तालिबानका सर्वोच्च नेता हिबतुल्लाह अखुन्दजादाले एक बयान जारी गरी अफगानिस्तान तालिबान शासनको अधीनमा रहने बताए। यस कथन मा ठुलो कुरा भनिएको छ, जनतालाई देश छोड्न को लागी अपील गरिएको छ, तर यो भनिएको थिएन कि महिलाहरु माथी हुने अत्याचार कम हुनेछ। 

  • अफगानिस्तानमा नयाँ सरकारको घोषणा 
  • तालिबान छिमेकी देशहरु संग राम्रो सम्बन्ध को वार्ता
  • जनताको अधिकारको सम्मान गर्न भन्यो

काबुल: तालिवानले अफगानिस्तानमा आफ्नो सरकार घोषणा गरेको छ। यो संगै तालिबानका सर्वोच्च नेता हिबतुल्लाह अखुन्दजादाको बयान अगाडि आएको छ। तालिबानले आफ्नो सर्वोच्च नेताको पहिलो कथन जारी गरेको छ, जसमा भनिएको छ कि भविष्यको अफगानिस्तान उनको शासनको अधीनमा हुनेछ। बयानमा, अखुण्डजादाले भने कि नयाँ सरकार चाँडै काम शुरू हुनेछ र शरिया कानून कायम रहनेछ।

मानव अधिकारको रक्षा गर्न विश्वास गर्नुहोस्

बयानमा भनिएको छ कि तालिबान इस्लामी कानूनको बिरुद्धमा नहुने सबै अन्तर्राष्ट्रिय कानून, सन्धि र संकल्पहरु प्रति प्रतिबद्ध छ। तालिबान शरिया को ढाँचा भित्र सबै देशवासीहरुलाई धार्मिक र आधुनिक विज्ञान को लागी एक स्वस्थ र सुरक्षित वातावरण प्रदान गर्दछ। एकै समयमा, तालिबान मानव अधिकार, इस्लाम को दायरा भित्र अल्पसंख्यकहरुको अधिकार सहित वंचित मानिसहरुको अधिकार को रक्षा गर्न गम्भीर र प्रभावकारी कदम चाल्नेछ।

तालिबानका सर्वोच्च नेताले यो पनि स्पष्ट पारेका छन् कि अफगानिस्तानको भूमि तालिबान शासनको अधीनमा रहेको कुनै पनि अन्य देशको सुरक्षाको बिरुद्ध प्रयोग गरिने छैन। आफ्नो बयान मा मुल्ला मोहम्मद हसन अखुन्दजादा आश्वासन दिएका छन् कि सबै विदेशी कूटनीतिज्ञ, दूतावास, वाणिज्य दूतावास, मानवीय संगठन र लगानीकर्ताहरुलाई अफगानिस्तान मा एक सुरक्षित वातावरण प्रदान गरिनेछ।  

अफगान जनतालाई नछोड्नुहोस्

तालिबानले भनेको छ कि सरकारले डाक्टर, वैज्ञानिक र ईन्जिनियर जस्ता प्रतिभाशाली र पेशागत व्यक्तिहरुलाई महत्व दिनेछ, उनीहरुलाई देशको विकासमा आवश्यक छ। तालिबानले जनतालाई देश छोड्न आग्रह गरेको छ। बयानमा भनिएको छ कि तालिबान शासनमा सबै सुरक्षित छन्, त्यसैले कसैले अफगानिस्तान छोड्नु पर्दैन। सर्वोच्च नेता को बयान मा, मिडिया को स्वतन्त्रता को बारे मा कुरा गरीएको छ, तर यो पनि यो स्पष्ट गरीएको छ कि यो इस्लाम को शिक्षाहरु लाई फैलाउनु पर्छ।

बन्दुकको साथ सत्ता कब्जा, अब यो शान्तिको कुरा हो

बन्दुकको आधारमा सत्ता प्राप्त गर्ने तालिबानले आफ्नो वक्तव्यमा भन्यो कि यो एक शान्तिपूर्ण, समृद्ध र आत्मनिर्भर अफगानिस्तान चाहन्छ, यसका लागि देशमा युद्ध र द्वन्द्वका सबै कारणहरुलाई हटाउने प्रयास गरिनेछ। देशवासीहरु पूर्ण सुरक्षा र आराम मा बाँच्न सक्षम हुनेछन्। सर्वोच्च नेताले यो पनि भनेका छन् कि नयाँ सरकार छिमेकी देशहरु संग राम्रो सम्बन्ध चाहान्छ र हामी यसको लागी ईमानदारीपूर्वक प्रयास गर्नेछौं।