डाकेदार कार्की वरिष्ठ पशु चिकित्सक
गाईवस्तु र घोडाहरूको पोषणमा ताजा र संरक्षित चारा महत्त्वपूर्ण छ। यद्यपि, यी चारा खेतमा वा भण्डारणको समयमा फङ्गाई र माइकोटोक्सिनले दूषित हुन सक्छ। माइकोटोक्सिन, फिलामेन्टस फंगाई द्वारा उत्पादित कम आणविक तौल माध्यमिक मेटाबोलाइटहरू, मानव र जनावरहरूको स्वास्थ्यमा हानिकारक प्रभावहरूको कारणले खाना र फिड सुरक्षा चिन्ताको विषय हो। माइकोटॉक्सिजेनिक फङ्गाई (कवक) सर्वव्यापी छन्, र यी मेटाबोलाइट्स को उत्पादन आनुवंशिक र पर्यावरणीय कारकहरु द्वारा प्रभावित छ। यद्यपि, हाल ४०० भन्दा बढी माइकोटोक्सिन पहिचान गरिएको छ।मानव र जनावरको स्वास्थ्यको सन्दर्भमा सबैभन्दा ठूलो चिन्ताको विषयहरू व्यापक रूपमा विनियमित अफलाटोक्सिन (एएफ), फ्युमोनिसिन (एफबी), ओक्राटोक्सिन ए (ओटीए), जेरालेनोन (जेन) र डिओक्सीनिभलेनोल (डन) हुन्। माइकोटोक्सिकोसिस तीव्र रूपमा वा पुरानो रूपमा विकसित हुन सक्छ, र यसको मुख्य लक्षणहरू हुन्इम्युनोसप्रेसन, हेपाटोटोक्सिसिटी, नेफ्रोटोक्सिसिटी, न्यूरोटोक्सिसिटी, पाचन परिवर्तन, कार्सिनोजेनेसिस र टेराटोजेनेसिस, र विषाक्तता उमेर, प्रजाति र जनावर कोटिको आधारमा फरक हुन सक्छ। जवान जनावरहरू माइकोटोक्सिनका प्रभावहरूप्रति बढी संवेदनशील हुन्छन्, र घोडाहरू रुमिनेन्टहरू भन्दा बढी संवेदनशील हुन्छन्, जुन सामान्यतया मोनोग्यास्ट्रिक जनावरहरू भन्दा पचाउन सक्ने क्षमताको कारण बढी प्रतिरोधी हुन्छन्।तिनीहरूको रुमेन माइक्रोबायोटा केही माइकोटोक्सिनलाई कम र निष्क्रिय पार्न। यद्यपि माइकोटोक्सिनको कम एक्सपोजर डोजमा नशा भएका जनावरहरूले माइकोटोक्सिकोसिससँग मिल्दोजुल्दो क्लिनिकल लक्षणहरू विकास गर्दैन, तिनीहरूले कम उत्पादकता देखाउन सक्छ जसले आर्थिक नोक्सान निम्त्याउँछ र पशु उत्पादनहरू मार्फत माइकोटोक्सिनको प्रसारणको जोखिम हुन्छ।
चारा संरक्षण विश्वव्यापी रूपमा पशु उत्पादन मा एक महत्वपूर्ण रणनीति हो। संसारका केही क्षेत्रहरूमा, यस प्रकारको दानाले जनावरहरूले दैनिक खाने सुक्खा पदार्थको 50-70% हिस्सा ओगट्छ। ताजा घाँसको उपलब्धता र चरनको पोषणको गुणस्तरमा उल्लेखनीय कमी हुँदा, अभावको समयमा संरक्षित चारा विशेष गरी आवश्यक हुन्छ। यी क्षणहरूमा, संरक्षित फिडले उत्पादन सूचकांक कायम राख्न र पशु मृत्युदर घटाउन योगदान गर्दछ। सबैभन्दा