वासिङ्टन : अमेरिकी सेनाका दोस्रो उच्च अधिकारीले चीनले कुनै दिन अचानक अमेरिकामाथि आणविक हमला गर्न सक्ने चेतावनी दिएका छन् । अमेरिकाले जुलाईमा बेइजिङद्वारा हाइपरसोनिक हतियार अनुसन्धानको नयाँ विवरणहरू पनि हाइलाइट गरेको छ। त्यसबेला बेइजिङले आवाजको गतिभन्दा ५ गुणा बढी क्षेप्यास्त्र प्रहार गरेको थियो ।

चिनियाँ मिसाइलले पूरै पृथ्वीको परिक्रमा गरेको थियो 

कर्मचारी अध्यक्ष उत्पत्ति यूहन्ना Hayten 27 जुलाई hypersonic हतियार चीन संयुक्त प्रमुखों ( Hypersonic हतियार परीक्षण टिप्पणी) र “भन्नुभयो सीबीएस समाचार,” उहाँले दीर्घकालीन मिसाइल परीक्षण गरे। यो हाइपरसोनिक ग्लाइड गाडीलाई छोडेर चीनमा फिर्ता गयो। जब हाइटेनलाई क्षेप्यास्त्रले सही ढंगले लक्ष्यमा प्रहार गर्यो कि भनेर सोधियो, उनले भने, “धेरै नजिक।” 

चीनले क्षेप्यास्त्र परीक्षण स्वीकार गर्न अस्वीकार गरेको छ

उल्लेखनीय कुरा के छ भने, चीनले हाइपरसोनिक मिसाइल परीक्षणको खण्डन गर्दै पुन: प्रयोग गर्न सकिने अन्तरिक्ष यान परीक्षण गरिरहेको बताएको छ। चीनको हतियारले धेरै किलोमिटर लक्ष्यमा पुग्न सकेन तर ‘फाइनान्सियल टाइम्स’का अनुसार कुनै देशको हाइपरसोनिक हतियारले पहिलो पटक पृथ्वीको परिक्रमा गरेको छ । 

‘चीनले सयौं परीक्षण गरिसकेको छ’

हाइटेन विश्वास गर्छन् कि चीनसँग एक दिन अचानक अमेरिकालाई आक्रमण गर्न सक्ने क्षमता छ। हाइटेनले भने कि चीनले गत ५ वर्षमा सयौं हाइपरसोनिक परीक्षण गरेको छ भने अमेरिकाले ९ वटा मात्र परीक्षण गरेको छ । चीनले मध्यम दूरीको हाइपरसोनिक हतियार तैनाथ गरेको छ भने अमेरिकाले त्यसो गर्न केही वर्ष लाग्नेछ।

चीनले नियमित परीक्षण गरेको बताएको छ

चीनले १८ अक्टोबरमा परीक्षणको पुष्टि गर्‍यो र यसलाई बेवास्ता गर्ने प्रयास गर्‍यो। यसले यो “नियमित परीक्षण” भएको र “यो क्षेप्यास्त्र नभएर अन्तरिक्ष यान हो” भन्यो।