फाइल तस्बिर १ नोभेम्बर २०२३ मा अकापुल्को मेक्सिकोको लास क्रुसेस कब्रिस्तानमा हरिकेन ओटिसको मृत्युपछि मेक्सिकोको डे अफ द डेड समारोहमा प्रयोग गरिएको सेम्पासुचिल मैरिगोल्ड्स फूलहरूको बन्डलको छेउमा एक ४ वर्षीय टिओ।
फाइल फोटो: टियो, ४ वर्षीया, सेम्पासुचिल मैरीगोल्ड्सको बन्डलको छेउमा बस्छन्, मेक्सिकोको डेड समारोहमा प्रयोग गरिएका फूलहरू, तूफान ओटिस पछि, लास क्रुसेस कब्रिस्तानमा, अकापुल्को, मेक्सिकोमा, नोभेम्बर १ मा। , २०२३. रोयटर्स/जोस लुइस गोन्जालेज/फाइल फोटो

अकापुल्को, मेक्सिको (रायटर) – आँधीले क्षतिग्रस्त मेक्सिकोको तटीय शहर अकापुल्कोमा, स्टाइलिस्ट नेली भालाडेजको घरको कुनामा एउटा मैनबत्ती चम्किरहेको छ, जहाँ उनले आफ्नो पति र आमालाई सम्मान गर्न मृतकको दिनको लागि वेदी स्थापना गरिन्। क्यान्सर को।

आँधी ओटिसले गत हप्ता समुद्री तट रिसोर्टलाई ध्वस्त पारेको थियो, लगभग १०० व्यक्तिको मृत्यु वा बेपत्ता, घरहरू ध्वस्त भएको र सञ्चारहरू काटिएको थियो। अन्य धेरै बासिन्दाहरू जस्तै, भलाडेजलाई कामविना छोडिएको छ र आधारभूत आवश्यकताहरू फेला पार्न संघर्ष गरिरहेको छ।

क्याटेगरी ५ को आँधीले करिब ९ लाख मानिसको सहरमा व्यापक लुटपाट मच्चाएपछि उनको घरमा अविरल बिजुली मात्र छ ।

तर उनी मृतकको दिनमा दिवंगत प्रियजनहरूलाई सम्मान गर्ने अनुष्ठानलाई त्याग्न तयार थिइनन्, सबैभन्दा गहिरो जरा भएको मेक्सिकन परम्पराहरू मध्ये एक।

“यो धेरै गाह्रो छ किनकि त्यहाँ कुनै काम छैन, त्यहाँ कुनै कमाई छैन, तर मैले यी दिनहरू बिताउन सकिन, जसले हामीलाई छोडेका छन्: मेरो श्रीमान् र आमा,” उनले भनिन्।

अधिकारीहरूले ओटिस मेक्सिकोको प्रशान्त तटमा प्रहार गर्ने सबैभन्दा शक्तिशाली रेकर्ड गरिएको आँधी भएको बताए। आँधीले असामान्य उग्रताको साथ बल जम्मा गर्‍यो, प्रारम्भिक भविष्यवाणीहरू गलत फुट।

दर्जनौं मानिसहरू अझै हराइरहेका छन् र सहायता आउन ढिलो भएको छ। केही बासिन्दाहरूले सहरको मुख्य चिहानमा मृतकहरूको सामान्य दिनमा भेला हुन छाडेका थिए किनभने तिनीहरू पिउने पानी, खाना र आफ्नो सेलफोन चार्ज गर्नको लागि शक्ति खोज्न व्यस्त थिए।

मरिगोल्ड्सका गुच्छाहरू, परम्परागत रूपमा वेदीहरूमा प्रयोग हुने फूलहरू तिनीहरूको घरहरूमा आत्माहरूलाई डोऱ्याउन प्रयोग गरिन्छ, मुख्य सडकहरूमा लाइन लगाइन्छ, भत्किएका घरहरू र पसलहरूबाट भग्नावशेषको थुप्रोसँगै।

धेरैका लागि, २०० पेसो ($ 11.41) मा बेच्ने झण्डाहरू सामान्य मूल्यभन्दा चार गुणा बढी महँगो थिए।

भलाडेजले केही गुलदस्ताहरू किन्न सक्षम थिइन्, जुन उनले मंगलबार राति उनको वेदीको अगाडि भुइँमा छर्किइन् र उनको श्रीमान् र आमाको आत्मालाई भेट्न फर्कने बाटो चिन्ह लगाउन, उनले भनिन्।

“मेरो लागि, तिनीहरू गएका छैनन्, तिनीहरू अझै मसँगै छन्,” उनले भनिन्। “जे पनि लागे, म एउटा वेदी बनाउन जाँदैछु।”

($1 = 17.5346 मेक्सिकन पेसो)

(अकापुल्कोमा डिएगो डेलगाडो द्वारा रिपोर्टिंग, लौरा गोटेसडिनर द्वारा लेखिएको, रोसाल्बा ओ’ब्रायन द्वारा सम्पादन)