• कजाकिस्तानमा हिंसात्मक प्रदर्शन भइरहेका छन्
  • मुद्रास्फीतिका कारण जनतामा आक्रोश बढेको छ
  • धेरै प्रहरी मारिए 

नुर सुल्तान: कजाकिस्तानमा मुद्रास्फीति विरुद्धको जनआक्रोश रोकिने नाम लिइरहेको छैन। यस हिंसामा अहिलेसम्म १८ प्रहरीको मृत्यु भइसकेको छ भने ७ सय ४८ घाइते भएका छन् । यसैबीच सरकारले हिंसा नछोड्नेलाई मृत्युदण्ड दिइने स्पष्ट शब्दमा चेतावनी दिएको छ । पेट्रोलियम पदार्थको मूल्यवृद्धिपछि देशभर हिंसा भड्किएको छ ।

दुई हजारभन्दा बढी पक्राउ

हाम्रो सम्बद्ध वेबसाइट WION मा प्रकाशित समाचार अनुसार, अहिलेसम्म करिब २,२९८ प्रदर्शनकारी पक्राउ परेका छन्। धेरै ठाउँमा भीड नियन्त्रण गर्न प्रहरीले लाठीचार्जसँगै अश्रुग्यास प्रहार गर्नुपरेको थियो । उही समयमा, काजाकिस्तानको आन्तरिक मामिला मन्त्रालयले हतियार राख्न अस्वीकार गर्नेहरूलाई मारिने बताएको छ। 

अधिकारीको टाउको काटेको शव फेला परेको छ

रुसी समाचार एजेन्सी इन्टरफ्याक्स र आरआइए नोवोस्तीले आफ्नो रिपोर्टमा कजाकिस्तानको अवस्था बिग्रिएको बताएका छन् । कैयौं सुरक्षाकर्मी मारिएका छन् । एक अधिकारीको टाउको काटिएको शव पनि बरामद भएको छ । कजाकस्तानका राष्ट्रपतिले अल्माटी र मङ्ग्याटाउ क्षेत्रमा सामूहिक कार्यक्रममा प्रतिबन्ध लगाउने आदेश जारी गरेका छन्। साथै आपतकालीन अवस्थामा हातहतियार, गोली र मदिराको बिक्री वितरणमा रोक लगाइएको छ । यससँगै सवारीसाधन लगायतका आवतजावतमा रोक लगाइएको छ ।

रुसी सिपाहीहरूले अगाडी कब्जा गरे

प्रदर्शनकारीलाई नियन्त्रण गर्न मस्कोको नेतृत्वमा सेना तयार पारिएको छ । अहिलेसम्म दर्जनौं मानिसको मृत्यु भएको र सयौंलाई जेल पठाइएको बताइएको छ । कजाकस्तानका अधिकांश सहर बन्दुकको आवाजले गुन्जिरहेका छन् । प्रदर्शनकारीहरूले धेरै सरकारी भवनहरू कब्जा गरेका छन् र सुरक्षा बलहरूले तिनीहरूलाई बाहिर निकाल्ने प्रयास गरिरहेका छन्। अल्माटी सहरका सडकहरू जलेका गाडीहरूले भरिएका छन्। कतिपय सरकारी भवन भग्नावशेषमा परिणत भएका छन् र राष्ट्रपति भवन वरिपरि खाली गोलीका गोला छरिएका छन् ।