फाइल फोटो: संयुक्त राष्ट्रका लागि फ्रान्सेली राजदूत निकोलस डे रिभिएरले संयुक्त अरब इमिरेट्सका राजदूत लाना जाकी नुसेबेहसँग युक्रेनमा रूसको आक्रमण पछि संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषदको आपतकालीन बैठकमा कुरा गर्दै, न्यूयोर्क शहर, अमेरिका, मार्च 4, २०२२ मा। REUTERS/Carlo Allegri

संयुक्त राष्ट्र (रायटर) – संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषदले बिहीबार महासचिव एन्टोनियो गुटेरेसलाई अफगानिस्तानको तालिबान प्रशासन र महिला र केटीहरूको अधिकारमाथिको क्र्याकडाउन लगायतका चुनौतिहरूसँग कसरी सामना गर्ने भन्ने बारे स्वतन्त्र मूल्याङ्कन प्रदान गर्न आग्रह गरेको छ।

१५ सदस्यीय काउन्सिलले सर्वसम्मतिले एक प्रस्ताव पारित गर्‍यो जसमा गुटेरेसलाई नोभेम्बरको मध्यमा “संयुक्त राष्ट्र भित्र र बाहिरका सान्दर्भिक राजनीतिक, मानवीय र विकास पक्षहरू बीच एकीकृत र सुसंगत दृष्टिकोणको लागि अग्रगामी सिफारिसहरू सहित प्रतिवेदन पेश गर्न आवश्यक छ। राष्ट्रहरू।”

२० वर्षको युद्ध पछि अफगानिस्तानबाट अमेरिकी नेतृत्वको सेना फिर्ता भएपछि अगस्ट २०२१ मा सत्ता कब्जा गर्ने तालिबान प्रशासनले इस्लामी कानूनको कडा व्याख्या अनुसार महिला अधिकारको सम्मान गरेको बताउँछ।

तर यसले महिला र केटीहरूलाई हाई स्कूल र विश्वविद्यालय जान, पार्क भ्रमण गर्न र सहायता समूहहरूको लागि काम गर्न प्रतिबन्ध लगाएको छ। महिलालाई पनि पुरुष आफन्त बिना घर बाहिर निस्कन अनुमति छैन र आफ्नो अनुहार छोप्नु पर्छ।

संयुक्त अरब इमिरेट्स संयुक्त राष्ट्रका राजदूत लाना नुसेबेहले भने कि “यतिस्थिति दिगो छैन।” युएई र जापानले प्रस्तावको मस्यौदा तयार पारेका छन् ।

“काउन्सिलले बाहिरी विशेषज्ञता र नयाँ सोचको साथ एक कठिन संकटको लागि सावधान र मापन प्रतिक्रिया लिइरहेको छ र अनिवार्य रूपमा भनेको छ कि अफगानिस्तानको लागि सामान्य दृष्टिकोणको रूपमा व्यापार पर्याप्त छैन,” नुसेबेहले पत्रकारहरूलाई भने।

सुरक्षा परिषद्ले प्रस्तावमा तालिबानले आफ्नो अपेक्षाअनुरूप प्रगति गर्न नसकेकोमा चिन्ता व्यक्त गरेको छ

यसले “महिलाहरूको पूर्ण, समान र अर्थपूर्ण सहभागिताको महत्त्व, र महिला, बालबालिका, अल्पसंख्यकहरू र जोखिममा परेका व्यक्तिहरू लगायत मानव अधिकारको संरक्षणको महत्त्वलाई जोड दिएको छ।”

संयुक्त राष्ट्र संघले आफ्नो एकल-सबैभन्दा ठूलो देश सहायता अपील गरेको छ, 2023 मा अफगानिस्तानमा मद्दत पुर्‍याउनको लागि $ 4.6 बिलियन माग्दै छ, जहाँ यसले जनसङ्ख्याको दुई तिहाइ – लगभग 28 मिलियन मानिसहरूलाई बाँच्नको लागि आवश्यक छ।

(मिशेल निकोल्स द्वारा रिपोर्टिंग; ग्रान्ट म्याककुल द्वारा सम्पादन)