युक्रेनको राज्य सुरक्षा सेवाका नवनियुक्त प्रमुख भासिल मलियुक फेब्रुअरी ७, २०२३ मा कीभ युक्रेनमा युक्रेनमा रुसी आक्रमणको बीचमा युक्रेनी संसदको सत्रमा हेर्दै। युक्रेनी राष्ट्रपतिको प्रेस सेवा REUTERSफाइल फोटो मार्फत
युक्रेनको राज्य सुरक्षा सेवाका नवनियुक्त प्रमुख भासिल मलियुक युक्रेनी संसदको सत्रमा, फेब्रुअरी ७, २०२३ मा कीभ, युक्रेनमा रूसको आक्रमणको बीचमा हेर्दै। युक्रेनी राष्ट्रपतिको प्रेस सेवा/ह्यान्डआउट REUTERS/फाइल फोटो मार्फत

(रायटर) – जुलाईमा रसियाको क्रिमियन पुलमा भएको युक्रेनी समुद्री ड्रोन आक्रमणले नौसेना अपरेसनहरू “पल्टाएको” थियो र मस्कोलाई हतियार सार्न फेरीहरूको सहारा लिन बाध्य तुल्यायो, युक्रेनको मुख्य गुप्तचर एजेन्सीका प्रमुखले शुक्रबार एक भिडियो प्रसारणमा भने।

युक्रेनको सुरक्षा सेवा (एसबीयू) का प्रमुख भासिल मलिकले अगस्टमा भएका दुई ठूला आक्रमणहरूमध्ये दोस्रो आक्रमणले युरोपको सबैभन्दा लामो १९ किलोमिटर (१२ माइल) पुलको सञ्चालनलाई गम्भीर रूपमा अवरुद्ध गरेको र रुसी अजेयताको धारणालाई ध्वस्त पारेको बताए।

“हामीले नौसैनिक सञ्चालनको दर्शनलाई व्यावहारिक रूपमा उल्ट्यौं,” मलियुकले “SBU, विजयको विशेष अपरेशन” शीर्षकको टेलिभिजन वृत्तचित्रको पहिलो श्रृंखलामा भने।

“हामीले रूसी अजेयताको मिथकलाई नष्ट गरेका छौं। देश एक नक्कली हो। पुल विनाश भएको छ। क्रिमियन पुल मात्र होइन, धेरै आश्चर्यहरू अगाडि छन्।”

मलियुकले कसरी राष्ट्रपति भोलोडिमिर जेलेन्स्कीद्वारा अनुमोदन गरेको आक्रमणमा पाँच “सी बेबी” समुद्री ड्रोनहरू समावेश थिए – किभबाट उत्तरमा 1000 किलोमिटर (600 माइल) टाढाबाट नियन्त्रित।

भिडियो क्लिपहरूले पुलमा ज्वलन्त विस्फोट र प्राविधिकहरूले कन्ट्रोल रुममा नतिजाको जयजयकार गरेको देखाइएको छ।

वृत्तचित्रमा भनिएको छ कि एजेन्टहरूद्वारा पेश गरिएका रिपोर्टहरूले देखाएको छ कि आठ मध्ये छवटा समर्थन संरचनाहरू ध्वस्त भएका छन् र दुई क्षतिग्रस्त छन् र रूसी सेनाहरूले आफ्ना सेनाहरूलाई हतियारहरू आपूर्ति गर्न फेरीहरूमा स्विच गरेका छन्।

रुसले जुलाईमा भएको आक्रमणमा क्रिमियन प्रायद्वीपलाई रुसको मुख्य भूमिसँग सडक र रेल जोड्ने पुलमा दुई जनाको ज्यान गएको बताएको छ। पुलमा यातायात सञ्चालन भइरहेको छ, यद्यपि रुसी अधिकारीहरूले मर्मत कार्य अझै जारी रहेको बताएका छन्।

मस्कोले प्रायद्वीपलाई सदाको लागि रुसी क्षेत्र घोषणा गरेको चार वर्ष पछि, 2018 मा ठूलो धूमधामको बीचमा पुल पूरा भएको थियो।

सेप्टेम्बरमा सेभास्टोपोलमा ब्ल्याक सी फ्लीट मुख्यालयमा मिसाइल आक्रमण सहित, कालो सागरमा युक्रेनी आपत्तिजनक कार्यहरूको संख्या मध्ये एक पुलमा आक्रमण हो।

जेलेन्स्कीले यस महिना भने कि युक्रेनले कालो सागरमा रूसबाट पहल कब्जा गरेको छ र नौसेना ड्रोनहरूको प्रयोगको लागि धन्यवाद, रुसको नौसेना फ्लीट र युद्धपोतहरू फिर्ता लिन बाध्य भएको छ।

(रोन पोपेस्की र ओलेक्जेन्डर कोजुखार द्वारा रिपोर्टिंग; जोसी काओ द्वारा सम्पादन)