रियाद: भर्खरै सम्पन्न संयुक्त अरब इस्लामिक असाधारण शिखर सम्मेलनले संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषद (UNSC) लाई गाजामा युद्धविराम लागू गर्न र अन्तर्राष्ट्रिय कानूनको उल्लङ्घन गर्ने इजरायली कार्यहरू रोक्न निर्णायक र बाध्यकारी निर्णय लिन चाहन्छ।

प्यालेस्टाइनीहरूमाथि जारी इजरायली आक्रमणको बारेमा छलफल गर्न एकदिवसीय कार्यक्रमको अन्त्यमा हिजो राति (नोभेम्बर ११) जारी गरिएको अन्तिम विज्ञप्तिमा, शिखर सम्मेलनले अरब, इस्लामिक र अन्तर्राष्ट्रियहरूलाई तत्काल प्रवेश गर्न अनुमति दिन गाजाको नाकाबन्दी तोड्न चाहन्छ। गाजामा मानवीय सहायता काफिले।

“अन्तर्राष्ट्रिय कानून, अन्तर्राष्ट्रिय मानवीय कानून र अन्तर्राष्ट्रिय वैधानिकता प्रस्तावहरूको उल्लङ्घन गर्ने आक्रामकताको अन्त्य गर्न र औपनिवेशिक कब्जा अधिकारलाई रोक्नको लागि निर्णायक र बाध्यकारी निर्णय लिन UNSC लाई आह्वान गर्नुहोस्, जसको पछिल्लो संयुक्त राष्ट्र महासभाको प्रस्ताव, मिति हो। अक्टोबर २६, २०२३।

“निष्क्रियतालाई एक संलग्नता मानिन्छ जसले इजरायललाई निर्दोष मानिसहरू, बालबालिका, वृद्ध र महिलाहरूलाई मार्ने र गाजालाई विनाशमा परिणत गर्ने क्रूर आक्रमण जारी राख्न अनुमति दिन्छ।”

संयुक्त शिखर सम्मेलनमा बोल्दै प्रधानमन्त्री दातुक सेरी अनवर इब्राहिमले अरब लिग र इस्लामिक सहयोग संगठन (ओआईसी) का सबै सदस्य राष्ट्रहरूलाई निरन्तर र दृढताका साथ तत्काल युद्धविरामको लागि आह्वान गर्न र गाजाका जनतालाई मानवीय सहायता प्रदान गर्न आग्रह गरेका छन्। ।

उनले एकदिने संयुक्त अरब इस्लामिक असाधारण इस्लामिक शिखर सम्मेलनबाट उम्माले ठोस नतिजा र ठोस कार्यको अपेक्षा गरेको बताए।

“म हामी प्रत्येकलाई रणनीतिक रूपमा हाम्रा कूटनीतिक च्यानलहरू र नेटवर्कहरू प्रत्येक संवादमा र हरेक चरणमा, द्विपक्षीय वा बहुपक्षीय, क्षेत्रीय वा अन्तर्राष्ट्रिय प्रयोग गर्न आह्वान गर्दछु।

“हामीले निरन्तर र दृढतापूर्वक गाजाका जनतालाई तत्काल युद्धविराम स्थापना गर्न र मानवीय सहायताको गति बढाउनको लागि ठोस कूटनीतिक अभियानमा निम्नका लागि आह्वान गरौं,” उनले भने।

यहाँको किंग अब्दुलअजिज अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन केन्द्रमा आयोजित उक्त शिखर सम्मेलनको आयोजना साउदी अरेबियाका प्रधानमन्त्री समेत रहेका युवराज मोहम्मद बिन सलमानले गर्नुभएको थियो ।

अन्तिम विज्ञप्तिले गाजा पट्टीमा इजरायलको बर्बर विनाश, औषधि, खाद्यान्न र इन्धनको अवरोधका साथै बिजुली, पानी, सञ्चार र इन्टरनेट पहुँच जस्ता महत्वपूर्ण सेवाहरू बन्द गरेकोमा निन्दा गर्ने प्रस्ताव तुरुन्त पारित गर्न UNSC लाई आग्रह गरेको छ।

“सामुहिक दण्डका यी कार्यहरू अन्तर्राष्ट्रिय कानूनहरू अन्तर्गत युद्ध अपराधको मात्रा हो। हामी अन्तर्राष्ट्रिय कानूनहरूको अनुपालन सुनिश्चित गर्न र यी बर्बर र अमानवीय उपायहरू तुरुन्तै बन्द गर्न इजरायल, कब्जा गर्ने शक्तिमा यो प्रस्ताव लाद्नु पर्ने आवश्यकतामा जोड दिन्छौं।

“हामी इजरायलले गाजा पट्टीमा वर्षौंदेखि लगाएको नाकाबन्दी हटाउनु पर्ने आवश्यकतामा जोड दिन्छौं,” यसले भन्यो, प्यालेस्टाइनीहरूले सुरक्षा र शान्तिको आनन्द लिने र उनीहरूको सबै पुन: प्राप्ति नगरेसम्म इजरायल र यस क्षेत्रका सबै देशहरूले सुरक्षा र शान्तिको आनन्द लिन सक्दैनन्। अधिकार खोसेको छ ।

इजरायलले पूर्वी अल-कुद्स लगायत सबै कब्जा गरिएका प्यालेस्टाइन क्षेत्रहरूमा प्यालेस्टिनी जनता विरुद्ध गरेको युद्ध अपराध र मानवता विरुद्धको अपराधको अनुसन्धान पूरा गर्न अन्तर्राष्ट्रिय फौजदारी अदालतका अभियोजकलाई पनि शिखर सम्मेलनले आग्रह गरेको छ।

यसले OIC र अरब लीगका महासचिवहरूलाई यस अनुसन्धानको कार्यान्वयनमा अनुगमन गर्न र गाजा पट्टीमा अक्टोबर 7 देखि इजरायली अपराधहरू अभिलेख गर्न दुई विशेष कानुनी निगरानी एकाइहरू स्थापना गर्न नियुक्त गर्नेछ।

“एकाइहरूले त्यसपछि गाजा स्ट्रिपमा प्यालेस्टिनी जनता र पूर्वी अल-कुड्स लगायत कब्जा गरिएका प्यालेस्टाइन क्षेत्रहरूका विरुद्ध इजरायल, कब्जा गर्ने शक्तिले गरेको अन्तर्राष्ट्रिय कानून र अन्तर्राष्ट्रिय मानवीय कानूनको सबै उल्लङ्घनहरूमा कानुनी कार्यवाही तयार गर्नेछन्।” यसले भन्यो।

फाइनल कम्युनिकले सबै देशहरूलाई इजरायललाई हतियार र गोलाबारुद निर्यात रोक्न पनि आग्रह गरेको छ जुन तिनीहरूको सेना र आतंककारी बसोबास गर्नेहरूले प्यालेस्टिनी जनतालाई मार्न, उनीहरूको घर र अन्य महत्त्वपूर्ण पूर्वाधारहरू नष्ट गर्न प्रयोग गर्छन्। – बर्नामा