संयुक्त राष्ट्र/नैरोबी/जेनेभा (रायटर) – युरोपेली संघको कार्यकारीले सोमालियामा विश्व खाद्य कार्यक्रम (डब्लुएफपी) को लागि रकम अस्थायी रूपमा निलम्बन गरेको छ, दुई वरिष्ठ ईयू अधिकारीहरूले सोमबार रोयटर्सलाई भने, संयुक्त राष्ट्रको अनुसन्धानले व्यापक रूपमा चोरी र सहायताको दुरुपयोग पाएपछि, जुन भोकमरीलाई रोक्नको लागि गरिएको थियो।

युरोपेली आयोगले गत वर्ष सोमालियामा WFP को सञ्चालनमा $ 7 मिलियन भन्दा बढी सहायता दिएको थियो, यो कुल चन्दामा प्राप्त भएको $ 1 बिलियन भन्दा बढीको अंश हो, संयुक्त राष्ट्रको तथ्याङ्क अनुसार।

EU सदस्य राष्ट्रहरूले द्विपक्षीय आधारमा धेरै पैसा दिए। यो तुरुन्तै स्पष्ट भएन कि कसैले पनि सहायता निलम्बन गर्दछ।

युरोपेली आयोगका प्रवक्ता बालाज उजवारीले अस्थायी निलम्बनको पुष्टि वा अस्वीकार गरेनन् तर भने: “अहिलेसम्म, EU लाई यसका संयुक्त राष्ट्रका साझेदारहरूले EU- कोषमा सञ्चालित परियोजनाहरूमा आर्थिक प्रभावको बारेमा सूचित गरेका छैनन्।

“यद्यपि, हामी स्थितिको अनुगमन गर्न जारी राख्नेछौं र धोखाधडी, भ्रष्टाचार वा दुराचारमा हाम्रो शून्य सहनशीलताको दृष्टिकोणलाई पालना गर्नेछौं,” उनले भने।

WFP ले टिप्पणीको लागि अनुरोधलाई तुरुन्तै प्रतिक्रिया दिएन।

एक वरिष्ठ EU अधिकारीले भने कि संयुक्त राष्ट्रको अनुसन्धानले जग्गाधनीहरू, स्थानीय अधिकारीहरू, सुरक्षा बलका सदस्यहरू र मानवीय कामदारहरू सबै जोखिममा परेका मानिसहरूका लागि बनाइएको सहायता चोरीमा संलग्न रहेको निष्कर्ष निकालेपछि यो निर्णय गरिएको हो।

नाम न छाप्ने सर्तमा बोल्ने यस अधिकारीले भने, WFP ले सोमालियामा भूमिमा साझेदारहरूको जाँचलगायत थप सर्तहरू पूरा गरेपछि सहायता पुनर्स्थापित हुनेछ। दोस्रो वरिष्ठ EU अधिकारीले पुष्टि गरे।

तेस्रो स्रोत, एक EU अधिकारीले भने, आयोगले “प्रणालीगत दोषहरू समाधान गर्न WFP सँग सक्रिय रूपमा सहयोग गरिरहेको छ” तर यस चरणमा कुनै पनि सहायता निलम्बन गरिएको छैन भने।

जुलाई ७ को प्रतिवेदन, जसलाई “कडा गोप्य” भनेर चिन्ह लगाइएको छ, संयुक्त राष्ट्रका महासचिव एन्टोनियो गुटेर्रेसले कमिसन गरेका थिए, रोयटर्सद्वारा समीक्षा गरिएको प्रतिलिपि अनुसार। प्रतिवेदनका विषयवस्तुहरू सोमबार पहिलो पटक अन्तर्राष्ट्रिय विकासमा केन्द्रित मिडिया आउटलेट Devex द्वारा प्रकाशित गरिएको थियो।

यसले आन्तरिक रूपमा विस्थापित व्यक्तिहरू (आईडीपीहरू) लाई उद्धृत गरेको छ किनभने उनीहरूले लाभार्थी सूचीबाट निष्कासन, गिरफ्तारी वा दर्ता रद्द गर्ने धम्कीको सामना गर्दै सत्तामा रहेका व्यक्तिहरूलाई उनीहरूले प्राप्त गरेको नगद सहायताको आधा रकम भुक्तान गर्न बाध्य पारिएको थियो।

तीन महिना अघि डब्लुएफपी र अन्तर्राष्ट्रिय विकासका लागि अमेरिकी एजेन्सी (USAID) ले चन्दाको व्यापक विचलनको प्रतिक्रियामा छिमेकी इथियोपियालाई खाद्य सहायता स्थगित गर्यो।

युरोपेली आयोगले WFP मार्फत सोमालिया र इथियोपियालाई 10 मिलियन यूरो ($ 10.69 मिलियन) योगदान गर्दछ, जसको केही भाग निलम्बनमा समावेश छ, एक वरिष्ठ EU अधिकारीका अनुसार।

संयुक्त राज्य अमेरिका सोमालियाको सबैभन्दा ठूलो मानवीय दाता हो। गत वर्ष, यसले त्यहाँको मानवीय प्रतिक्रियामा गएको 2.2 बिलियन डलर कोषको आधा भन्दा बढी योगदान गरेको थियो।

युएसएआईडीका प्रवक्ता जेसिका जेनिङ्सले एक विज्ञप्तिमा भने कि संयुक्त राज्यले विचलनको हद बुझ्नको लागि काम गरिरहेको छ र “लाभार्थीहरूको सुरक्षा गर्न र सोमालियामा कमजोर व्यक्तिहरूलाई फाइदा गर्न करदाताको पैसा प्रयोग भएको सुनिश्चित गर्न पहिले नै कदम चालेको छ।”

