अफगानिस्तानबाट अमेरिकी सेना फिर्ता भएपछि तालिबान आतंकवादीहरुले टाउको उठाउन थालेका छन्। त्यस्तै तालिबान आतंकवादीहरुले पनि आफ्नो आक्रमणलाई तिव्र बनाएका छन्। तालिबानको कब्जा बढ्दै गएपछि शनिबार राति कान्धार विमानस्थलमा तीन रकेट आक्रमण भएको थियो। अधिकारीहरुले भने कि यी मध्ये दुई रकेट रनवेमा लागे, जसको कारण कान्धार एयरपोर्ट बाट सबै उडानहरु रद्द गरिएको छ। कान्दाहार विमानस्थलमा आक्रमण तालिबानले पश्चिममा हेरात र दक्षिणमा लश्कर गाह जस्ता प्रमुख शहरहरु कब्जा गर्न नजिक पुगेपछि भएको हो। 

समाचार एजेन्सी एएफपीले यो घटनाको बारेमा जानकारी दिएको छ। एएफपी समाचार एजेन्सीले अधिकारीहरुलाई उद्धृत गर्दै भने कि कान्दाहार विमानस्थलमा तीन रकेट प्रहार गरिएको थियो, जसमध्ये दुई रनवेमा लाग्यो। यस पछि एयरपोर्ट बाट सबै उडानहरु रद्द गरियो। विमानस्थल प्रमुख मसूद पश्तुनले भने कि रनवे को मर्मत कार्य चलिरहेको छ र यो आइतबार साँझ वा रात सम्म फेरि संचालन हुनेछ। काबुल नागरिक उड्डयन प्राधिकरणका एक अधिकारीले पनि आक्रमणको पुष्टि गरेका छन्। अफगानिस्तान बाट अमेरिकी सेना को फिर्ता पछि, अफगान सेना र तालिबान को बीच संघर्ष जारी छ। तालिबानले पछिल्ला केही दिनहरुमा आक्रमणलाई तिव्र बनाएको छ। तालिबानले अहिले कान्धार कब्जा गर्न खोजेका छन्, जुन अझै पनी अफगान सेनाको नियन्त्रणमा छ। तालिबानले कन्दहारको बाहिरी इलाकामा हप्ताहरु सम्म बारम्बार हमला गरेको छ, विद्रोहीहरु प्रान्तीय राजधानी कब्जा गर्ने कगारमा छन् भन्ने आशंका जगाएको छ।

उल्लेखनीय छ, अमेरिकी राष्ट्रपति जो बिडेनले सेप्टेम्बरसम्म अफगानिस्तानबाट अमेरिकी सेना फिर्ता गर्ने घोषणा गरेका थिए। त्यसयता तालिबान फेरि सक्रिय भयो र आक्रमणलाई तिव्र बनायो। अफगान सेनाहरु पछि हटे र तालिबानको कब्जा बढ्दै गयो। तालिबानले अफगानिस्तानको 85५ प्रतिशतभन्दा बढी क्षेत्र कब्जा गरेको दाबी गरेको छ। यो हमला यस्तो समयमा भएको हो जब तालिबान लडाकुहरुले हेरात, लश्कर गाह र कंधारलाई घेरेका छन्। सेप्टेम्बरसम्म विदेशी सेना फिर्ता लिने घोषणा पछि तालिबानले देशको ग्रामीण क्षेत्रमा ठूलो प्रगति गरेको छ।