वरिष्ठ पशु चिकित्सक परामर्शदाता अस्ट्रिच नेपाल रुपन्देही
प्रजातिको रूपमा हामी मार्ने मेसिन बनेका छौं। हामीले यी हत्याहरू आत्मरक्षाका लागि मात्र गर्दैनौं अरू प्राणीहरूले जस्तै, जसले आफ्नो प्राकृतिक हतियारहरू जस्तै विष, सिङ, दाँत आदिले आफ्नो रक्षा गर्छन्। प्रकृतिले हामीलाई दिएको अलौकिक सोच्ने शक्तिलाई हामीले कसैलाई हानि वा मार्न मात्र होइन, उसको अस्तित्वलाई पनि नष्ट गरिरहेका छौं। चाहे त्यो दीमक होस्, लामखुट्टे होस्, क्यान्सर कोशिका होस् वा अन्य मानव पनि होस् ।
एन्टिबायोटिक्स त्यस्ता हतियारहरूको भाग हो। यी हानिकारक ब्याक्टेरिया हटाउन सिर्जना गरिएको थियो। जब हामी बिरामी हुन्छौं, डाक्टरहरूले सामान्यतया एन्टिबायोटिकहरू लेख्छन्। हामीलाई यी औषधिहरू पाँच वा सात दिनसम्म सेवन गर्न सल्लाह दिइन्छ, अन्यथा ब्याक्टेरियाहरू पूर्ण रूपमा नष्ट हुनेछैनन् र जीवित रहँदा तिनीहरूले औषधिप्रति प्रतिरोधात्मक क्षमता विकास गर्नेछन्। चिकित्सा प्रतिष्ठानका अनुसार यो सिद्धान्त पालना नगर्नु नै एन्टिबायोटिक प्रतिरोधी समस्याको एउटा कारण हो ।
अहिले यो सिद्धान्तको कुनै वैज्ञानिक आधार नभएको खुलासा भएको छ । ब्रिटिश मेडिकल जर्नलको भर्खरको संस्करणमा, बेलायत र युनिभर्सिटी अफ ससेक्स मेडिकल स्कूलका अन्वेषकहरूले दावी गरे कि ूएन्टीबायोटिकको प्रारम्भिक रूपमा बन्द गर्नाले ब्याक्टेरियाको प्रतिरोध क्षमताको जोखिम बढाउँछ भन्ने कुनै प्रमाण छैन, जबकि एन्टिबायोटिकको अत्यधिक प्रयोग निश्चित रूपमा। प्रतिरक्षाको जोखिम बढाउँछ।ू यस विपरीत सिद्धान्तका समर्थकहरू स्वास्थ्यमा सुधार आएपछि एन्टिबायोटिकको प्रयोग बन्द गरिनुपर्छ भन्ने विश्वास गर्छन्।
विपरित सिद्धान्त भएकाहरूका केही समर्थकहरू छन, तर तिनीहरूको संख्या आमूल परिवर्तन ल्याउन पर्याप्त छैन र चिकित्सकहरूले उनीहरूको उपचार पद्धति परिवर्तन गर्नुपर्छ। यसैबीच, एन्टिमाइक्रोबियल प्रतिरोध ९एएमआर० को समस्या चिन्ताजनकबाट गम्भीर बन्न पुगेको छ। बेलायती सरकार द्वारा एन्टिमाइक्रोबियल प्रतिरोधको समीक्षा अनुसार, एन्टिमाइक्रोबियल प्रतिरोध ले उत्तरी अमेरिकामा प्रत्येक वर्ष घज्ञठ,ण्ण्ण्, युरोपमा घढण्,ण्ण्ण् र एसिया र अफ्रिकामा द्दण्छण् मा द्ध मिलियन मानिसहरूलाई मार्ने अपेक्षा गरिएको छ।
स्पष्ट रूपमा, स्थिति यति गम्भीर छ कि अनुसन्धानकर्ताहरूले भविष्यको ूएन्टिबायोटिक शताब्दीू को परिकल्पना गरेका छन् जसमा केमोथेरापी, अंग प्रत्यारोपण वा सिजेरियन लगभग असम्भव हुनेछ। जबकि गोनोरिया, मेनिन्जाइटिस र टाइफाइड जस्ता संक्रमणको उपचार हुँदैन। जब गत डिसेम्बरमा बहु(औषधि प्रतिरोधी ब्याक्टेरिया विरुद्धको अन्तिम उपाय, एन्टिबायोटिक प्रतिरोधी ब्याक्टेरियाको खबर बाहिर आयो, यसले अनुसन्धानकर्ताहरूलाई निराश र डरले भरि दियो।
