एक टिभी स्क्रिनले उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ अन, बायाँ, र रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनको एक समाचार कार्यक्रमको क्रममा दक्षिण कोरियाको सियोल रेलवे स्टेसनमा मंगलबार, सेप्टेम्बर १२, २०२३ को एउटा फाइल छवि देखाउँदछ। किम रूसको लागि प्रस्थान गरेका छन्। , जहाँ उनले पुटिनसँग दुर्लभ भेट गर्ने अपेक्षा गरिएको छ जसले युक्रेनमा मस्कोको युद्धको लागि सम्भावित हतियार सम्झौताको बारेमा पश्चिमी चिन्ताहरू जगाएको छ। – एपी

सोल (एजेन्सी) : रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनसँगको भेटअघि उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उन रसिया पुगेका दक्षिण कोरियाले जनाएको छ ।

त्यहाँ संकेतहरू थिए कि किमको निजी सशस्त्र रेल मंगलबार बिहान सीमा पार गरी रूसमा पुगेको थियो, सियोलको रक्षा मन्त्रालयले भन्यो।

क्रेमलिनका प्रवक्ता दिमित्री पेस्कोभले पुटिनको किमसँगको भेट रुसको सुदूर पूर्वमा हुने बताए, रुसी राज्य समाचार एजेन्सी TASS ले रिपोर्ट गरेको छ, यद्यपि यो भेटघाट कहाँ हुने हो भन्ने कुरा प्रारम्भमा स्पष्ट भएन।

पेस्कोभले औपचारिक रात्रिभोजअघि दुई प्रतिनिधिमण्डलबीच भेटघाट र वान टु वान वार्ता हुने बताए।

अर्को रिपोर्टमा, यो भनिएको छ कि उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उन रसिया आइपुगेको छ, जापानी मिडियाले मंगलबार भन्यो, क्रेमलिनले राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनसँग हतियार सम्झौतामा सहमत नहुने चेतावनीको बीचमा राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनसँग विस्तृत छलफल हुनेछ।

किम आफ्नो निजी ट्रेनमा आइतबार प्योङयाङबाट रुसको लागि प्रस्थान गरे, उत्तरको राज्य मिडियाले मंगलबार रिपोर्ट गरेको छ, शीर्ष हतियार उद्योग र सैन्य अधिकारीहरू र विदेश मन्त्रीको साथ।

जापानको क्योडो समाचार एजेन्सीले मङ्गलबार एउटा अज्ञात रुसी आधिकारिक स्रोतलाई उद्धृत गर्दै रिपोर्ट गरेको छ कि किम बोकेको रेल उत्तर कोरियाबाट रुसको सुदूर पूर्व जाने मुख्य रेलवे गेटवे खासान स्टेशनमा आइपुगेको थियो।

दक्षिण कोरियाको रक्षा मन्त्रालयका प्रवक्ताले किम मंगलबार बिहान रुसमा प्रवेश गरेको विश्वास गरेको बताएका छन् ।

किम बारम्बार विदेश भ्रमण गर्दैनन्, आफ्नो देशबाट मात्र सात यात्राहरू र आफ्नो 12 वर्षको सत्तामा दुई पटक अन्तर-कोरियाली सीमा पार गरे। तीमध्ये चारवटा यात्रा उत्तरको मुख्य राजनीतिक सहयोगी चीनको थियो।

“यो पूर्ण भ्रमण हुनेछ,” क्रेमलिनका प्रवक्ता दिमित्री पेस्कोभले भने। “दुई प्रतिनिधिमण्डलहरू बीच वार्ता हुनेछ, र त्यसपछि, यदि आवश्यक भएमा, नेताहरूले एक-एक ढाँचामा आफ्नो सञ्चार जारी राख्नेछन्।”

