इराकमा व्यापक विरोध भए पनि त्यहाँको संसदीय चुनाव सोमबार सम्पन्न भयो। निर्वाचनको प्रारम्भिक नतिजा छिट्टै सार्वजनिक गरिने छ।

  • इराकमा मतदान सकिएको छ
  • विपक्षी बिच चुनाव
  • धेरै कम मत प्रतिशत

बग्दाद: इराकमा संसदीय निर्वाचनको लागि आइतबार साँझ मतदान सम्पन्न भएको छ। इराक मा, यी चुनावहरु निर्धारित समय भन्दा केहि महिना अगाडी आयोजित गरीएको थियो, जबकि देश मा धेरै युवा कार्यकर्ताहरु चुनाव बहिष्कार गरे। देशमा भ्रष्टाचार र कुप्रबन्धको अन्त्यको माग गर्दै यी युवाहरु दुई बर्ष पहिले सडकमा आएका थिए।

भारी आन्दोलन को बीच चुनाव समाप्त भयो

वास्तवमा यो चुनाव अर्को बर्ष हुनु पर्ने थियो, तर विरोध को कारण यो निर्धारित समय भन्दा अगाडी गरीएको छ। २०१ of को अन्त्यमा हजारौं मानिसहरु राजधानी बग्दाद र दक्षिणी प्रान्तहरुमा भ्रष्टाचार, खराब सेवा र बढ्दो बेरोजगारी को बिरोधमा सडकमा उत्रिए। केही महिनासम्म चलेको आन्दोलनको क्रममा 600०० भन्दा बढी मानिस मारिए र हजारौं घाइते भए। जे होस्, निर्धारित समय भन्दा पहिले भएको चुनावमा धेरै कम प्रतिशत मतदान भएको छ। हजारौं मानिसहरु सडकमा उत्रिए र प्रदर्शन गरे, उनीहरुलाई रोक्न सुरक्षा बलले गोली चलायो र अश्रु ग्यासको गोली हान्यो। 

युवा बहिष्कार

भारी विरोध को कारण, अधिकारीहरु चाँडै चुनाव गर्ने बारे मा कुरा गरे, तर प्रदर्शन को दौरान मानिसहरु को मृत्यु र दमनकारी कारबाही को कारण, यी प्रदर्शनहरुमा भाग लिने युवा कार्यकर्ताहरु चुनाव बहिष्कार को आह्वान गरे। जे होस्, इराकको चुनावलाई अवलोकन गर्ने एउटा स्वतन्त्र निकायका अनुसार आगामी ४ 48 घण्टामा चुनावको नतिजा आउने अनुमान गरिएको छ। सरकार गठनसँगै प्रधानमन्त्री छनौट गर्नका लागि वार्ता महिनौंसम्म चल्ने अपेक्षा गरिएको छ। आइतबार बिहान मतदान सुरु भएको हो।

जनताले आक्रोशमा पनि भोट दिए 

अपहरण र ३५ भन्दा बढी व्यक्तिको हत्या गर्ने सिरियल हत्याले धेरैलाई चुनावमा भाग लिनबाट हतोत्साहित बनायो। कार डीलर आमिर फादेलले बग्दादको कारदाह जिल्लामा आफ्नो भोट हालेपछि भने, ‘मैले भोट दिए किनभने परिवर्तन आवश्यक छ। म उही पुराना अनुहार र एउटै पार्टीहरु फिर्ता आउन चाहन्न।

२.५ लाख सुरक्षा बलको पर्यवेक्षणमा निर्वाचन सम्पन्न भयो

यो ध्यान दिन लायक छ कि यस चुनाव मा, कुल ३४४ candidates उम्मेदवार ३२ seats सीटहरु मा लडिरहेका छन्। सन् २००३ मा सद्दाम हुसेनलाई अमेरिकाले सत्ताच्युत गरेपछि इराकमा छैटौं पटक निर्वाचन भएको छ। यस पटक देश भर मा सुरक्षित मतदान को लागी २,५०,००० भन्दा बढी सुरक्षाकर्मीहरु तैनाथ गरीएको थियो। सेनाका कर्मचारीहरु, पुलिसकर्मीहरु र आतंकवाद निरोधक सेनाहरुको सहयोग लिईयो र उनीहरुलाई मतदान केन्द्रहरु बाहिर तैनाथ गरीएको थियो।

२०१८ मा पनि भोट हल्का भयो

इराकी राष्ट्रपति बरहम सालिह ( बरहम सालिह) र प्रधानमन्त्री मुस्तफा अल-कदीमी ( मुस्तफा अल-कधिमी ) लाई जनताले मतदान गर्न अनुरोध गरेका थिए। जे होस्, २०१३  को चुनाव मा पनि ४४% मतदाताहरुले आफ्नो मताधिकार को उपयोग गरे। “जो भोट गर्न हिचकिचाउँछन्, उनीहरु भगवानमा भरोसा राख्छन् र आफूलाई उपयुक्त ठान्छन्,” बग्दादको एक उच्च सुरक्षा क्षेत्र मा एक स्कूल द्वारा निर्मित मतदान केन्द्र मा भोट हाले पछि प्रधानमन्त्री अल-काधिमीले भने। यस बाहेक इराकका शीर्ष सिया धर्मगुरु अयातुल्लाह अली अलसिस्तानीले जनतालाई ठूलो संख्यामा मतदानमा भाग लिन अपील गरेका छन्।

चुनाव कर्फ्यूबिना सम्पन्न भयो

सद्दाम हुसेन सत्ताबाट हटाइएपछि कर्फ्यूबिना पहिलो पटक निर्वाचन भएको हो। जे होस्, इराकले चुनावको दृष्टिले शनिबार राती देखि सोमबार बिहान सम्म आफ्नो हवाई र जमिनको सीमा बन्द गरेको छ। इराक निर्वाचन आयोगका प्रमुखले प्रारम्भिक नतिजा २४ घन्टाभित्र घोषणा गरिने बताएका छन्।