ZHYTOMYR क्षेत्र, युक्रेन (रायटर) – युक्रेनी वायु रक्षा टोलीहरूले रूसी मिसाइल र ड्रोन हमलाहरूको दोस्रो जाडोमा आफ्नो देशलाई फेरि अन्धकारमा डुब्नबाट रोक्न मद्दत गर्न नयाँ र राम्रो हतियार प्रणालीहरूमा बैंकिङ गरिरहेका छन्।

गत हिउँदमा रुसी आक्रमणले युक्रेनको लगभग आधा ऊर्जा प्रणालीमा क्षति पुगेको थियो, जब मस्कोले क्रुज मिसाइलहरू र इरानी-निर्मित शाहेद ड्रोनहरूका साथ पावर प्लान्टहरू र ट्रान्सफर्मरहरू ढाल्यो। कहिलेकाहीं लाखौं मानिसहरूमा बिजुली थिएन।

मस्कोले शाहेद-१३६ मा आधारित आक्रमण ड्रोनहरू निर्माण गर्न आफ्नै सुविधाहरू स्थापना गरेको रिपोर्टहरू पछि पावर ग्रिडमा आक्रमणको खतरा तीव्र रहन्छ।

युक्रेनी गुप्तचर अधिकारी Vadym Skybytskyi ले गत हप्ता भनेका थिए कि मस्कोले लक्ष्यहरूको एर्रे प्रस्तुत गरेर युक्रेनको हवाई प्रतिरक्षालाई भ्रमित गर्न मिसाइलहरूसँगै थप शाहदहरू प्रयोग गर्न सुरु गर्न सक्छ।
Skybytskyi ले उर्जा पूर्वाधारमा रूसी आक्रमणहरू सेप्टेम्बरको अन्त्यमा वा अक्टोबरको सुरुमा सुरु हुन सक्ने बताए।

तर गत हिउँदको अधिकांश क्षतिको मर्मत गरिएको छ र कीभले भर्खरै दान गरिएको जर्मन-निर्मित गेपार्ड प्रणालीहरू सहित – युद्ध ट्यांकको चेसिसमा राखिएको पातलो हरियो बुर्जहरू सहित आफ्नो हवाई प्रतिरक्षालाई बलियो बनाएको छ।

सेनाले भनेको छ कि यस्तो एउटा प्रणालीले एक महिना अघि पहिलो पटक प्रयोग गरेदेखि पाँच शहेदहरू मारेको छ – यो १००% सफलता दर हो।

“हामी बुझ्दछौं कि शत्रुले महत्वपूर्ण पूर्वाधार सुविधाहरूमा प्रहार गर्ने र युक्रेन र यसको अर्थतन्त्रलाई नोक्सान पुर्‍याउने आफ्नो आपराधिक मनसाय छोडेको छैन,” सशस्त्र सेनाको संयुक्त सेनाका कमाण्डर जनरल सेर्ही नाइभले उत्तरी क्षेत्र झिटोमिरमा रोयटर्सलाई भने।

“गत हिउँदमा हामीसँग कम (प्रणाली) थियो। अब हामीलाई धेरै दिइएको छ, र प्रभावकारीता अझ राम्रो हुनेछ,” पदक हस्तान्तरण गर्न क्षेत्र भ्रमण गर्दा उहाँले भन्नुभयो।

लागत-प्रभावी

सैन्य विश्लेषकहरूका अनुसार शहीदहरू प्रत्येकको करिब २०,००० डलर खर्च हुने अनुमान छ, तर पश्चिमाले आपूर्ति गरेको एयर डिफेन्स मिसाइल कीभले गत हिउँदमा प्रयोग गरेको खर्च धेरै गुणा बढी छ।

नाइभले भने कि गेपार्ड फ्ल्याक बन्दुकले चलाएको एक राउन्डको लागत $ 1,000 भन्दा कम छ, जसले तिनीहरूलाई अधिक लागत-प्रभावी बनाउँछ।

प्रत्येक Gepard मा 12 किमी (7.5 माइल) को प्रभावकारी त्रिज्या संग रडार छ। युक्रेनसँग आफ्नो सबै क्षेत्र कभर गर्न पर्याप्त छैन तर नाइभले भने कि अमेरिकी निर्मित M2 ब्राउनिङ जस्ता ठूलो क्यालिबर मेसिन गनले खाली ठाउँहरू भर्न मद्दत गरेको छ।

एन्टोन, लक्ष्यहरू पत्ता लगाउन जिम्मेवार चालक दलका सदस्यले अगस्टमा दुई राती हमलाहरूमा चालक दलले ड्रोनहरू खसालेपछि उत्साहको कुरा गरे।

“एड्रेनालाईन, भावनात्मक ओभरलोड … तपाई यसलाई शब्दहरूमा व्यक्त गर्न सक्नुहुन्न,” उनले भने। “हामी डराएका छैनौं। यसले हामीलाई काम (कडा) गर्न र युक्रेनी आकाशमा लक्ष्यहरू नष्ट गर्न प्रेरित गर्छ।”

(तिमोथी हेरिटेज र एङ्गस म्याकस्वान द्वारा सम्पादन)