मस्को :  रुसको पश्चिमी दक्षिणी छेउमा डरलाग्दो अशान्ति भइरहेको छ । कजाकिस्तानमा सत्ता विरोधी हिंसाले भयानक रूप लिएको छ । आतङ्ककारीहरूले सरकारी भवनमा आगजनी गर्नुका साथै सरकारी अधिकारीहरूलाई मारेका थिए, धेरै प्रहरीको ज्यान लिएका थिए। यसका साथै टिभीको कार्यालयमा समेत आगजनी गरिएको छ । राष्ट्रपति कासिम जोमार्ट तोकायेभले पूरै देशमा आपतकाल घोषणा गरेका बेला यो सबै भएको हो । स्थिति नियन्त्रण बाहिर गएको देखेर कजाकिस्तानले रुससँग सहयोग मागेको छ । अहिले रुसी सेनाका ट्याङ्कहरू काजाकिस्तान सहरमा दौडिरहेका छन्।

प्रहरीको ज्यान गयो, विद्रोहको आगो बलिरहेको छ

कजाकस्तानमा पटाका चलाइयो तर विद्रोहको आगो बलिरहेको थियो। अल्माटी सहरको अवस्था सबैभन्दा खराब थियो। सो क्रममा यहाँ सवारी साधन जलाएका थिए । सरकारी भवनमा क्षति पुगेको छ । आतङ्ककारीले प्रहरी चौकीमा आक्रमण गरेका छन् । सो क्रममा प्रहरीको पनि ज्यान गएको थियो । कजाकिस्तानमा यी गतिविधिहरू ग्यासको मूल्य घटाउनको लागि प्रदर्शनबाट सुरु भए, तर प्रदर्शन दंगा-हिंसाबाट आगजनी-रगतमा परिणत भयो। पश्चिमी मङ्गिस्टाउबाट सुरु भएको यो हलचल राजधानी नुर–सुल्तानसम्म पुगेको थियो ।

भ्रष्टलाई राष्ट्रपतिको चेतावनी

राष्ट्रपतिले सरकार बर्खास्त गरी नर्सुल्तान, अल्माटी र मङ्गिस्टाउ प्रान्तमा संकटकाल लगाए, त्यसपछि अराजकता बढेपछि पूरै काजाकिस्तानमा संकटकाल घोषणा गरियो । कूको बढ्दो खतरालाई देखेर राष्ट्रपति कासिम जोमार्ट तोकायेभले पनि विद्रोहीलाई अन्तिम चेतावनी दिएका छन् । राष्ट्रपतिले सेना र सरकारी कार्यालयमा आक्रमण गर्ने प्रयास नितान्त गैरकानुनी भएको बताए । यो अपराध हो जसलाई सजाय हुन्छ, तर राष्ट्रपतिको अपीलको कुनै असर भएन। बदमासको संख्या बढ्दै गयो । रुसले पनि कजाकिस्तानको अवस्थालाई लिएर चिन्ता व्यक्त गरेको छ । तसर्थ, रूसी सेनाको यातायात विमान तुरुन्तै रूसी प्याराट्रूपर्स बोकेर कजाकिस्तान पुगेको छ। विषयको गम्भीरतालाई ध्यानमा राख्दै रुसको विदेश मन्त्रालयले विज्ञप्ति जारी गर्दै हामी संवैधानिक दायराभित्र रहेर वार्ता गरी शान्तिपूर्ण समाधानको पक्षमा छौं । सडकमा दंगा भई कानूनको अवहेलना गर्नुपर्छ भन्ने होइन ।