राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले ग्लासगो उडान गर्न अस्वीकार गरेका छन्। पुटिन जलवायु सम्मेलनमा भाग लिन जाँदै थिए।

मस्को: रसियाली राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिन स्कटल्याण्डको ग्लासगोमा हुने COP-२ climate जलवायु सम्मेलनमा भाग लिने छैनन्। रूसी राष्ट्रपतिको कार्यालय क्रेमलिनले बुधवार एक विज्ञप्ति जारी गरी यो जानकारी दिएको हो। यद्यपि भाग नलिने निर्णयको कुनै कारण दिइएको छैन, क्रेमलिनका प्रवक्ताले भने कि जलवायु परिवर्तन रुसको “महत्वपूर्ण” प्राथमिकता हो।

सम्मेलन अक्टोबर ३१ मा सुरु हुनेछ

क्रेमलिनका प्रवक्ता दिमित्री पेस्कोभले भने, “दुर्भाग्यवश, पुटिन ग्लासगो उड्नेछैनन्।” जलवायु परिवर्तन हाम्रो विदेश नीतिको सबैभन्दा महत्वपूर्ण प्राथमिकता मध्ये एक हो। हामीलाई बताउनुहोस् कि COP-26 स्कटल्याण्ड को सबैभन्दा ठूलो शहर मा 31 अक्टोबर देखि 12 नोभेम्बर सम्म आयोजित गरिनेछ। रुसको निर्णयलाई बढ्दो विश्वव्यापी तापक्रम रोक्न नयाँ सम्झौता गर्न वार्ता गर्ने नेताहरुको प्रयासलाई झट्काको रुपमा हेरिएको छ।

‘म पक्कै पनि यसमा भाग लिन्छु’

पुतिनले आधिकारिक घोषणामा कुनै टिप्पणी गरेनन्, तर १३ अक्टोबरमा मस्कोमा एक अन्तर्राष्ट्रिय उर्जा फोरममा बोल्दै रुसी नेताले कोरोनाभाइरस महामारीलाई आफ्नो यात्रा गर्ने निर्णयको एउटा कारकको रूपमा उद्धृत गरे। “म अझै पनी निश्चित छैन कि म व्यक्तिगत रूपमा (COP26 मा) भाग लिन्छु, तर म निश्चित रूप मा यसमा भाग लिन्छु,” उनले भने। चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिpingको पनि उपस्थिति हुने सम्भावना छैन। जे होस्, चिनियाँ अधिकारीहरु लाई कथित रूप मा योजनाहरु मा परिवर्तन लाई अस्वीकार गरेको छैन।

अस्ट्रेलियाका प्रधानमन्त्रीको आलोचना भयो

अक्टोबरमा अस्ट्रेलियाका प्रधानमन्त्री स्कट मोरिसनले उनी संलग्न नभएको संकेत दिएपछि उनको व्यापक आलोचना भएको थियो। जे होस्, शिखर सम्मेलनमा भाग लिने बारे मा, उनले पछि घोषणा गरे कि उनी निश्चित रूपमा शिखर सम्मेलनमा भाग लिनेछन्। COP26 2015 मा पेरिस मा ऐतिहासिक वार्ता पछि सबैभन्दा ठूलो जलवायु परिवर्तन सम्मेलन हो। लगभग २०० देशहरु लाई २०३० सम्म उत्सर्जन कटौती गर्ने योजना को लागी सोधिएको छ।