• सुडान मा सैन्य विद्रोह
  • सेनाको कारबाहीको जनताले विरोध गरेका छन्
  • सेना र सरकार बीचको सम्झौता

खार्तुम : सुडानमा ‘ कू’ गर्ने सेनाले जनतासामु आत्मसमर्पण गरेको छ । जनताको व्यापक विरोधलाई ध्यानमा राख्दै जनरल अब्देल फताह अल बुरहानले अपदस्थ प्रधानमन्त्री अब्दल्ला हमडोकलाई एक सम्झौता बमोजिम पुनर्बहाली गरेका छन् । सुडानमा पछिल्लो एक महिनादेखि चर्को विरोध भइरहेको छ । सेनाको कारबाहीको विरोधमा हजारौं जनता सडकमा उत्रिएका छन् ।    

हाम्दोकलाई घरमै नजरबन्द गरिएको थियो

हाम्रो सम्बद्ध वेबसाइट WION मा प्रकाशित समाचार अनुसार, सुडानमा एक महिनादेखि चलिरहेको विरोध प्रदर्शनलाई झुकाउँदै सेनाले अब्दल्ला हमडोकलाई उनको पदमा पुनर्स्थापित गरेको छ। सुडानको सेनाको कूको लागि विश्वभर आलोचना भइरहेको थियो। अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले पनि सेनालाई निर्वाचित सरकारलाई सत्ता फिर्ता गर्न अपील गरेको थियो। जनरल बुरहानले अब्दल्लाह हाम्डोकलाई २५ अक्टोबरदेखि ‘कु’ पछि घरमै नजरबन्दमा राखेका थिए ।

आइतबार पनि हजारौं मानिस सुडानको सडकमा उत्रिएर सेनाविरुद्ध नाराबाजी गरेका थिए । सो क्रममा प्रदर्शनकारीमाथि अश्रु ग्यास प्रहार भएको थियो, जसमा कैयौं घाइते भएका थिए । हालसम्म ४० जनाभन्दा बढीको मृत्यु पनि भइसकेको छ । सोही क्रममा प्रधानमन्त्री अब्दल्लाह हमडोकले सेनासँग भएको सम्झौताप्रति प्रतिक्रिया दिँदै देशका जनताको रगत निकै अमूल्य भएको बताए । रक्तपात बन्द गरेर युवाको उर्जालाई देश निर्माणमा लगाउनुपर्छ । 

पक्राउ परेका नेताहरुलाई रिहा गरिनेछ

सम्झौताअनुसार हाम्डोकले प्रधानमन्त्रीका रूपमा देशको नेतृत्व गरिरहनेछन् । यससँगै पक्राउ परेका नेताहरुलाई रिहा गर्न पनि सेना सहमत भएको छ । सेनासँग भएको सम्झौतामा १४ कुरा समेटिएका छन् । जसमा हाम्डोकको प्रधानमन्त्रीमा पुन: नियुक्ति र राजनीतिक बन्दीहरूको रिहाई प्रमुख छन् । वास्तवमा, सेनाले यसरी जनताबाट आफ्नो कूको विरोध गर्नेछ भन्ने आशा गरेको थिएन। सुरुमा जनरल अब्देल फताह अल-बुर्हानले विरोध प्रदर्शनलाई शान्त पार्ने प्रयास गरे, तर स्थिति बिग्रिएपछि उनले जनताको अगाडि झुक्नु राम्रो ठाने।