TVS इलेक्ट्रिक स्कुटर: TVS मोटर्सले दुई पाङ्ग्रे सवारी साधनको बिक्रीमा निकै राम्रो प्रदर्शन गरिरहेको छ । हिरो मोटोकर्प र होन्डा मोटरसाइकल र स्कुटर पछि, मानिसहरूले टिभिएसका दुई पाङ्ग्रे सवारीसाधनहरू धेरै खरिद गरिरहेका छन्। गत महिना, TVS ले आफ्नो दुई पाङ्ग्रे घरेलु बिक्रीमा २७.८३ प्रतिशत वृद्धि रिपोर्ट गरेको छ, जुन फेब्रुअरी २०२२ मा १,७३,१९८ इकाइहरूको तुलनामा फेब्रुअरी २०२३ मा २,२१,४०२ युनिट थियो। यहाँ ध्यान दिनु पर्ने कुरा के छ भने कम्पनीले मोटरसाइकलको तुलनामा स्कुटरको बिक्रीमा बढी वृद्धि गरेको छ । कम्पनीको एक स्कुटरले बिक्रीमा ठूलो योगदान गरेको छ।

वास्तवमा, टिभिएस मोटरसाइकलको बिक्री फेब्रुअरीमा १२.०४ प्रतिशतले घटेर १,२६,२४३ इकाइहरू बिक्री भएको थियो। यसभन्दा एक वर्षअघि फेब्रुअरी २०२२ मा कम्पनीले १,४३,५२३ युनिट बिक्री गरेको थियो। अर्कोतर्फ, स्कुटर क्षेत्र २१.०२ प्रतिशतले सकारात्मक वृद्धि भएको छ। फेब्रुअरी 2022 मा, जहाँ कम्पनीले 86,616 स्कुटरहरू बेचेको थियो, यो संख्या फेब्रुअरी 2023 मा बढेर 1,04,825 एकाइ भयो।

सीधा 593% वृद्धि
कम्पनीले ई-स्कुटर खण्डमा 593.57 प्रतिशतको ठूलो वृद्धि दर्ता गरेको छ। फेब्रुअरी 2022 मा, कम्पनीले 2,238 इकाइ इलेक्ट्रिक स्कुटरहरू बेचेको थियो। यसको तुलनामा फेब्रुअरी २०२३ मा कम्पनीले १५ हजार ५२२ युनिट बिक्री गरेको छ । विशेष कुरा यो हो कि यो बिक्री TVS iQube इलेक्ट्रिक स्कुटरको मात्र हो। यो स्कुटरको बिक्री १०,००० युनिट नाघेको लगातार चौथो महिना हो ।

मूल्य र दायरा
TVS iQube तीन भेरियन्टहरूमा उपलब्ध छ – मानक, S र ST। जहाँ मानक र S भेरियन्टहरूले 3.04 kWh लिथियम-आयन ब्याट्री प्याक पाउँछन्। साथै, ST भेरियन्टमा 4.56 kWh को ठूलो ब्याट्री दिइएको छ। स्ट्यान्डर्ड, एस र एसटी मोडलले एक पटक चार्जमा क्रमशः १०० किमी, १०० किमी र १४५ किमीको अधिकतम दायरा प्रदान गर्दछ। स्ट्यान्डर्ड र एस भेरियन्टको मूल्य क्रमशः ९९,१३० र रु १.०४ लाख (एक्स-शोरूम) छ, जबकि एसटी भेरियन्ट लन्च हुन बाँकी छ। नेपाली बजारमा पनि यसले प्रत्यक्ष सरोकार राख्दछ।