरूको निदान रिपोर्ट गर्ने र समाधान गर्ने पहिलो व्यक्ति हुन्। पागल जनावरहरू चाँडै पत्ता लगाउने, क्लिनिकल परीक्षणको माध्यमबाट जुनोटिक संक्रामक एजेन्टहरूको निदान गर्ने, र तिनको क्लिनिकल अभ्यासमा तिनीहरूलाई कम गर्ने क्षमताबाट यो उदाहरण हो।
जुनोटिक रोगहरूले गर्दा हुने हानिहरूको बारेमा पशुधन मालिकहरूलाई शिक्षा दिन साना पाल्तु जनाबरका पशु चिकित्सकहरूको महत्त्वपूर्ण भूमिकालाई पनि हाइलाइट गर्नुपर्छ। क्लिनिकल पशु चिकित्सकहरूको दैनिक दिनचर्याले मानवको समग्र शारीरिक, मानसिक र सामाजिक कल्याणमा साँच्चै योगदान दिन सक्छ।
एक स्वास्थ्य विश्वव्यापी स्वास्थ्य परिणामहरूको उपलब्धि कल्पना गर्न गोल जेलको रूपमा एक सहयोगी मामला हो। परिभाषा अनुसार मोडेल बहु-अनुशासनात्मक, बहु-क्षेत्रीय र प्रकृतिमा एकीकृत छ। तसर्थ, माथिको दृष्टान्तको कार्यकर्तामा आधारित कार्यक्रमहरूमा सरकारी निजी संस्थाहरू, शिक्षाविद् र सामुदायिक समूहहरूको विभिन्न उपकरणहरू हातमा हातमा काम गरेको देख्नु असामान्य छैन। त्यसकारण यी निकायहरूले कसरी सहकार्य गर्छन्, र त्यस्ता सहकार्यहरूको सफलताहरू छलफलका लागि महत्त्वपूर्ण संपर्क बिंदुहरू हुन्।
बहु-अनुशासनात्मक र एकीकृत लेन्सको रूपमा एउटै स्वास्थ्यलाई ज्ञानको एकल निकायले हावी हुनु हुँदैन। मानव स्वास्थ्य, पशु स्वास्थ्य र वातावरणीय स्वास्थ्य एउटै स्तरमा छन् र यसैले अन्तरसम्बन्धित छन्। त्यसै गरी, एक स्वास्थ्य नेतासँग सबैलाई एउटै पृष्ठमा संलग्न राख्नको लागि, पहिले उल्लेख गरिएझैं क्रस-सांस्कृतिक र क्रस-अनुशासनात्मक संचार कौशल हुनुपर्छ। तिनीहरूसँग सबैको दृष्टिकोण सुन्न कान, के हराइरहेको छ र केमा ध्यान चाहिन्छ हेर्नको लागि आँखा, र कार्यक्रमलाई अगाडि बढाउने इच्छा हुनुपर्छ। त्यस्ता नेताहरूले सरोकारवालाहरू, विशेष गरी सामुदायिक लाभार्थीहरू र उनीहरूका राजनीतिक नेताहरूलाई कार्यक्रमको परोपकारी लक्ष्यहरूमा संलग्न गराउन सक्षम हुनुपर्छ। एक स्वास्थ्य कार्यक्रमलाई दिगो बनाउनका लागि राजनीतिक प्रतिबद्धता र सरकारी सहयोग अभिन्न अंग हो। जनस्वास्थ्यलाई अगाडि बढाउने सबै प्रयासहरूमा सरकारहरूबाट हुने आर्थिक प्रावधान आधारभूत हुन्छ भन्ने कुरा भन्नै पर्दैन। तसर्थ, स्वास्थ्य संकट रोक्न मूर्त र अमूर्त पूर्वाधार र संस्थाहरूमा ध्यान केन्द्रित गर्न महत्त्वपूर्ण छ। यदि हामीले सफल वन हेल्थ कार्यक्रमको लक्ष्य राख्ने हो भने कानून र नीति निर्माण मार्फत आर्थिक सहयोग र ध्यान आवश्यक छ। जनस्वास्थ्यको बेवास्ता सरकारहरू बीचको प्रचलित विषय कहिल्यै हुनु हुँदैन; कोभिड–१९ महामारीले यसलाई उजागर गरेको छ ।
