दोहा मा तालिबान संग अमेरिकी बैठक: बैठक को दौरान, अफगानिस्तान मा मौजूद चरमपन्थी समूहहरु लाई नियन्त्रण मा छलफल हुन सक्छ। अगस्तमा अफगानिस्तानबाट अमेरिकी सेना फिर्ता भएपछि यो पहिलो बैठक हो। यो बैठक कतारको दोहामा हुनेछ।

वासिङ्टन: अफगानिस्तानका जनताको भविष्य बिचमा छोडेको अमेरिका अब फेरि एकपटक त्यहाँ फसेका मानिसहरुको सुरक्षित निकासको लागि वातावरण बनाउने प्रयासमा छ। यस सन्दर्भमा, अमेरिकीहरूले शनिबार र भोलि आइतबार तालिबानका वरिष्ठ अधिकारीहरुसँग बैठक गर्नेछन्। यस क्रममा फोकस विदेशी नागरिक र जोखिममा रहेका अफगानिस्तानका जनताहरुको निकासीमा हुनेछ।

चरमपन्थीहरुको बारेमा कुरा गर्नुहोस्!

यस बैठक को दौरान अफगानिस्तान मा मौजूद चरमपन्थी समूहहरु लाई नियन्त्रण गर्न को लागी पनि छलफल गर्न सकिन्छ। अगस्तमा अफगानिस्तानबाट अमेरिकी सेना फिर्ता भएपछि यो पहिलो बैठक हो। यो बैठक कतारको दोहामा हुनेछ।

२०२० को सूत्रमा फोकस गर्नुहोस्

तालिबानका प्रवक्ता सुहेल शाहीनले शनिबार दोहाबाट एसोसिएटेड प्रेसलाई भने कि वार्तामा तालिबानले २०२० मा वासिङ्टन सङ  हस्ताक्षर गरेको शान्ति सम्झौताबारे पनि छलफल हुनेछ। यो सम्झौता अफगानिस्तान बाट अमेरिकी सेना को फिर्ता मा परिणाम।

शाहीनले भने, ‘हो, हामी एक महत्वपूर्ण बैठक गर्न गइरहेका छौं। यो द्विपक्षीय सम्बन्ध र दोहा सम्झौता को कार्यान्वयन को बारे मा छ। एकै समयमा, एक अधिकारीले भने कि यस समयमा आतंकवाद को विषय पनि छलफल मा सामेल गरिनेछ। तालिबान सत्तामा आएपछि इस्लामिक स्टेट (आईएस) का लडाकूहरुले समूह, जातीय र धार्मिक अल्पसंख्यकहरु विरुद्ध आक्रमण तीव्र पारेका छन्।

सुरक्षित मार्गमा छलफल

एक अमेरिकी अधिकारीले शुक्रबार भने कि कतारको दोहामा हुने वार्ताले अफगानिस्तानका तालिबान नेताहरुबाट अमेरिकी जनता, विदेशी नागरिक र अफगानिस्तानका सहयोगीहरु जो अमेरिकी सरकार र सेनालाई अफगानिस्तान छोड्न अनुमति दिने प्रतिबद्धतामा केन्द्रित हुनेछन्।

अफगानिस्तानबाट अमेरिकी सेना र कूटनीतिज्ञहरुको फिर्ता पछि बिडेन प्रशासन लगातार प्रश्नको घेरामा छ।