खसान प्रशासनका एक अधिकारीले किमको आगमनको रिपोर्टमा टिप्पणी गर्न अस्वीकार गरे।

मंगलबार, सेप्टेम्बर १२, २०२३ मा टेलिग्राम च्यानल @primamedia द्वारा जारी गरिएको भिडियोबाट लिइएको यो तस्बिरमा, उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले आफ्नो अघिल्लो यात्रामा प्रयोग गरेको पहेँलो ट्रिमिङसहितको हरियो रेल खसान नजिकै उभिरहेको देखिन्छ। 127 किमी (79 माइल) भ्लादिभोस्तोक, रूस सुदूर पूर्वको दक्षिण। उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उन राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनसँगको सम्भावित भेटअघि रुस पुगेका छन् । रुसी सञ्चारमाध्यममा क्रेमलिनका एक अधिकारीलाई उद्धृत गर्दै पुटिनले बुधबार सम्पन्न भएको फोरममा भाग लिएपछि बैठक हुने बताएको छ। छविमा वाटरमार्क स्रोत द्वारा प्रदान गरिएको छ। – एपी
मंगलबार, सेप्टेम्बर १२, २०२३ मा टेलिग्राम च्यानल @primamedia द्वारा जारी गरिएको भिडियोबाट लिइएको यो तस्बिरमा, उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले आफ्नो अघिल्लो यात्रामा प्रयोग गरेको पहेँलो ट्रिमिङसहितको हरियो रेल खसान नजिकै उभिरहेको देखिन्छ। 127 किमी (79 माइल) भ्लादिभोस्तोक, रूस सुदूर पूर्वको दक्षिण। उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उन राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनसँगको सम्भावित भेटअघि रुस पुगेका छन् । रुसी सञ्चारमाध्यममा क्रेमलिनका एक अधिकारीलाई उद्धृत गर्दै पुटिनले बुधबार सम्पन्न भएको फोरममा भाग लिएपछि बैठक हुने बताएको छ। छविमा वाटरमार्क स्रोत द्वारा प्रदान गरिएको छ। – एपी

अमेरिकी अधिकारीहरू, जसले पहिलो पटक भ्रमण आसन्न रहेको बताएका थिए, भने कि रसिया र उत्तर कोरियाबीच हतियार वार्ता सक्रिय रूपमा अगाडि बढिरहेको छ र किम र पुटिनले युक्रेनमा युद्धका लागि रसियालाई हतियार उपलब्ध गराउने बारे छलफल गर्ने सम्भावना छ।

पुटिन सोमबार भ्लादिभोस्तोक आइपुगेको रुसको TASS समाचार एजेन्सीले जनाएको छ। उनी बुधबारसम्म चल्ने इस्टर्न इकोनोमिक फोरमको पूर्ण सत्रमा सहभागी हुने कार्यक्रम छ ।

पेस्कोभले भने कि किमसँगको उनको भेट फोरम पछि हुनेछ र नेताहरूले कुनै पनि समाचार सम्मेलन गर्ने योजना छैन, रुसी समाचार एजेन्सीहरूका अनुसार।

बैठकको स्थान वा किम आर्थिक मञ्चमा सहभागी हुने वा नहुने भन्ने बारे कुनै पुष्टि भएको छैन।

प्योङयाङ र मस्कोले उत्तर कोरियाले रुसलाई हतियार आपूर्ति गर्ने कुरा अस्वीकार गरेका छन्, जसले १८ महिनाभन्दा बढी युद्धमा हतियारको ठूलो भण्डार खर्च गरेको छ।

वाशिंगटन र यसका सहयोगीहरूले रूस र आणविक हतियार उत्तरी बीचको घनिष्ठ सैन्य सहयोगको हालैका संकेतहरूमा चिन्ता व्यक्त गर्दै आएका छन्। सन् २०१९ मा आफ्नो अन्तिम विदेश भ्रमणमा भेटेपछि पुटिनसँग किमको यो दोस्रो शिखर वार्ता हुनेछ।

पेस्कोभले रुसी समाचार एजेन्सीहरूका अनुसार रुसको राष्ट्रिय हितले आफ्नो नीतिहरू निर्धारण गर्ने बताए।

“तपाईंलाई थाहा छ, उत्तर कोरिया लगायत हाम्रा छिमेकीहरूसँगको हाम्रो सम्बन्धलाई कार्यान्वयन गर्दा हाम्रा लागि हाम्रा दुई देशको हित महत्त्वपूर्ण छ, वाशिङटनबाट चेतावनी होइन,” पेस्कोभले भनेका छन्।

