मोन्ट्रियल (रायटर) – संयुक्त राष्ट्र उड्डयन परिषदले शुक्रबार मलेसिया एयरलाइन्सको उडान MH17 लाई २०१४ मा खसालेकोमा रूस विरुद्धको मुद्दाको सुनुवाइ गर्न मतदान गर्यो, अष्ट्रेलिया र नेदरल्याण्डका विदेश मन्त्रीहरूले भने।

अष्ट्रेलिया र नेदरल्यान्ड्सले गत वर्ष अन्तर्राष्ट्रिय नागरिक उड्डयन संगठन (ICAO) मा MH17 मा कारबाही सुरु गरेका थिए। अन्तर्राष्ट्रिय अन्वेषकहरू र अभियोजकहरूले रुसी निर्मित सतहबाट हावामा प्रहार गर्ने क्षेप्यास्त्र भएको भन्दै विद्रोही नियन्त्रित पूर्वी युक्रेनमा यात्रुवाहक जेट प्रहार भएको थियो र त्यसमा सवार सबै २९८ जनाको मृत्यु भएको थियो।

अष्ट्रेलियाले रुस अन्तर्राष्ट्रिय कानून अन्तर्गत जिम्मेवार रहेको र यो कुरा आईकाओमा लैजाने ३८ अष्ट्रेलियालीहरू समेत रहेका पीडितहरूको लागि लडाइँमा एक कदम अगाडि बढ्ने बताएको छ।

आइकाओले शुक्रबारको सत्रमा यस विषयमा सुनुवाइ गर्ने आफ्नो अधिकार क्षेत्रलाई कायम राखेको अष्ट्रेलियाका विदेशमन्त्री पेनी वोङले लिखित बयानमा भने।

“यो निर्णय हिंसाको यो डरलाग्दो कार्यका लागि जिम्मेवार व्यक्तिहरूलाई कारबाही गर्ने हाम्रो सामूहिक प्रयासमा एउटा महत्त्वपूर्ण कदम हो,” वोङले भने।

नेदरल्यान्डका विदेशमन्त्री वोप्के होइक्स्ट्राले मुद्दाको सुनुवाइ गर्ने निर्णयलाई “सत्य, न्याय र जवाफदेहिता स्थापना गर्ने दिशामा महत्वपूर्ण कदम” भनेका छन्।

“अष्ट्रेलियासँग सँगै, हामी उडान #MH17 का 298 पीडितहरूका प्रियजनहरूका लागि बन्द खोज्न हाम्रो शक्तिमा सबै कुरा गर्न जारी राख्नेछौं,” Hoekstra ले ट्विटरमा भने।

रूसले घटनामा कुनै संलग्नता अस्वीकार गरेको छ, र रूसको ICAO प्रतिनिधिमण्डल तुरुन्तै टिप्पणीको लागि उपलब्ध थिएन। ICAO मा नतिजा अनिश्चित छ, विज्ञहरूले यस कदमलाई घटनामा रूसलाई वार्ता गर्न बाध्य पार्ने अर्को तरिकाको रूपमा हेर्न सकिन्छ भने।

आईकाओको ३६ सदस्यीय गभर्निङ काउन्सिलको प्राविधिक वार्ता मस्कोले युक्रेनमाथि आक्रमण गरेपछि उड्डयन सम्बन्धी कारबाहीका लागि बढ्दो आलोचनाको सामना गरिरहेको बेला आएको हो।

अक्टोबरमा, रूसले आफ्नो काउन्सिल सीट राख्नको लागि ICAO को त्रैवार्षिक सम्मेलनमा पर्याप्त मतहरू जित्न असफल भयो। काउन्सिलले रसियालाई व्यावसायिक विमानको दोहोरो दर्ताको लागि पनि आह्वान गर्‍यो, जुन निकायले विश्वव्यापी उड्डयनका लागि मूल सिद्धान्तहरू सेट गर्ने प्रमुख सम्झौताका अंशहरूसँग बाझिएको तर्क गर्‍यो।

मोन्ट्रियल-आधारित आईसीएओसँग नियामक शक्तिको अभाव छ तर नैतिक सशक्तता राख्छ र यसले राजनीतिक अवरोधहरू पार गर्दा पनि यसको १९३-सदस्य राज्यहरूले अत्यधिक रूपमा अपनाएको विश्वव्यापी उड्डयन मापदण्डहरू सेट गर्दछ।