अरब-अफ्रिका युरोप रेलवेसँग जोडिएको छ: १९ औं शताब्दीमा सुरु भएको ओटोमन साम्राज्यको ध्वस्त रेल सञ्जाललाई फेरि पुनर्स्थापित गर्न काम पूर्ण रूपमा भइरहेको छ। यो ८६१९ किलोमिटर लामो सञ्जालले कुनै समय युरोपलाई अफ्रिका महादेश र मध्यपूर्वका तीसभन्दा बढी देशहरूसँग जोड्न प्रयोग गरिन्थ्यो। झण्डै १०० वर्षसम्म सुनसान रहेको त्यो युगको सबैभन्दा राम्रो रेल परियोजना कसको नजरमा पर्यो, थाहा छैन ।

धेरै देशले प्रयास थाले

यस रेलवे परियोजनाको खराब दिन प्रथम विश्व युद्धको समयमा सुरु भएको थियो। त्यसपछि २१औँ शताब्दीको अन्त्यतिर इजिप्ट, इजरायललगायत धेरै देशको उदासीनता र आपसी शत्रुताका कारण त्यतिबेला विश्वको सबैभन्दा ठूलो रेलवे नेटवर्क ध्वस्त भयो । अब धेरै देशका कूटनीतिज्ञ र व्यापारीहरू पर्यटनको सहयोगमा त्यो युगको रेल सञ्जाललाई पुनर्स्थापित गर्न चाहन्छन्। यस सम्बन्धमा, मोरक्कोले २०१८ मा पहिलो उच्च-गति नेटवर्क सुरु गर्‍यो, जुन २०३८ सम्म पश्चिम अफ्रिकालाई जोड्ने योजना थियो।

यी देशहरूमा कनेक्टिभिटी बढ्नेछ

‘द इकोनोमिस्ट’को रिपोर्टका अनुसार इजरायलले यस सम्बन्धमा ४ वटा रेल लाइन पनि निर्माण गरिरहेको छ । इजरायलले चीनको सहयोगमा इरान र सिरियाको पुरानो सिल्क रुट जोडेर दक्षिणी इराकसम्मको रेल सञ्जालको ३२ किलोमिटर दूरी पुरा गर्न तयार छ । त्यस्तै, इजिप्टले पनि आफ्नो रेल सञ्जाल विस्तार गरिरहेको छ, जसमा लिबिया, सुडान र साउदी अरबसम्म नयाँ रेल लाइनहरू समावेश छन्। इराकले हालै मोसुलसम्म रेलमार्ग सुरु गरेको छ। यस्तो अवस्थामा पुरानो अटोमन साम्राज्यको करिब २५०० किलोमिटर रेल सञ्जाललाई आजको युगको प्रविधिले हाईटेक र उच्च गतिको रेल सञ्जालसँग जोड्ने तयारी तीव्र गतिमा भइरहेको छ । यो रुटको काम सकिएसँगै अरब र अफ्रिकालाई रेल सञ्जालमार्फत युरोपसँग जोडिनेछ ।