• उत्तर कोरियाले ब्यालेस्टिक मिसाइल प्रहार गरेको छ
  • यसअघि पनि ब्यालेस्टिक मिसाइल प्रहार भइसकेको छ
  • क्षतिको पुष्टि भने भएको छैन

सियोल:  दक्षिण कोरिया र जापानका सेनाले उत्तर कोरियाले मंगलबार आफ्नो पूर्वी समुन्द्रमा ब्यालेस्टिक क्षेप्यास्त्र प्रहार गरेको, यो एक हप्तामा दोस्रो पटक परीक्षण गरेको बताएका छन्। विगतमा, उत्तर कोरियाले 2021 मा धेरै पटक हतियार परीक्षणहरू गरेको थियो, जसले विश्वव्यापी महामारी र अमेरिकासँगको आणविक शान्ति वार्ताको ठप्प हुँदा उत्तर कोरियाले आफ्नो तालाबन्दीको समयमा कसरी आफ्नो सैन्य क्षमताहरू प्रयोग गरिरहेको छ भनेर रेखांकित गर्दछ। विस्तार गर्न जारी छ। ।

एकल ब्यालेस्टिक मिसाइल पूर्वी सागरमा प्रहार गरियो

दक्षिण कोरियाका जोइन्ट चिफ अफ स्टाफले उत्तर कोरियाले एउटा अन्तर्देशीय क्षेत्रबाट आफ्नो पूर्वी समुन्द्रमा एउटै ब्यालेस्टिक मिसाइल प्रहार गरेको बताए। दक्षिण कोरिया र अमेरिकी सेनाले प्रक्षेपणको विश्लेषण गरिरहेका छन्। क्षेप्यास्त्र कति टाढा खसेको भन्ने तत्काल थाहा हुन सकेको छैन । जापानको प्रधानमन्त्रीको कार्यालय र रक्षा मन्त्रालयले पनि उक्त हतियार ब्यालेस्टिक मिसाइल हुन सक्ने बताएको छ तर अधिकारीहरूले यसबारे अझै विस्तृत भने गरेका छैनन्।

जापान वरपरका जहाज र विमानहरूमा सुरक्षा जाँच

जापानी प्रधानमन्त्री फुमियो किशिदाले अधिकारीहरूले जापान वरपरका जहाज र विमानहरूको सुरक्षा जाँच गरिरहेको बताएका छन्। त्यहाँ कुनै अवरोध वा क्षतिको कुनै तुरुन्तै रिपोर्ट थिएन। “उत्तर कोरियाले क्षेप्यास्त्र प्रहार गरिरहनु अत्यन्तै खेदजनक छ,” किशिदाले भने, संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषदले उत्तर कोरियाको पहिलो प्रक्षेपणबारे छलफल गरेको केही समयपछि। गुआम होमल्याण्ड सेक्युरिटी र सिभिल डिफेन्स अफिसहरूले भने कि तिनीहरू प्रक्षेपणको रिपोर्टहरू हेरिरहेका थिए, तर प्यासिफिकमा रहेको प्रमुख अमेरिकी सैन्य आधार गुआममा तत्काल कुनै खतरा थिएन। यसअघि पनि उत्तर कोरियाले करिब ६ दिनअघि पूर्वी सागर क्षेत्रमा शंकास्पद ब्यालेस्टिक मिसाइल परीक्षण गरेको थियो ।