एजेन्सीका एक अधिकारीले नाम न छाप्ने सर्तमा भने कि इथियोपिया र सोमालियाको अवस्था फरक छ र युएसएआईडीले पछिल्लोमा खाद्य सहायता रोक्ने योजना बनाएको छैन।

सरकारको मानवीय प्रतिक्रियाको समन्वय गर्ने सोमाली विपद् व्यवस्थापन कार्यालयले सोमबार एक विज्ञप्तिमा सोमाली अधिकारीहरू संयुक्त राष्ट्रसंघको प्रतिवेदनका निष्कर्षहरूको छानबिन गर्न प्रतिबद्ध रहेको बताएको छ, जबकि हालको सहायता वितरण प्रणालीहरू “सरकारी च्यानलहरू बाहिर” काम गर्दछ।

गुटरेसको कार्यालयले तुरून्त टिप्पणीको लागि अनुरोधलाई प्रतिक्रिया दिएन।

‘व्यापक र प्रणालीगत’

दाताहरूले गत वर्ष सोमालियालाई आर्थिक सहयोग बढाएका थिए किनभने मानवीय अधिकारीहरूले अफ्रिकाको हर्न अफ्रिकाको दशकहरूमा सबैभन्दा खराब खडेरीका कारण भोकमरी आउने चेतावनी दिएका थिए।

आधिकारिक तथ्याङ्कका अनुसार भोकमरी टरेको थियो, तर गत वर्ष ४३,00 मानिसहरू, जसमध्ये आधा ५ वर्ष मुनिका बालबालिका थिए, खडेरीका कारण मरे, अनुसन्धानकर्ताहरूले अनुमान गरेका छन्।

संयुक्त राष्ट्रको प्रतिवेदनले पठाइएका सहायता रकमको परिमाण निर्धारण गर्ने प्रयास नगरेको तर यसका निष्कर्षहरूले “सोमालियामा वितरणपछिको सहायता डाइभर्सन व्यापक र प्रणालीगत रहेको सुझाव दिन्छ” भने।

समग्रमा, अन्वेषकहरूले सोमालियाका 55 IDP साइटहरूबाट डाटा सङ्कलन गरे र ती सबैमा सहायता विचलन फेला पारे, रिपोर्टले भन्यो। सोमालियामा लगभग 3.8 मिलियन मानिसहरू विस्थापित छन् – विश्वमा सबैभन्दा उच्च दरहरू मध्ये एक।

सहायता वितरण दशकौंदेखि सोमालियामा समस्या भएको छ, कमजोर सरकारी संस्थाहरूद्वारा जटिल, इस्लामवादी विद्रोहको कारणले व्यापक असुरक्षा र अल्पसंख्यक कुलहरूको सीमान्तीकरण।

२०११ को अनिकालको समयमा सहायता चोरीको खुलासा भएदेखि, मानवीय एजेन्सीहरूले आफ्नो अधिकांश सहयोगलाई नगदमा आधारित स्थानान्तरणमा रूपान्तरण गरेका छन् जसलाई केही अधिकारीहरूले भ्रष्टाचारको कम जोखिमको रूपमा प्रस्तुत गरेका छन्।

संयुक्त राष्ट्रको प्रतिवेदनले नगदमा आधारित प्रणालीहरूको पनि शोषण गर्न सकिन्छ भनेर देखाउने सबैभन्दा नयाँ प्रमाण थियो। यसले तथाकथित “गेटकीपरहरू,” प्रभावशाली स्थानीय कुलहरूका शक्तिशाली व्यक्तिहरूको नेतृत्वमा विभिन्न प्रकारका अपराधीहरूलाई पहिचान गर्‍यो।

यी द्वारपालहरूले आइडिपीहरूबाट जबरजस्ती भुक्तान गर्न शिविर साइटहरू र खाद्य लाभार्थी सूचीहरूमा पहुँचमा आफ्नो प्रभावको फाइदा उठाउँछन्, रिपोर्टले भन्यो।

सुरक्षा बलका सदस्यहरूले पनि भुक्तान गर्न अस्वीकार गर्ने मानिसहरूलाई धम्की दिएर र कहिलेकाहीं गिरफ्तार गरेर भूमिका खेल्छन्, जबकि केही मानवीय कार्यकर्ताहरूले चोरेको रकम पकेट गर्न द्वारपालहरूसँग मिलेर काम गर्छन्, रिपोर्टले भन्यो।

जबकि भोकमरी अहिलेको लागि टालिएको छ, रिपोर्टले चेतावनी दिएको छ कि अपर्याप्त मानवीय कोषले कमजोर प्रगतिलाई बाधा पुर्‍याउन सक्छ।

सहायता बजेटहरू विश्वव्यापी रूपमा तनावमा छन् र यस वर्ष सोमालियाको मानवीय प्रतिक्रियाको लागि संयुक्त राष्ट्रले आवश्यक रहेको $ 2.6 बिलियन मध्ये 36% मात्र वित्त पोषित गरिएको छ।

($1 = ०.९३५५ युरो)

(संयुक्त राष्ट्रमा गैब्रिएला ब्याक्जिन्स्का र मिशेल निकोल्स द्वारा रिपोर्टिंग, नैरोबीमा आरोन रस, जेनेभामा एम्मा फार्ज; डाफ्ने सालेडाकिस र जो बाभियर द्वारा अतिरिक्त रिपोर्टिंग; होवर्ड गोलर द्वारा सम्पादन)