उत्तर कोरियाली प्रतिनिधिमण्डलमा रक्षा उद्योग र सैन्य मामिलाहरू सम्हाल्ने पार्टीका प्रमुख सदस्यहरू समावेश छन्, युद्ध उद्योग विभागका निर्देशक जो चुन र्योङ, एक विश्लेषकले भने, जसले यो भ्रमणले रक्षा उद्योग सहयोगमा केन्द्रित हुने सुझाव दिन्छ।

“जो चुन र्योङको उपस्थितिले उत्तर कोरिया र रुसले हतियार खरिदका लागि कुनै न कुनै प्रकारको सम्झौता गर्नेछन् भन्ने सङ्केत गर्छ,” वासिङ्टनस्थित स्टिम्सन सेन्टरका उत्तर कोरियाली नेतृत्व विशेषज्ञ माइकल म्याडेनले भने।

रुसका लागि पूर्व राजदूत दक्षिण कोरियाली उप विदेश मन्त्री चाङ हो-जिनले युक्रेन द्वन्द्व पछि आफ्नो अन्तर्राष्ट्रिय स्थितिलाई विचार गर्न र यसले वर्तमान अप्रसार शासनको गठन गर्न मद्दत गरेको कुरा सम्झनु मस्कोको हितमा हुने बताए।

“सैन्य सहयोगले (रूस) उत्तरसँग जे गरे पनि सुरक्षा परिषद्को प्रस्तावहरूको उल्लङ्घन हुनेछ,” उनले भने।

सोमबार, वाशिंगटनले प्योङयाङलाई युक्रेन युद्धमा प्रयोग हुन सक्ने हतियार रूसलाई बेच्न नदिने चेतावनी नवीकरण गर्‍यो, र उत्तरलाई रुसलाई हतियार उपलब्ध गराउने वा बेच्न नदिने वाचा पालना गर्न आग्रह गर्‍यो।

अमेरिकी विदेश मन्त्रालयले उत्तर कोरियाबाट रुसलाई कुनै पनि हतियार हस्तान्तरणले उत्तर कोरियासँग कुनै पनि हतियारको कारोबारमा प्रतिबन्ध लगाउने संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषद्को प्रस्तावको उल्लङ्घन हुने बताएको छ।

“निस्सन्देह, हामीले रूसको युद्ध प्रयासलाई आर्थिक सहयोग गर्ने संस्थाहरू विरुद्ध आक्रामक रूपमा हाम्रा प्रतिबन्धहरू लागू गरेका छौं … र उपयुक्त रूपमा नयाँ प्रतिबन्धहरू लगाउन हिचकिचाउँदैनौं,” विदेश विभागका प्रवक्ता म्याथ्यू मिलरले पत्रकारहरूलाई भने।

गत वर्ष युक्रेनमा आक्रमण गरेपछि रुसलाई खुलेर समर्थन गर्ने केही देशहरूमध्ये उत्तर कोरिया एक हो, र पुटिनले गत हप्ता “सबै प्रकारका द्विपक्षीय सम्बन्धलाई योजनाबद्ध रूपमा विस्तार गर्ने प्रयासहरू” गर्ने वाचा गरे।

एक आकर्षक प्रदर्शनमा, किमले जुलाईमा प्योङयाङ भ्रमण गर्दा रूसी रक्षा मन्त्री सर्गेई शोइगुको लागि हतियार प्रदर्शनीको व्यक्तिगत भ्रमण दिए, र उनीहरू प्रतिबन्धित ब्यालिस्टिक मिसाइलहरू देखाइएको सैन्य परेड हेर्न सँगै उभिए।

रसियाले चीनसँगै सन् २०१७ मा उत्तर कोरियालाई ब्यालेस्टिक मिसाइल प्रक्षेपण र आणविक परीक्षणका लागि सजाय दिने सुरक्षा परिषद्को प्रस्तावलाई अनुमोदन गर्न मतदान गरेको थियो। – एजेन्सीहरू