म्यानमारकी सुकीलाई थप चार वर्षको जेल सजाय सुनाइएको छ

  • वाकी-टकी आयात सहित धेरै केसहरू
  • सबै घटनामा दोषी पाइएमा के हुन्छ ?

बैंकक: म्यानमारको एक  अदालतले अपदस्थ नेतृ आङ सान सुकीलाई अवैध रूपमा आयात गरेको, वाकी-टकी राखेको र कोरोनाभाइरस प्रतिबन्धहरू उल्लङ्घन गरेको आरोपमा सोमबार थप चार वर्षको जेल सजाय सुनाएको छ। सुकीलाई गत महिना अन्य दुईवटा मुद्दामा दोषी ठहर गरिएको थियो र चार वर्षको जेल सजाय सुनाइएको थियो, जुन पछि देशको सैन्य सरकारको प्रमुखले आधा गरेको थियो, एक कानून अधिकारीले भने। यी मामिलाहरूमा गत वर्ष फेब्रुअरीमा म्यानमारमा सेनाले सुकीको सरकारलाई अपदस्थ गरी सत्ता हातमा लिएपछि ७६ वर्षीय नोबेल शान्ति पुरस्कार विजेता विरुद्ध दायर गरिएका करिब एक दर्जन मुद्दाहरू समावेश छन्।

सबै मुद्दामा दोषी पाइएमा सय वर्षभन्दा बढी कैद हुनसक्छ

सबै मुद्दामा दोषी पाइएमा १०० वर्षभन्दा बढी जेल सजाय हुनसक्ने सूचीमा उल्लेख छ । सुकीका समर्थकहरूले आफूमाथि लगाइएका आरोपहरू सेनाको कारबाहीलाई वैधानिकता दिन र उनलाई राजनीतिमा फर्किनबाट रोक्नको लागि भएको बताएका छन्। म्यानमारको राजधानी नी तेइको एक अदालतले सोमबार उक्त फैसला गरेको नाम न छाप्ने सर्तमा एक कानुन अधिकारीले बताए । वाकीटकी पैठारी गरेको अभियोगमा निकासी–आयात ऐनअन्तर्गत दुई वर्ष र दूरसञ्चार ऐनमा एक वर्ष कैद भएको उनले बताए । सजाय एकै समयमा हुनेछ। चुनावी प्रचारका क्रममा कोरोना भाइरससँग सम्बन्धित प्रतिबन्ध उल्लंघन गरेको अभियोगमा उनलाई प्राकृतिक विपद् व्यवस्थापन ऐनअन्तर्गत दुई वर्षको जेल सजाय पनि सुनाइएको थियो ।

गत महिना यी मुद्दाहरूको लागि दोषी पाइयो

सुकीलाई गत महिना COVID-19 प्रतिबन्धहरू उल्लङ्घन गर्ने र मानिसहरूलाई उल्लङ्घन गर्न उक्साउने अन्य दुई आरोपमा पनि दोषी ठहर गरिएको थियो र चार वर्षको जेल सजाय सुनाइएको थियो। उनलाई सजाय सुनाएको केही घण्टापछि म्यानमारको सैन्य सरकारका प्रमुख मिन आङ लाइङले उनको सजाय आधा घटाएको थियो। गत आम निर्वाचनमा सु कीको पार्टीले ठूलो जित हासिल गरेको थियो तर सेनाले चुनावमा धाँधली भएको दाबी गरेको छ । यद्यपि, स्वतन्त्र निर्वाचन पर्यवेक्षकहरूले यो दाबीमा शंका गरिरहेका छन्।