एन्टिमेटर
एन्टिमेटर

एन्टिमेटर संसारको सबैभन्दा महँगो पदार्थ हो। यसलाई सामान्य भाषामा एन्टिथिसिस पनि भनिन्छ। बनाउन गाह्रो मात्र होइन असम्भव पनि छ । वैज्ञानिक जानकारीका अनुसार सबै प्रयासका बावजुद यसका ३०९ परमाणु मात्र बनेका छन् । जनवरी 2011 मा, अमेरिकन एस्ट्रोनोमिकल सोसाइटीले रिपोर्ट गर्यो कि यो गर्जन बादलको माथिल्लो तहमा पनि पाइन्छ। नासाका अनुसार १ ग्राम एन्टिमेटर बनाउन करिब ४३ लाख अर्ब रुपैयाँ लाग्छ । यो रकममा साढे नौ लाख किलो सुन आउन सक्छ।

क्यालिफोर्नियम-252

एक ग्राम क्यालिफोर्नियमको मूल्य १० करोडदेखि २७ मिलियन डलर अर्थात् करिब ७ करोडदेखि १९ करोड रुपैयाँसम्म हुन्छ । यो 1950 मा क्यालिफोर्निया, संयुक्त राज्य अमेरिका मा पत्ता लगाइएको थियो। यो आणविक रिएक्टर मा प्रयोग गरिन्छ। क्यालिफोरियम-२५२ पाठेघरको मुखको क्यान्सरको उपचारमा पनि प्रयोग गरिन्छ।

हीरा

हीरा संसारको सबैभन्दा महँगो चीजहरू मध्ये एक हो, जसको बारेमा लगभग सबैलाई थाहा छ। बाँकी दुर्लभ वस्तुहरूको बारेमा धेरै कम व्यक्तिहरूलाई थाहा छ। यसको एक ग्रामको मूल्य: $55,000 देखि $1,08,000 अर्थात् 38 लाख देखि करिब 1.25 लाख रुपैयाँ। हिराका गहनाहरू मानिसहरूमाझ धेरै लोकप्रिय छन्।

ट्रिटियम
ट्रिटियम

ट्रिटियम 1920 मा वाल्टर रसेल द्वारा पत्ता लगाइएको थियो। यो सुपर हेवी हाइड्रोजन हो। यसलाई केही आणविक हतियारहरूमा इन्धनको महत्त्वपूर्ण भागको रूपमा प्रयोग गरिन्छ। यसबाहेक, यसलाई अन्धकारमा चम्कने घडीको बत्तीको रूपमा प्रयोग गरिन्छ। यो मुख्यतया महँगो घडी, औषधि र रेडियोथेरापी निर्माणमा प्रयोग गरिन्छ। यो हीरा पछि विश्वको चौथो महँगो वस्तु हो। यसको एक ग्रामको मूल्य ३० हजार पाउण्ड अर्थात् साढे २६ लाख रुपैयाँ पर्छ ।

 

Taaffeite पत्थर

यो दुर्लभ रत्न रातो र बैजनी रंग को छ। यसको मुख्य स्रोत तान्जानिया हो। यो यति दुर्लभ छ कि अहिलेसम्म पत्ता लागेका सबैलाई एक कपमा राखेमा, आधा कप मात्र भरिन्छ। यो हीरा भन्दा नरम छ र रत्नको रूपमा मात्र प्रयोग गरिन्छ। यसको एक ग्रामको मूल्य २० हजार डलर अर्थात करिब १४ लाख रुपैयाँ पर्छ ।