संयुक्त राष्ट्र संघ भन्छ इथियोपिया को Tigre क्षेत्र मा एक लाख भन्दा बढी बच्चाहरु कुपोषित हुन सक्छ। यस कारण को लागी, कुपोषण को मामिलाहरु 10 गुणा सम्म बढ्न सक्ने अनुमान गरिएको छ।

  • इथियोपिया को Tigre क्षेत्र भोक को कगार मा
  • संयुक्त राष्ट्रसंघले चिन्ता व्यक्त गरी कुपोषणको केस १० गुणा बढ्ने बताएको छ
  • वरिष्ठ अमेरिकी अधिकारीहरु Tigre भ्रमण गर्नेछन्

नैरोबी: संयुक्त राष्ट्र संघ ( यूएन ) को बाल एजेन्सीले शुक्रबार चेतावनी दिएको छ कि अर्को बर्ष इथियोपिया ( इथियोपिया ) ले टिग्रे ( टाइग्रेलाई सामना गर्न सक्छ ) लाई धम्की दिएको छ किनकि १० लाख भन्दा बढी बालबालिका कुपोषणको कारण अत्यन्त गम्भीर र घातक भूभागमा मर्छन्। ६० लाख जनसंख्या भएको यस क्षेत्रमा मानवीय सहायता प्रतिबन्धित छ।

युनिसेफ आपतकालीन प्रतिक्रिया टोलीका सदस्य मारिक्सी मर्काडोले भने कि संयुक्त राष्ट्र संघले टाइग्रेमा कुपोषणको मामिलामा १० गुणा बढ्ने अनुमान गरेको छ। यो अनुमान हामी पल मा देख्न सक्षम छौं के आधारमा बनाइएको हो। अहिले संकट त्यहाँ बढ्दै छ र त्यहाँ खाना को आपूर्ति मा एक प्रतिबन्ध छ।

खानाले भरिएका २०० ट्रक बाटोमा फसेका छन्

आगामी केहि दिनहरुमा संयुक्त राष्ट्र संघ र अमेरिका का उच्च स्तरका अधिकारीहरु इथियोपिया भ्रमण गर्न जाँदैछन्, जुन अघि यो चेतावनी जारी गरिएको छ। यी अधिकारीहरूले सरकारलाई टाइग्रेमा आपूर्ति सुरु गर्न दबाब दिनेछन्। अमेरिकाले टाइग्रेलाई ‘घेराबन्दी’ गरेको बताएको छ। संयुक्त राष्ट्र संघ को लगभग २०० ट्रकहरु खाद्य सामाग्री बोकेर मात्र यो क्षेत्र लाई जोड्ने सडक मा फसेका छन्।

९ लाख मानिस भोकमरीको सामना गरिरहेका छन्

Tigre पछिल्लो दशक मा संसारको सबैभन्दा ठूलो भोक संकट को cusp मा उभिएको छ। अमेरिका भन्छ कि ९ लाख मानिसहरु अहिले भोकमरी को स्थिति मा छन्। इथियोपियाली सरकारले यस क्षेत्रको धेरै हिस्सा कब्जा गरेको टाइग्रेको लडाकु सेनालाई सहयोग गर्न प्रतिबन्ध लगाएको बताएको छ।