अर्मेनिया र अजरबैजानबीच फेरि तनाव बढेको छ । दुई देशबीचको सीमामा भएको झडपमा अजरबैजानका सात सैनिकको मृत्यु भएपछि स्थिति थप बिग्रँदै गएको छ ।

  • आर्मेनिया र अजरबैजानबीच तनाव बढेको छ
  • नागोर्नो-काराबाखमा विवाद जारी छ
  • दुवै देशका सैनिक मारिए

मस्को : आर्मेनियासँगको सीमा क्षेत्रमा भएको झडपमा अजरबैजानका सात सैनिकको मृत्यु हुनुका साथै १० जना घाइते भएका छन् । उही समयमा, अर्मेनियाली अधिकारीहरूले एक व्यक्तिको मृत्युको बारेमा जानकारी दिए र मंगलबारको झडपमा आफ्ना 13 सैनिकहरू कब्जामा लिएका छन् भने अन्य 24 जना बेपत्ता छन्।

युद्धको आगो शान्त भएन

गत वर्ष नागोर्नो-काराबाखको पृथकतावादी क्षेत्रलाई लिएर दुई देशबीच छ हप्ता लामो युद्ध भएको थियो, जसमा करिब ६,६०० व्यक्तिको मृत्यु भएको थियो। आर्मेनियाको रक्षा मन्त्रालयले अजरबैजानी सैनिकहरूले आर्मेनियाली चौकीहरूमा गोली चलाएको आरोप लगाएको छ। यसैबीच, अजरबैजान सरकारले आर्मेनियालाई सीमामा “ठूलो मात्रामा उत्तेजित” गरेको आरोप लगाएको छ।

नागोर्नो-काराबाखमा विवाद

आर्मेनिया र अजरबैजानबीच नागोर्नो-काराबाख विवाद दशकौंदेखि चल्दै आएको छ। यो क्षेत्र अजरबैजानमा अवस्थित छ, तर 1994 मा युद्ध पछि यो आर्मेनिया द्वारा समर्थित आर्मेनियाली जातीय सेनाको नियन्त्रणमा छ।