परिचय:
प्रत्येक वर्ष, विशेषगरी ग्रामीण क्षेत्रमा कृषि उत्पादनमा निर्भर रहेका लाखौं मानिसले खडेरी, बाढी, आँधी, पहिरो, भूकम्प र महामारीको प्रकोप जस्ता प्रतिकूल घटनाहरूको सामना गर्नुपर्ने हुन्छ। त्यस्ता आपतकालहरू अचानक हुन सक्छन् वा क्रमशः विकास हुन सक्छन्, पृथक घटनाहरू हुन सक्छन् वा थप घटनाहरू ट्रिगर गर्न सक्छन्, वा दुवैको संयोजन। तिनीहरूले मृत्यु र चोटपटक, स्वास्थ्य र सम्पत्तिमा हानि, जीविकोपार्जन नष्ट गर्न, सेवाहरूलाई कमजोर पार्न, सामाजिक र आर्थिक उथलपुथल निम्त्याउन र गम्भीर वातावरणीय क्षति निम्त्याउन सक्छन्। विश्वका करिब एक अर्ब गरिब बासिन्दा आफ्नो जीविकोपार्जनका लागि पशुपालन क्षेत्रमा निर्भर छन् र आगामी दशकहरूमा पनि यो अवस्था कायम रहने सम्भावना छ। तसर्थ, गरिबहरूको लागि जीविकाको रूपमा पशु उत्पादन महत्त्वपूर्ण छ। पशुधन कृषि प्रणालीको अभिन्न अंग हो, जसले कृषि उत्पादकत्व बढाउन र घरपरिवारका लागि खाद्य र आयको दिगो प्रवाह प्रदान गर्न मद्दत गर्दछ (FAO, 2009)। अधिकांश देशका ग्रामीण क्षेत्रहरूमा मानिस र जनावरहरू एकअर्काको नजिकै बस्छन्। पशुहरू खाना र पोषणको स्रोत हुन्, खेती कार्य र यातायातका लागि प्रयोग गरिन्छ, र सम्पत्तिको भण्डार, सुरक्षित ऋणको ग्यारेन्टी, र संकटको समयमा सुरक्षा जालको रूपमा पनि काम गर्दछ। पशुधन सम्पत्तिहरू मूल्यवान छन्, र तिनीहरूको हानिले सामान्यतया उत्पादकहरू-विशेष गरी परिवारका किसानहरूलाई बढी जोखिममा राख्छ। कोस्टारिका एक देश हो जुन यसको स्थान र भौगोलिक संरचनाको कारण अनगिन्ती खतराहरूबाट ग्रस्त छ। धेरैजसो आपतकालिन अवस्थाहरू अत्यधिक जलविद्युतीय घटनाहरू जस्तै भारी वर्षा, बाढी र पहिरो, भूकम्प तर अत्यन्तै सुख्खा परिदृश्यहरूसँग सम्बन्धित छन् निरन्तर खतरा रहन्छ।
विपद् भन्नाले समाज, पूर्वाधार र वातावरणमा ठूलो क्षति पु¥याउने कुनै पनि घटनालाई जनाउँछ । प्राकृतिक प्रकोप प्राकृतिक प्रकोप पछि हुने नकारात्मक प्रभाव हो। विभिन्न भौगोलिक, मौसमी र वातावरणीय कारणले गर्दा नेपाल भूकम्प, खडेरी, बाढी, गर्मीको लहर र चरम लगायतका प्राकृतिक प्रकोपको जोखिममा रहेको छ । जलवायु परिवर्तन, बढ्दो सहरीकरण र वातावरणीय ह्रास पनि नेपालमा हुने प्राकृतिक प्रकोपको असामान्य र डरलाग्दो दरलाई असर गर्ने प्रमुख कारकहरू हुन्।
पशुधनलाई गरिबको मोबाइल एटीएम मानिन्छ । राम्रो समयमा मानिसहरूले आफ्नो गोठाला पाल्छन् र खराब समयमा तिनीहरूले नगद उत्पन्न गर्न गाईवस्तु बेच्छन्। “उद्धार गरिएको प्रत्येक जनावर एक उत्पादक सम्पत्ति हो जुन गरीब परिवारहरूले प्रकोप समाप्त हुँदा आफ्नो जीवन पुनर्निर्माण गर्न प्रयोग गर्न सक्छन्।”
रुकुम जाजरकोटमा हालको भूकम्पबाट पशुधन प्रभावित भएका केही उदाहरणहरू यहाँ छन्।
तीव्र खाद्य अभाव
यी अभूतपूर्व समयमा पशुपालन किसानहरूले सामना गर्ने सबैभन्दा ठूलो चुनौती भनेको तिनीहरूका जनावरहरूलाई जीवित राख्न खाना उपलब्ध गराउन सक्षम हुनु हो। पराल र घाँसजस्ता पशुधनको खाद्यान्न बाढीले नष्ट हुन्छ वा अभावका कारण मूल्य बढ्छ। घाँसको मात्रा र गुणस्तरमा कमी, कीरा र रोगहरूको प्रसारमा परिवर्तन, र शारीरिक तनावका कारण उत्पादनमा प्रत्यक्ष गिरावट यी सबैले पशुपालन प्रणालीमा ठूलो प्रभाव पार्छ।
ढुवानी समस्याका कारण पछि परेका छन्
