यस वर्षको नोबेल शान्ति पुरस्कार फिलिपिन्सकी पत्रकार मारिया रेसा र रुसकी दिमित्री मुराटोभलाई दिइनेछ। यसको बारेमा औपचारिक घोषणा गरिएको छ।

  • ओस्लो, नर्वे मा शुक्रवार को बैठक
  • विश्व खाद्य कार्यक्रमले गत वर्ष पुरस्कार पायो
  • अभिव्यक्ति स्वतन्त्रतालाई प्राथमिकता

ओस्लो, नर्वे: यस वर्षको नोबेल शान्ति पुरस्कार घोषणा गरिएको छ। यस वर्ष यो प्रतिष्ठित पुरस्कार फिलिपिन्सकी पत्रकार मारिया रेसा र रुसका दिमित्री मुराटोभलाई दिइनेछ। दुबैले अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता को रक्षा मा आफ्नो प्रयास को लागी यो पुरस्कार प्राप्त गर्नेछन्।  

ओस्लो, नर्वे मा शुक्रवार को बैठक

नोबेल चयन समितिले शुक्रबार नर्वेको ओस्लोमा आयोजित बैठकमा यो घोषणा गरेको हो। समितिले भन्यो कि मारिया रेसा र दिमित्री मुराटोभले विश्वमा अभिव्यक्ति स्वतन्त्रतालाई बढावा दिन महत्वपूर्ण भूमिका खेलेका छन्। समितिका अनुसार कुनै पनि प्रजातन्त्र र शान्ति स्थापनाका लागि अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता सबैभन्दा महत्वपूर्ण कारक हो। 

विश्व खाद्य कार्यक्रमले गत वर्ष पुरस्कार पायो

हामीलाई बताउन दिनुहोस् कि यो पुरस्कार गत वर्ष विश्व खाद्य कार्यक्रम लाई दिइएको थियो। त्यो समय को समयमा यो कार्यक्रम धेरै महत्वपूर्ण भोक र संसार मा खाना को अभाव बाट पीडित मानिसहरुको जीवन बचाउन को लागी महत्वपूर्ण मानीन्थ्यो। एकै समयमा, चयन समितिले यस बर्ष अभिव्यक्ति स्वतन्त्रतालाई महत्वपूर्ण ठानेको छ। यस पछि यो प्रतिष्ठित पुरस्कार (नोबेल शान्ति पुरस्कार २०२१) यस बर्ष दुबै पत्रकारहरुलाई दिने घोषणा गरिएको छ।