ब्राजिलका राष्ट्रपति जैर बोल्सोनारो, उरुग्वेका उपराष्ट्रपति लुसिया टोपोलान्स्की, पाराग्वेका राष्ट्रपति मारियो अब्दो बेनिटेज, र चिलीका विदेश मन्त्री टियोडोरो रिबेरा ब्राजिलको बेन्टो गोन्काल्भ्स, डिसेम्बर ५, २०१९ मा मर्कोसुर ट्रेड ब्लक शिखर सम्मेलनमा भाग लिन्छन्। REUTERS/Dile

रियो दे जेनेरो; (रायटर) – दक्षिण अमेरिकी देशहरूले बिहीबार भेनेजुएला र गुयानालाई Esequibo क्षेत्रमा आफ्नो क्षेत्रीय विवादको शान्तिपूर्ण समाधान खोज्न आग्रह गरे र राष्ट्रहरूलाई द्वन्द्वमा “एकपक्षीय कार्यहरू”बाट बच्न चेतावनी दिए।

मर्कोसुर ट्रेड ब्लकका सदस्यहरूले “भेनेजुएलाको बोलिभेरियन गणतन्त्र र गुयानाको सहकारी गणतन्त्र बीचको तनाव बढेकोमा आफ्नो गहिरो चिन्ता व्यक्त गर्दछ,” ब्लकका सदस्य राष्ट्रहरू अर्जेन्टिना, ब्राजिल, पाराग्वे र उरुग्वेको संयुक्त वक्तव्यमा भनिएको छ।
गैर-मर्कोसर सदस्यहरू चिली, कोलम्बिया, इक्वेडर र पेरुले पनि विज्ञप्तिमा हस्ताक्षर गरे।

देशहरूले दुवै पक्षहरूलाई “वार्तामा संलग्न हुन र विवादको शान्तिपूर्ण समाधान खोज्न, एकपक्षीय कार्यहरू र पहलहरूबाट बच्न जसले यसलाई बढावा दिन सक्छ।”