उत्तर र दक्षिण कोरिया बीच विवाद वर्षौं भइरहेको छ। दुबै देशहरू एक वा अर्को मुद्दामा आमने सामने आएका छन्। यद्यपि, अब सम्बन्ध मा बरफ पग्लिरहेको देखिन्छ। दुबै देशहरू आपसी सम्बन्ध सुधार गर्नका साथै संचार लाइनहरू पुनः सुरु गर्न सहमत भएकाछन ।

  • दुई देश बीच लामो समयको लागि विवाद छ
  • उत्तरले दक्षिणमा प्रचार गरेको आरोप लगाएको छ
  • लाइनहरु पछिल्लो वर्ष बन्द थिए 

सियोल: विश्वका दुई सबैभन्दा भयंकर शत्रुहरू मिलेर आएका छन्। दक्षिण कोरिया र उत्तर कोरियाले लामो-बन्द संचार लाइनहरू पुनः सुरु गर्न र आपसी सहयोग बढाउन सहमत गरेका छन्। हामी तपाईंलाई बताउँछौं कि दुबै देशहरूले एक अर्काको विरुद्ध गम्भीर आरोप लगाइरहेका छन्। उत्तर कोरियाले धेरै पटक भनेका छन कि छिमेकी दक्षिण कोरिया यसको बिरूद्ध षडयन्त्र गरिरहेको छ।  

अप्रिल देखि प्रयास चलिरहेको थियो

हाम्रो सम्बद्ध वेबसाइट WION मा प्रकाशित समाचारका अनुसार दक्षिण कोरियाको राष्ट्रपति कार्यालयले दुई देशहरू बीचको सञ्चार लाइन फेरि सुरु गर्न र आपसी सहयोग बढाउन सहमति भएको जनाएको छ। राष्ट्रपति मून जाइ-इन र उत्तर कोरियाका नेता किम जोंग उनले अप्रिलदेखि धेरै पटक चिठीपत्रहरू साटासाट गरे जस पछि ती दुई नेताहरू सम्बन्ध सामान्य बनाउन सहमत भए।

 

उत्तरले सम्पर्क लिंकहरू समाप्त गरिसकेको थियो  

बढेको तनावलाई ध्यानमा राख्दै, उत्तरले गत वर्ष जुन १६ मा दक्षिणसँग सबै सम्पर्कहरू काट्यो। यति मात्र होइन, यसले दक्षिणीलाई पर्चा प्रचारको आरोप लगाउँदै आफ्नो सीमावर्ती शहर केसोङमा अन्तर-कोरियन सम्पर्क कार्यालय पनि बन्द गर्‍यो। वास्तवमा उत्तर कोरियाले भने कि दक्षिणले बेलुनको माध्यमबाट पर्चा फैलाएर यसको बिरूद्ध प्रचार प्रसार गरिरहेको छ। यो तर्फबाट भनिएको थियो कि पर्चा नेता किम जोंग उन विरुद्ध मानिसहरूलाई उक्साउन प्रयोग भइरहेको छ।

कोरियाली द्वन्द्व पर्याप्त पुरानो छ

गत महिना दक्षिण कोरियाली मन्त्रालयका एक अधिकारीले भनेका थिए कि अन्तर-कोरियन सञ्चार च्यानल कुनै पनि सर्त विना तुरुन्त पुनर्स्थापित गर्नुपर्दछ। हामी उत्तर कोरियालाई संचार लाइनहरू पुन: स्थापना गर्न आग्रह गर्दछौं। अब दुबै देशहरू यसमा सहमत भएका छन्। महत्वपूर्ण कुरा, कोरियाली द्वन्द्व 70० बर्ष भन्दा पुरानो हो। यो विश्वको सबैभन्दा लामो संघर्षको नाम हो। छिमेकी भए पनि दुई देशका बीच खास खास सम्बन्ध कहिल्यै थिएन। 

जम्मा ५० लाइनहरू सुरु भए 

पहिले सोवियत सेनाले सियोल र हेजु बीच टेलिफोन लाइन बन्द गरेको २ वर्ष पछि सेप्टेम्बर २२, १९७१ मा दुई देशका बीच पहिलो हटलाइन सेवा सुरु भयो। १९७१ देखि उत्तर र दक्षिण बीच कूल ५० लाइनहरू स्थापना भएको थियो। जसमा दुई कोरियाली राष्ट्रपतिले प्रयोग गरे भने बाँकी सेना र गुप्तचर एजेन्सीहरूले।