क्रूर भनिएको  तालिबानले राम्रो निर्णय लिएको छ। अफगानिस्तानको नयाँ सरकारले जंगल काट्न र काठको व्यापारमा कडा प्रतिबन्ध लगाएको छ। यदि यो गर्दै पकडिएको छ भने, तालिबानले आफ्नै शैलीमा सजाय दिनेछन्। यो पर्यावरण संरक्षण को मामला मा एक राम्रो कदम मानिन्छ।

  • तालिबानले जंगल काट्न प्रतिबन्ध लगायो
  • काठ बेच्ने पक्राउ परेमा पनि सजाय दिइनेछ
  • प्रवक्ता जबीहुल्लाह मुजाहिदले जानकारी दिए

काबुल:  अफगानिस्तानमा सत्तामा रहेको तालिवानले जनताको जीवन कठिन बनाएको छ। विशेष गरी महिलाहरु उनको अनौठो र क्रूर नियमहरु को कारण सबैभन्दा पीडित छन्। यसैबीच, तालिबान सरकारले एउटा निर्णय लिएको छ जसको केही हदसम्म प्रशंसा गर्न सकिन्छ। पर्यावरण प्रेमीहरु यस मुद्दा मा तालिबान को समर्थन गर्नेछन्। वास्तवमा, अफगानिस्तान सरकारले जंगलबाट काठ काट्न कडा सजायको घोषणा गरेको छ।  

काठ को व्यापार अवैध

पाकिस्तानी समाचार पोर्टल ‘उर्दूपोइन्ट’ को रिपोर्ट अनुसार तालिबानको इस्लामिक इमिरेट सरकारले जंगल काट्न र काठ बेच्न प्रतिबन्ध लगाएको छ। तालिबानका शीर्ष प्रवक्ता जबीहुल्लाह मुजाहिदले भनेका छन् कि इस्लामिक अमीरातको कार्यकारी सरकारले काठको व्यापारलाई गैरकानूनी बनाएको छ। यस्तो अवस्थामा, यदि कुनै व्यक्ति कानून तोड्ने पकडिएको छ, तब उसलाई कडा सजाय दिइनेछ।

सुरक्षा एजेन्सीहरुलाई जिम्मेवारी तोकिएको छ

जबीहुल्लाह मुजाहिदले ट्वीट गरे कि जंगल काट्न, काठ बेच्न र ढुवानीमा कडा प्रतिबन्ध लगाइनेछ। सुरक्षा निकाय र प्रान्तीय अधिकारीहरुलाई यसलाई रोक्न भनिएको छ। अफगानिस्तानको कुल क्षेत्रफलको ५ प्रतिशत मात्र वन कभर छ। धेरैजसो वन हिन्दु कुश क्षेत्र मा अवस्थित छ, देशको पूर्व मा पहाडी क्षेत्र। यस क्षेत्रका पश्तूनहरु यी जंगलका मालिक हुन्। 

पश्तुन खेती गर्ने कोशिश गर्दै

यो विश्वास गरिन्छ कि तालिबानले यो निर्णय संगै आदिवासी इलाकामा बस्ने पश्तूनहरुलाई शान्त पार्न खोजेको छ। पश्तून बहुल क्षेत्रहरुमा जंगल बचाउने माग लामो समयदेखि हुँदै आएको थियो। यस्तो स्थितिमा, जंगल काटेर र काठको व्यापारमा प्रतिबन्ध लगाएर, तालिबानले आदिवासी क्षेत्रका जनताहरुमा आफ्नो उपस्थिति महसुस गराएका छन्।