चिन्ताको कुरा, गहिरो अध्ययन र तथ्याङ्कको अभावमा हाम्रो शत्रु कति शक्तिशाली छ भन्ने पनि थाहा छैन ।दुग्ध तथा मासु उद्योगले विश्वमा कति मात्रामा एन्टिबायोटिक्स प्रयोग गर्छ भन्ने पनि थाहा नहुनु हाम्रो चिन्ताको विषय हो । एक अनुमानका अनुसार अमेरिकाले ८० देखि ९० प्रतिशत एन्टिबायोटिक खेतीका जनावरहरूलाई मोटो बनाउन प्रयोग गर्छ। अनुसन्धानकर्ताहरू विश्वास गर्छन् कि चीन स्पष्ट रूपमा ठूलो अपराधी हो। चीनको सुंगुर फार्मबाट ब्याक्टेरिया प्रतिरोधात्मक तनाव आएको उनीहरुको विश्वास छ। यसैबीच, सन २००६ मा यो अभ्यासलाई गैरकानूनी घोषणा गर्ने युरोपेली संघले यो प्रतिबन्ध कार्यान्वयन गर्न कठिनाइ अनुभव गरिरहेको छ ।
एन्टिबायोटिकहरू उद्योग र घरहरूबाट निस्कने फोहोर प्रशोधन प्लान्टहरूले यसलाई सफा गर्न सक्दैनन वा खेतीका जनावरहरूको मासु र दूधमा चुहिन्छ। हामीले वास्तवमा ठूलो मात्रामा एन्टिबायोटिक्स निलिरहेका छौं भन्नु गलत हुनेछैन। यी चीजहरू भूत चलचित्र जस्तो लाग्दछ जसमा एन्टिबायोटिकहरू कुनै भयानक राक्षस जस्तो देखिन्छ। लगभग ठछ वर्ष पहिले, जब पहिलो एन्टिबायोटिक, पेनिसिलिन, बनाइयो, यो एक रामबाण उपाय मानिन्थ्यो जसले मानवजातिलाई सबै प्रकारका महामारीहरूबाट बचाउँछ।
यसअघि १९ औं शताब्दीको उत्तरार्ध र २० औं शताब्दीको प्रारम्भमा, कीटाणु सिद्धान्तले लुइस पाश्चर, जोसेफ लिस्टर र रोबर्ट कोच जस्ता महान् व्यक्तिहरूलाई विश्वभर लाखौंको ज्यान लिने ब्याक्टेरियाको अत्याचार विरुद्ध काम गर्न प्रेरित गरेको थियो। जीवाणु सिद्धान्त भनेको आँखाले देख्न नसकिने स(साना जीवहरूबाट हुने रोगहरू हुन भन्ने विदेशीहरूले दिएको धारणा थियो। सन १९१८ देखि १९१९ को बीचमा ग्रेट स्पेनिस फ्लु नामक रोगले ५० करोड मानिसलाई असर गरेको थियो भने २ देखि ४ करोड मानिसको मृत्यु भएको थियो । यसपछि, अलेक्ज्याण्डर फ्लेमिङले ब्याक्टेरियालाई मार्ने सामान्य ब्रेड मोल्डको क्षमता प्रयोग गरे र त्यसबाट पेनिसिलिन बनाए। यसअघि वैज्ञानिकहरूले फङ्गस र ब्याक्टेरियाबाट एन्टिबायोटिक बनाइरहेका थिए जसले एन्टिबायोटिक क्रान्तिलाई जन्म दिएको थियो। डाक्टरहरू यी चमत्कारी औषधिहरूप्रति यति उत्साहित थिए कि उनीहरूले अन्य औषधिहरूले जस्तै कुनै पनि हानि नगरी लगभग सबै रोगहरू निको पार्न सक्छन् भन्ने विश्वास गरे। त्यसोभए यसले लाखौंको ज्यान जोगाएको भए तापनि यसको अत्यधिक र अन्धाधुन्ध प्रयोगले पहिलेका शक्तिशाली औषधिहरूसँग प्रतिस्पर्धा गर्न सक्ने रोगजनकहरूलाई जन्म दियो।