सामान्य चारा संरक्षण प्रविधिहरू सुकाउने र इन्सिलिङ, घाँस काट्ने, घाँस काट्ने र साइलेज बनाउने प्रयोग गरिन्छ। घाँस उत्पादनमा, चाराको आर्द्रता स्तर 40% भन्दा कम हुनेछ। यस कारण, घाँस एरोबिक अवस्थाहरूमा भण्डारण गर्न सकिन्छ। सुख्खा घाँस बनाउना ले मध्यवर्ती आर्द्रता स्तर (40-60%) संग चारा प्रदान गर्दछ जुन बेरिएको गाँसहरूमा राखिन्छ, एक समाप्त चारा सिर्जना गर्दछ।
एनारोबिक वातावरणमा साइलेजमा आर्द्रताको स्तर 60% भन्दा बढी हुन्छ, र बन्द साइलोमा भण्डारण गरिन्छ जसले एनारोबिक वातावरण पनि सिर्जना गर्दछ, तर उच्च किण्वन दरमा, जसले गर्दा pH कम हुन्छ। यद्यपि
यी संरक्षित चाराहरूको उत्पादन, भण्डारण, वा ह्यान्डलिङमा त्रुटिहरूले फिलामेन्टस फंगीको वृद्धि र माइकोटोक्सिनको उत्पादनलाई सक्षम पार्न सक्छ। एस्परगिलस फ्युमिगाटस, पेनिसिलियम रोकफोर्टी, पी. प्यानियम र फ्युसरियम ओक्सीस्पोरम जस्ता प्रतिकूल एनारोबिक वा माइक्रोएरोबिक संरक्षण अवस्थाहरूमा पनि केही फङ्गाहरू बढ्न सक्छन्।
मकैको साइलेज वा अन्य अन्नबाट बनेको साइलेजमा माइकोटोक्सिन प्रदूषणको घटना र स्तरहरू राम्रोसँग दस्तावेज गरिएको छ। यद्यपि, घाँस, घाँस र घाँस र फलीको साइलेज जस्ता संरक्षित चाराका अन्य प्रकारहरूमा माइकोटोक्सिनको घटनाको बारेमा थोरै थाहा छ।
खाद्य सुरक्षाको दृष्टिकोणबाट, संरक्षित फिडमा माइकोटोक्सिनको घटनाको बारेमा ज्ञान खाद्य उत्पादन गर्ने जनावरहरूमा विशेष रूपमा महत्त्वपूर्ण छ, किनकि उपभोग गरिएका विषाक्त पदार्थहरूको मात्राले दूध र मासु डेयरी उत्पादनहरू जस्ता पशु उत्पादनहरूमा तिनीहरूको संचय र उत्सर्जन दरलाई असर गर्न सक्छ।विश्वव्यापी रूपमा पशु उत्पादनको रखरखाव का लागि घाँस र फलफूल चाराको महत्त्वलाई ध्यानमा राख्दै, यी उत्पादनहरूमा माइकोटोक्सिनको घटनामा ज्ञानको कमी, र पशु उत्पादनहरूको उत्पादन श्रृंखलामा माइकोटोक्सिनको स्तरको खाद्य सुरक्षा प्रभावहरू, व्यवस्थित समीक्षाको उद्देश्य। घाँस र घाँस र साइलेजको रूपमा संरक्षित घाँस र हे लेज चारामा विश्वव्यापी घटना र माइकोटोक्सिनको स्तरको प्रमाण प्रदान गर्नु हो।
