हंगेरीका प्रधानमन्त्री भिक्टर ओर्बान अक्टोबर २६, २०२३ को ब्रसेल्स बेल्जियममा भएको युरोपेली संघ नेताहरूको शिखर सम्मेलनमा भाग लिन्छन्। REUTERSYves HermanFile Photo
हंगेरीका प्रधानमन्त्री भिक्टर ओर्बन अक्टोबर २६, २०२३ मा ब्रसेल्स, बेल्जियममा भएको युरोपेली संघका नेताहरूको शिखर सम्मेलनमा भाग लिन्छन्। REUTERS/Yves Herman/फाइल फोटो

बुडापेस्ट (रायटर) – हंगेरीको संसदले मंगलबार “राष्ट्रिय सार्वभौमसत्ताको सुरक्षा” मा एक कानून पारित गर्‍यो जुन सत्तारूढ फिडेज पार्टीले विदेशी व्यक्ति वा समूहहरूद्वारा अनावश्यक राजनीतिक हस्तक्षेप भनेको विरुद्धको रक्षा गर्न।

हंगेरीमा प्रजातान्त्रिक अधिकारलाई लिएर युरोपियन युनियनसँग बारम्बार झगडा गर्ने राष्ट्रवादी प्रधानमन्त्री भिक्टर ओर्बानले आगामी जुनमा हुने युरोपेली संसदको चुनाव अघि आफ्नो पार्टीको अभियानलाई तिब्रता दिएपछि यो कानुन आएको हो। ओर्बानले युक्रेनलाई ईयूको सहायता भिटो गर्ने धम्की दिएका छन् र यस हप्ता ब्रसेल्समा भएको शिखर सम्मेलनमा युक्रेनसँग ईयू सदस्यता वार्ता सुरु गर्ने विरोध गरेका छन्।

१४१ मत र विपक्षमा ५० मतले पारित भएको नयाँ कानूनले राजनीतिक हस्तक्षेपको जोखिमको खोजी र अनुगमन गर्न छुट्टै प्राधिकरण गठन गर्नेछ। यसले प्रतिबन्धित दल वा समूहहरूलाई चुनावमा भाग लिने विदेशी वित्तपोषणलाई तीन वर्षसम्म जेल सजाय हुनेछ।

सत्तारुढ फिडेज पार्टीका सांसदहरूलाई पहिले मानव अधिकारका लागि युरोप आयुक्तको काउन्सिलको प्रस्तावलाई त्याग्न भनिएको थियो, जसले कानूनले नयाँ प्राधिकरणलाई पर्याप्त निरीक्षण बिना कसैबाट संवेदनशील डाटा र निजी जानकारी अनुरोध गर्न अनुमति दिनेछ भने।

हंगेरीका लागि अमेरिकी राजदूतले पनि रुसको “विदेशी-एजेन्ट बिल” सँग तुलना गर्दै यस कानूनको बारम्बार आलोचना गरेका छन्।

सन् २०१० देखि सत्तामा रहेका ओर्बानले हंगेरीमा प्रजातन्त्रलाई कमजोर पारेको आरोप अस्वीकार गरेका छन्।

“हंगेरीको सार्वभौमसत्ता बिग्रिएको छ – र यसले राष्ट्रिय सुरक्षामा पनि उच्च जोखिम बोक्छ – यदि राजनीतिक शक्ति कुनै विदेशी शक्ति, संगठन वा व्यक्तिमा निर्भर व्यक्ति वा संस्थाहरूको हातमा पुग्छ,” बिलले भन्यो।