एक स्वास्थ्यका सिद्धान्तहरू हाम्रो साझा चिकित्सा र पशु चिकित्सा इतिहासको कपडामा बुनेका छन्। यदि हामी सबैको स्वास्थ्यको रक्षा गर्न चाहन्छौं भने, इतिहासले हामीलाई बताउने, सहयोग नै बाटो हो। पशु चिकित्सा जनस्वास्थ्य चिकित्सकहरू एक स्वास्थ्य दृष्टिकोणको वकालत गर्न अगाडि छन्। हामी मानव, जनावर र वातावरणीय स्वास्थ्यको इन्टरफेसमा काम गर्छौं। र यस दृष्टिकोणमा बहु-अनुशासनात्मक विज्ञहरू र निकायहरू, निजी संस्थाहरू, सामाजिक संस्थाहरू र सामुदायिक व्यक्तिहरू र तिनीहरूका राजनीतिक नेताहरूसँगको हाम्रो संलग्नताबाट, हामी फलदायी सहकार्य सुरु गर्न सक्छौं भन्ने आशा गर्दछौं। जसले छलफल र कार्यमा स्वास्थ्यलाई प्राथमिकता दिन्छ ।
वास्तवमा, एक स्वास्थ्यको बहु-अनुशासनात्मक प्रकृतिले विश्वव्यापी स्वास्थ्य परिणामहरू प्राप्त गर्न समग्र दृष्टिकोणको रूपमा यसको सबैभन्दा ठूलो फाइदाहरू हाइलाइट गर्दछ। सफल वन हेल्थ कार्यक्रमहरू र गतिविधिहरू सञ्चालन गर्न सरकारी निकायहरू, विशेषज्ञहरू, समुदायका मानिसहरू र तिनीहरूका नेताहरू, र मानव स्वास्थ्य, पशु स्वास्थ्य र वातावरणीय स्वास्थ्यमा अन्य प्रमुख खेलाडीहरू बीच बलियो र प्रतिबद्ध साझेदारी र सहकार्य आवश्यक छ। यसबाहेक, यो बहु-अनुशासनात्मक दृष्टिकोण प्रभावकारी संचार र सहयोगीहरू, साझेदारहरू, र उनीहरूले सेवा गर्ने ग्राहकहरू बीचको समझमा निर्भर गर्दछ। पशु चिकित्सा जनस्वास्थ्यलाई एक स्वास्थ्यमा पशु चिकित्साको योगदानको रूपमा बढी ध्यान र प्रशंसाको आवश्यकता छ। सार्वजनिक स्वास्थ्य पशुचिकित्सकहरू पेशाको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण पक्षहरू मध्ये एक हुन्, तर तिनीहरूले महत्त्वपूर्ण र महत्त्वपूर्ण कामको लागि थोरै मान्यता प्राप्त गर्छन्। एक स्वास्थ्य को मूल मा मानव, जनावर र वातावरण को लागी राम्रो स्वास्थ्य को उपलब्धि मा योगदान गर्ने सबै कारकहरु को विचार हो। तसर्थ, यो उपेक्षित उष्णकटिबंधीय रोगलाई कम गर्न एक महत्त्वपूर्ण उपकरण हो जसले प्रायः सीमान्तकृत, आर्थिक रूपमा अपाङ्गता र ग्रामीण समुदायका गरीब मानिसहरूलाई असर गर्छ। समावेशी सामुदायिक स्वास्थ्य बृद्धि र विकासलाई साकार पार्न एक स्वास्थ्य उत्कृष्ट ढाँचा हुन सक्छ। एक स्वास्थ्यमा सबैको स्वास्थ्य महत्त्वपूर्ण छ।