यसरी बुझ्नुहोस्। डार्विनको जीवन संघर्षको सिद्धान्त अनुसार जीवाणु, ब्याक्टेरिया, मोल्ड र ब्याक्टेरिया लाखौं वर्षदेखि एकअर्कालाई हराएर जीवनको दौडमा अगाडि रहन चाहन्थे । यो कहिल्यै अन्त्य नहुने युद्धले एन्टिबायोटिक नामक रासायनिक हतियारलाई मात्र जन्म दिएन तर आत्मरक्षाका लागि रणनीतिहरू पनि आविष्कार गर्यो। द्दण्ज्ञज्ञ मा, वैज्ञानिकहरूले क्यानाडाको याकुनान प्रान्तमा पर्माफ्रोस्टको मुनि घण्,ण्ण्ण् वर्ष पुरानो ब्याक्टेरिया फेला पारे जसले आधुनिक एन्टिबायोटिकहरूलाई चुनौती दिन्छ, यसले सुझाव दिन्छ कि कीटाणुहरूले प्राचीन समय भन्दा पहिले नै एन्टिबायोटिक प्रतिरोधी क्षमता विकास गरेको थियो।
त्यसोभए के यसको मतलब हामी एन्टिबायोटिक प्रतिरोधलाई बढावा दिन जिम्मेवार छैनौं? पूर्ण रूपमा होइन। अमेरिकी माइक्रोबायोलोजिस्ट मार्टिन ब्लेजरले लेखेझैं, “प्रतिरोधात्मक क्षमता पुरानो भए पनि हामीले यसलाई अझ खराब बनाएका छौं। हामीलाई यसको सीमा के हो थाहा छैन। ूसामुद्रिक जीवनले पनि हाम्रा गतिविधिहरूमा प्रतिरोध देखाएको छ।ू पुरातन समयको प्रतिरोधात्मक क्षमताले पनि यसलाई रोक्न सकिँदैन भनेर देखाउँछ। ब्याक्टेरिया विरुद्धको कुनै पनि रामबाण उपायको सपना अन्ततः चकनाचुर हुनेछ।
एन्टिबायोटिकको दुरुपयोगले अटोइम्यून डिसअर्डर, बालबालिकामा मधुमेह, अटिजम, मोटोपना, खानेकुराको एलर्जी र अन्य केही रोगहरू निम्त्याउन सक्ने केही वैज्ञानिकहरू विश्वास गर्छन्, जसको कुनै वैज्ञानिक व्याख्या अहिलेसम्म फेला परेको छैन। यस परिकल्पना अनुसार, यो तब हुन्छ जब गैर(हानिकारक ब्याक्टेरिया एन्टिबायोटिकसँग लड्न छोडिन्छ। हाम्रो शरीरको हरेक अंग भित्र र बाहिर पाइने यी ब्याक्टेरियाले शरीरको प्रतिरक्षा, पाचन र संज्ञानात्मक आवश्यकताहरू पूरा गर्न मद्दत गर्दछ।
स्पष्ट रूपमा, जिन बोतलबाट बाहिर छ र अब यसलाई फिर्ता राख्न गाह्रो छ। औषधि उत्पादन गर्ने कम्पनीहरू एन्टिबायोटिकमा थप लगानी गर्न चाहँदैनन किनभने यसबाट हुने नाफा निकै कम छ । सरकारहरूले एन्टिबायोटिकको दुरुपयोग रोक्न सचेतना अभियानहरू, परीक्षणहरू जसले व्यक्तिलाई एन्टिबायोटिक आवश्यक छ कि छैन र यदि त्यसो हो भने, कस्तो मात्रामा, जस्तै एन्टिमाइक्रोबियल प्रतिरोध मा हाम्रो मस्यौदा राष्ट्रिय कार्य योजना मार्फत आफ्नो भूमिका गरिरहेको छ। यद्यपि, एन्टिमाइक्रोबियल प्रतिरोध खतराको मापन र जटिलतालाई हेर्दा यी प्रयासहरू पर्याप्त देखिँदैनन्। सुरुवातको रूपमा, सरकारले डेनमार्कको पाइला पछ्याउन सक्छ जसले मासु र दुग्ध उत्पादनहरूमा एन्टिबायोटिकको प्रयोगलाई प्रतिबन्ध लगाएको छ। ब्याक्टेरियाको प्रतिरोधको इतिहासलाई ध्यानमा राख्दै, हामी कम्तिमा तिनीहरूको विरुद्धमा सीमा भित्र युद्ध गर्न सक्छौं। विकासवादी जीवविज्ञानी स्टीफन जे। गुड भन्छन, ूहामी ब्याक्टेरियाको युगमा बाँचिरहेका छौं ९यो सुरुमा थियो, आज पनी छ र संसारको अन्त्यसम्म रहनेछ० ।।।ू।