घाँसमा रहेको माइकोटोक्सिनको ९०% भन्दा बढी खेतमा उत्पादन भइसकेको हुनाले, साइलेजमा माइकोटोक्सिनबाट बच्ने पहिलो चरण बाली उत्पादन स्थलमा गर्नुपर्छ। तापक्रम, ग्यास वायुमण्डलको संरचना, आर्द्रता सामग्री र पानी गतिविधि (AW), pH र रासायनिक संरचना, साथै जैविक कारकहरू जस्तै कीराहरू, कशेरुकाहरू र अन्य सूक्ष्मजीवहरू सहित सब्सट्रेट गुणहरूजस्ता धेरै वातावरणीय कारकहरूले क्षेत्रमा फङ्गीको वृद्धिमा भूमिका खेल्छन्। फ्यूसेरियम प्रजातिहरू विरुद्ध प्रतिरोधी बोटबिरुवाहरू प्रयोग गर्न सिफारिस गरिन्छ, साथै राम्रो बाली रोटेशन। वर्षा र उच्च थर्मल एम्प्लिट्यूडहरूले जोखिम कारकहरूलाई समर्थन गरिरहेका छन्, त्यसैले, मौसम पूर्वानुमान वा मौसम अवस्थाहरू जान्नु पर्छ किनभने तिनीहरू जोखिम व्यवस्थापनसँग सम्बन्धित जानकारीको बहुमूल्य स्रोत हुन्।
फ्युसारियोटक्सिन उत्पादन प्रायजसो खेतमा हुन्छ, तर एस्परगिलस र पेनिसिलियम फङ्गाहरू फसल काटिसकेपछि बढ्ने सम्भावना हुन्छ, विशेष गरी खराब भण्डारण अवस्थाहरूमा अफलाटोक्सिन र ओक्राटोक्सिन उत्पादन गर्दछ। यद्यपि, कृषि वस्तुहरूमा उपस्थित अधिकांश विषाक्त यौगिकहरू एरोबिक अवस्थाहरूमा फसल काटिसकेपछि स्थिर रहने भएकाले, बाली व्यवस्थापनलाई महत्त्वपूर्ण कारकको रूपमा छोड्नु हुँदैन।साइलेजमा कवकको उपस्थिति तिनीहरूको अनुपस्थिति भन्दा बढी सम्भावना हुन्छ। बालीहरूको सावधानीपूर्वक हेरचाह र राम्रो स्वच्छता अभ्यासहरू साइलेजमा फङ्गा र माइकोटोक्सिनको घटनालाई कम गर्न सुनिश्चित गर्नुपर्दछ।माइकोटोक्सिनको निर्माणलाई जोगाउन खेतीबाट सुरु गर्नुपर्छ।बाली घुमाउने, प्रतिरोधी बोटबिरुवाको प्रयोग, मलको प्रयोग, फङ्गाको जैविक र रासायनिक नियन्त्रण र बिरुवाको पर्याप्त परिपक्वता साइलेज बनाउने प्रक्रिया जारी राख्नुपर्छ। उचित सरसफाइको साथ, पर्याप्त साइलेज योजक को साथ, संघनन, शीटिंग र भण्डारणको लम्बाइ र खुला साइलोको सही व्यवस्थापनले प्रगतिको गतिलाई अन्तिम रूप दिन्छ।
साइलोज खारेज गर्दै, अपर्याप्त रूपमा संरक्षित साइलेज, अनावश्यक किण्वन रोक्न साइलेज योजक को अतिरिक्त प्रयोग गर्नुपर्दछ । यसले उच्च गुणस्तरको साइलेज उत्पादन गर्ने सम्भावना बढाउँछ। यद्यपि, माइकोटोक्सिन अझै पनि खाना र विशेष गरी साइलेजमा पाइन्छ। जनावरहरूलाई खुवाउनु अघि दानामा पाइने माइकोटोक्सिनलाई प्रतिरोध गर्न धेरै भौतिक, रासायनिक र जैविक विधिहरू विकास गरिएका छन्। भौतिक र रासायनिक विधिहरूले धेरै बेफाइदाहरू देखाउँछन्, परिणामहरूको अनिश्चिततादेखि उप-उत्पादनहरूको