संयुक्त राष्ट्रसंघले चेतावनी दियो कि अफगानिस्तानमा तालिबानको कब्जा र महिला अधिकारमा नयाँ शासकहरुको पछिल्लो स्थितिले देशभर डर पैदा गरेको छ। संयुक्त राष्ट्र संघका एक वरिष्ठ अधिकारी एलिसन डेभिडियनले भने: “महिला अधिकारको बारेमा तालिबानको स्थिति स्पष्ट नहुनुले अविश्वसनीय डर पैदा गरेको छ र यो भय देशभर फैलिएको छ।”

अफगानिस्तानमा युएन वुमनकी उप प्रमुख डेविडियन काबुलबाट न्यूयोर्कमा पत्रकारहरुसँग कुरा गर्दै थिए। तालिबानले महिला अधिकारहरुमाथि प्रतिबन्ध लगाएको खबरहरु दैनिक स P्केत गर्दै उनले भने कि नयाँ नियम १९९० को दशकमा अघिल्लो तालिबान शासनको सम्झना गराउँदछ जब इस्लामी शासकहरुले महिलाहरुलाई रोजगारी वा शिक्षामा रोक लगाएका थिए।

डेविडियनले भने, “१९९ ० को दशकमा तालिबान शासनको यादहरु छन्, जब महिला अधिकारहरुमा गम्भीर प्रतिबन्ध लगाइएको थियो। महिलाहरु र केटीहरु धेरै डराएका थिए।”

तालिबानले महिला अधिकारहरुमाथि दमन गरेको वर्तमान रिपोर्टको बारेमा बताउँदै संयुक्त राष्ट्र संघका अधिकारीले भने कि महिलाहरुलाई पुरुष नातेदारबिना घर छोड्नबाट रोकिन्छ। धेरै अन्य प्रान्तहरुमा उनीहरु काम बन्द गर्न बाध्य छन्। उनले हिंसाबाट भाग्ने महिलाहरुको सुरक्षा केन्द्रहरु र महिला अधिकारकर्मीहरुको सुरक्षित स्थानहरु लाई लक्षित गरी राखिएको बताए।

विशेष गरी, तालिबानले यस पटक अझ “मध्यम” सामना गर्ने वाचा गरेको छ। नयाँ शासकहरुले इस्लामी कानून अनुसार महिला अधिकारहरुको सम्मान गर्ने वाचा गरेका छन्। रिपोर्टले सुझाव दिन्छ कि तालिबानहरु आफ्नो सामान्य बाटोमा फर्किएका छन्।

अस्ट्रेलियाको एसबीएस न्युजलाई दिएको एक अन्तर्वार्तामा तालिबानका एक वरिष्ठ अधिकारीले महिलाहरुलाई क्रिकेट खेल्न नदिने बताएका छन्।

नयाँ तालिबान मन्त्रिपरिषद्, एक पटक समावेशी ढंगले निर्माण गर्ने प्रतिज्ञा गरिएको थियो, लगभग पूरै उग्रवादीहरुको समूहले भरिएको छ। त्यहाँ एक एकल महिला संलग्न छैन र न त महिलाहरु को लागी एक मंत्रालय को कुनै उल्लेख छ।

काबुलमा दर्जनौं महिलाहरु पुनः प्रतिनिधित्वको माग गर्न र आफ्नो अधिकारको रक्षा गर्न सडकमा उत्रिए। बाल्ख प्रान्तमा पनि महिलाहरुको एक समूहले यस हप्ताको शुरुमा प्रदर्शन गरी विगत २० बर्षको उपलब्धिहरुको संरक्षण र अफगानिस्तानको भावी सरकारमा महिलाहरुको प्रतिनिधित्वको माग गरेको थियो।