:  इजरायल र इरानबीचको तनाव यति हदसम्म बढेको छ कि इजरायलले जुनसुकै बेला इरानको आणविक केन्द्रमा हवाई हमला गर्न सक्छ। यो आक्रमण गर्न, बेनेट क्याबिनेटले बजेट पनि विनियोजन गरेको छ। निशाना रेचको आणविक प्लान्ट हो, जहाँ इरानले विश्वको नजरलाई बेवास्ता गर्दै युरेनियम संवर्धनको काम गरिरहेको छ।

यो सबै यस्तो समयमा भइरहेको छ जब इरानको आणविक कार्यक्रमलाई लिएर धेरै देशहरू भियनामा मन्थन गर्न लागेका छन् । इजरायलले यस पटक युद्ध धेरै टाढा हुने निर्णय गरेको छ। इजरायलले आफ्नो शत्रु इरानको आणविक प्लान्टलाई जुनसुकै बेला नष्ट गर्न सक्छ।

इजरायलका रक्षामन्त्री बेनी गान्ट्जले भने, ‘हामी यस्तो चरणमा पुगेका छौं जहाँ इरानविरुद्ध कारबाही गर्नु आवश्यक छ । मलाई लाग्छ, विश्वले इरानविरुद्ध कारबाही गर्नुपर्छ।

सन्देश एकदम स्पष्ट छ, यो एशियामा ठूलो हुन गइरहेको छ। यो आक्रमण हुनुअघि इजरायलले युएई, बहराइन र अमेरिकी नौसेनासँग रेड सीमा अभ्यास गरेको थियो। केही दिन अघि इजरायली सेनाले मरुभूमि क्षेत्रमा युद्धाभ्यास पनि गरेको थियो । हालै इजरायली सरकारले सैन्य तयारीका लागि १.५ अर्ब डलर विनियोजन गरेको छ । यो ठूलो बजेट बेनेटले इरानको आणविक साइटहरू विरुद्ध सम्भावित आक्रमणको लागि जारी गरेको मानिन्छ।

इरानको तीव्र गतिमा बढिरहेको आणविक कार्यक्रमलाई लिएर इजरायल तनावमा छ । बेनेट र उनका क्याबिनेट मन्त्रीहरूले तेहरानलाई आणविक हतियारको पहुँचबाट रोक्न आफूले सक्दो प्रयास गर्ने बताएका छन्। यो योजना तयार गर्दा, बेनेटले पहिलो कदम अगाडि बढाएको छ।

यदि इरानले आफ्नो आणविक हतियार कार्यक्रम अगाडि बढायो र यसमा सफल भयो भने साउदी अरेबिया, टर्की र इजिप्ट जस्ता देशहरूले पनि त्यही बाटो अवलम्बन गर्नेछन्, जुन विश्वका लागि कुनै पनि ठूलो विपत्तिको सबैभन्दा ठूलो खतरा हुनेछ ।

इरान र विश्वका पाँच शक्ति राष्ट्रबीच सन् २०१५ को आणविक सम्झौतालाई पुनः सुरु गर्न वार्ता हुने क्रममा इजरायल र इरानबीच युद्धको बादल मडारिरहेको छ, तर जसरी तनाव बढ्दै गएको छ, गोलमेच वार्ताको खतरा भने बढिरहेको छ । इजरायलले इरानले आतंकवादीलाई प्रोत्साहन गरेको आरोप लगाएको छ । इरानले कासान एयरबेसको दुरुपयोग गरिरहेको छ र आतंकवादीहरूलाई इस्फाहानको उत्तरमा रहेको एयरबेसमा ड्रोन उडाउन तालिम दिइएको छ।

यसपछि इजरायल लडाई मोडमा आएको छ र आफ्नो लडाकु विमानमा मिसाइल जडान गर्न थालेको छ । गत वर्ष जुलाईमा इजरायलले तेहरानको आणविक केन्द्रमा दुईवटा विस्फोट गराएको थियो। यी मध्ये एउटा युरेनियम संवर्धन केन्द्र र अर्को मिसाइल निर्माण केन्द्र थियो। यति मात्र होइन, इजरायलले आफ्नो घातक एफ–३५ फाइटर जेटको सहयोगमा इरानको पर्चिन क्षेत्रमा रहेको मिसाइल निर्माण स्थललाई ध्वस्त पारेको छ ।

वास्तवमा, विदेशी मिडिया रिपोर्टहरू अनुसार, इरानले आफ्नो भूमिगत इकाईमा युरेनियम संवर्धन कार्य गरिरहेको छ। इरानले आफ्नो फोर्डो सुविधामा 20 प्रतिशत यूरेनियम सफा गरिरहेको छ र इरान र इजरायल उही 20 प्रतिशत युरेनियम संवर्धनमा असहमतिमा छन्। एक दशकअघि पनि दुई देशबीच २० प्रतिशत युरेनियम प्रवर्द्धनमा विवाद थियो। सन् २०१५ मा भएको आणविक सम्झौतापछि यो तनाव कम भएको थियो, तर ट्रम्प शासनकालमा अमेरिकासँगको बढ्दो तनावबीच इरानले २०१८ मा आणविक सम्झौता रद्द गरेपछि दुई देशबीच तनाव बढेको छ।