विषाक्तता र उच्च लागत र उपचारसँग सम्बन्धित उच्च हानिहरू। जैविक विधिहरूमा शोषक सामग्रीहरूद्वारा बन्धनका साथै विशिष्ट सूक्ष्मजीवहरू वा इन्जाइमहरूद्वारा सूक्ष्मजीवशास्त्रीय निष्क्रियता समावेश हुन्छ। पछिल्लो, जसलाई बायोट्रान्सफर्मेसन पनि भनिन्छ, माइकोटोक्सिनको विस्तृत श्रृंखलाको लागि राम्रो समाधान प्रदान गर्दछ, विशेष गरी ती जुन पूर्ण रूपमा खनिजहरूमा बाँध्न सक्दैनन्। धेरै प्रकारका साइलेजहरू माइकोटोक्सिनले दूषित हुन्छन् र उत्तम रोकथामले पनि यी विषाक्त पदार्थहरूलाई पूर्ण रूपमा हटाउन सक्दैन।दृश्यात्मक रूपमा, मोल्डेड साइलेजमा अपेक्षाकृत उच्च मात्रामा डीओएन, जेडओएन, टी-2 विषाक्त पदार्थ र फ्युमोनिसिन पाइन्छ, तर यो स्पष्ट रूपमा राम्रो साइलेज हो।माइकोटोक्सिन प्रदुषणको रोकथाम बालीको प्रारम्भिक फिनोलोजिकल चरणहरूमा खेतमा सुरु गर्नुपर्छ। यद्यपि, धेरै कारकहरू जस्तै तापक्रम र ग्यास वातावरणको संरचना किसानहरूको नियन्त्रणभन्दा बाहिर छन् । सब्सट्रेट गुणहरू, pH र माटोको रासायनिक संरचना, साथै कीराहरू, कशेरुकाहरू र सूक्ष्मजीवहरूको जैविक कारकहरू व्यवस्थापन गर्न गाह्रो हुन्छ। कवक विरुद्ध बिरुवाको प्रतिरोध बढाउनु एक विवादास्पद विषय हो, तर यो कम स्तर मा प्रदूषण राख्न को लागी एक प्रभावकारी उपकरण हो। थप रूपमा, छोटो भण्डारणले फिडको गुणस्तरलाई उल्लेखनीय रूपमा घटाउन सक्छ। मोल्डको घटनाको परिणामहरू सुख्खा पदार्थ र पोषक तत्वहरूको उच्च हानि, फंगल वृद्धि र माइकोटोक्सिन उत्पादन हुन् जसले जनावरहरूको प्रदर्शन र स्वास्थ्यमा नकारात्मक असर पार्छ। राम्रो इन्साइलिङ अभ्यासहरू र फिड आउट स्टेज व्यवस्थापन एन्साइल्ड सामग्री मा फंगल वृद्धि र माइकोटोक्सिन गठनबाट बच्न आवश्यक छ।
साइलेजमा अक्सिजनको प्रवेश र त्यसपछिको मोल्ड वृद्धि र माइकोटोक्सिन प्रदूषण नियन्त्रण गर्न दुई महत्त्वपूर्ण पक्षहरू कम्प्याक्शन र कभरेज हुन्। जब साइलो खुला हुन्छ, किसानले एरोबिक अस्थिरता र माध्यमिक माइकोटोक्सिन प्रदूषणबाट बच्न पर्याप्त अग्रिम ग्यारेन्टी गर्नुपर्छ।
विशेष गरी उच्च उत्पादन गर्ने गाईहरूमा रुमेनको डिटोक्सिफिकेशन क्षमता सीमित हुन्छ । फिडमा माइकोटोक्सिनको प्रतिरोध गर्न भौतिक, रासायनिक र जैविक विधिहरू पहिले नै उपलब्ध छन्; यद्यपि, माइकोटोक्सिन प्रदूषणको रोकथाममा सधैं जोड दिनु पर्छ।