पशुपालन मात्र नभएर उनीहरुको आम्दानीको स्रोत र भावी पुस्ताले पेट भरेर सुत्नुको कारण पनि पशुपालन गर्ने पशुपालकहरुले आफ्नो प्यारो जीवनको लागि आफ्नो पशुलाई समात्ने तस्विरहरु धेरै छन् । तर, खोज तथा उद्धार कार्यका क्रममा बाख्रा, भेडा र कुखुरा जस्ता साना जनावरहरू शबारी साधन मा बस्न सक्छन् तर गाई भैँसी जस्ता ठूला जनावरहरू शबारी साधन मा बस्न सक्दैनन् । भैंसी र गाईवस्तुहरूको लागि यो अर्को प्रजननको समयमा बथानहरूलाई छिटो पुनर्निर्माण गर्न सक्षम बनाउन आवश्यक छ।
घातक रोगहरु मा वृद्धि
प्रकोपको मौसममा पानीजन्य रोगहरू धेरै सामान्य हुन्छन्। थप रूपमा, सफा पानीको अभाव र दूषित पानीको स्रोतले घेरिएको पशुधनको स्वास्थ्यको लागि अत्यन्त हानिकारक छ, जसले धेरै शारीरिक र मानसिक जटिलताहरू निम्त्याउँछ। खाना र पानीको कमीले कुपोषण र निर्जलीकरण निम्त्याउन सक्छ जुन पशुधनमा रोगको प्रवेशद्वार बन्छ। यी पशुधन जनावरहरूले चिकित्सा उपचार र ध्यान प्राप्त गर्न तत्काल र आवश्यक छ। ताजा पिउने पानीको अभाव यति चर्को छ कि जनावरहरू जीवनलाई खतरामा पार्न सक्ने समयमा बाढीको पानी पिउन बाध्य छन ।
प्राकृतिक प्रकोपहरूमा एक महत्त्वपूर्ण आपतकालीन प्रतिक्रिया विचार चारा र पानीको प्रावधानको अतिरिक्त मर्ने जनावर र मानव विनाशको पीडा कम गर्नु हो। पशुचिकित्सकहरू इच्छामृत्यु विधिहरूमा निर्णय र सिफारिसहरू सहित जनावरहरूको कल्याण सुनिश्चित गर्नका लागि उत्तम योग्य हुन्छन्। इच्छामृत्यु कार्यक्रमको उद्देश्य जनावरको पीडा र एपिजुटिक्सको फैलावट रोक्नु हो। यद्यपि, प्रयोग गरिएका विधिहरू र तिनीहरूको अभिप्रेत प्रभावकारिता पनि जायज हुनुपर्छ।
प्रभावी पुनर्प्राप्ति चरण प्रभावी शमन :
प्रकोपबाट प्रभावकारी पुनर्प्राप्ति चरण प्रकोप पछि सामान र पशुधन जनसंख्याको आपूर्ति पुनर्स्थापित गर्न देशहरू बीच व्यापार र आपसी सहायता सम्झौताहरू स्थापना सहित प्रभावकारी न्यूनीकरण कार्यक्रमहरूबाट सुरु हुन्छ। यी सम्झौताहरू पुनर्प्राप्ति चरणमा लागू हुन्छन् र अवस्थित प्रणालीहरूलाई सुधार गर्ने अवसर प्रदान गर्दछ। यदि स्थानीय आवश्यकताहरू पूर्व विचार नगरी विपद् पछि पशुधनलाई प्रतिस्थापन गरियो भने, विनाशकारी परिणामहरू देख्न सकिन्छ। बोस टौरस गाईहरू उष्णकटिबंधीय देशहरूमा पठाइएका धेरै उदाहरणहरू छन्, जहाँ तिनीहरू स्थानीय रोगहरूको शिकार हुन्छन् जसमा बोस इन्डिकस नस्लहरू प्रतिरोधी हुन्छन्। यसबाहेक, गर्मीमा अनुकूल नहुने जनावरहरूले जलवायु परिवर्तनबाट धेरै पीडित हुन्छन्, जसको परिणामस्वरूप अत्यधिक कम प्रजनन दर र वस्तुतः दूध उत्पादन हुँदैन। तर, योजना बनाएर यी माध्यमिक प्रकोपहरूलाई रोक्न सकिन्छ।
निष्कर्ष
प्राकृतिक प्रकोपहरू, विशेष गरी जब तिनीहरू गम्भीर हुन्छन्, पशुपालनका लागि धेरै तनावपूर्ण अवस्थाहरू सिर्जना गर्न सक्छन्। सक्रिय हुनु र प्रकोपको नकारात्मक प्रभावहरूलाई सकेसम्म कम गर्न मद्दत गर्न व्यवस्थापन रणनीतिहरू खोज्दा सीमित चारा आपूर्तिको लागि क्षतिपूर्ति गर्न मद्दत गर्नेछ। विपद्को समयमा भोकमरीबाट बच्न खाद्यान्न व्यवस्थापनमा विशेष ध्यान दिनुपर्छ । टेक्नोलोजी अनुप्रयोगहरू जस्तै कन्सेन्ट्रेट ब्लेन्डहरू, यूरिया उपचार, यूरिया गुड़ तरल फिड र यूरिया गुड़ खनिज ब्लकहरूले चुनौती सामना गर्न सक्ने क्षमता छ। अपरम्परागत फिड र फोहोरमा पनि चुनौती कम गर्ने क्षमता हुन्छ। जुनोटिक रोगहरूको फैलावट रोक्नको लागि उचित पशु चिकित्सा समर्थन आवश्यक छ।